JAK ZDROWO I WYGODNIE SPAĆ?
Spokojny i odpowiednio długi sen to podstawa dobrego samopoczucia następnego dnia. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kładąc się spać? Ile powinniśmy spać? Przy okazji naszych wieczornych artykułów postanowiliśmy poszukać odpowiedzi m.in. na te pytania.
Dlaczego śpimy? – Sen jest potrzebny, żeby zregenerować siły po całym dniu. Jest to podstawowe biologiczne zjawisko, takie jak jedzenie czy picie – komentuje dla nas dr Marta Kołdras. Co ciekawe jednak, naukowcy nie potrafią dokładnie stwierdzić dlaczego jest to tak ważne z punktu widzenia naszego funkcjonowania, nauka zna bowiem przypadki osób, które potrafiły nie spać dłużej niż kilka dni. Większość z nas to jednak nie dotyczy i codziennie wieczorem kładziemy się do łóżka.
Przed pójściem spać ważna jest odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, oraz jego przewietrzenie. Przyjmuje się, że w zależności od indywidualnych potrzeb człowieka, powinno to być pomiędzy 18 C a 22 C. – Osobiście lubię zasypiać przy wyższej temperaturze. Wychowałam się w domu gdzie był piec, a tata zawsze nagrzewał wieczorem. Inaczej było rano, bo jak wstawałam trzeba było od razu założyć bluzę – wspomina p. Ania, spytana przez nas w tym temacie na poznańskim Starym Mieście. Inaczej jest u p. Arkadiusza – Jak tylko to możliwe zasypiam przy uchylonym oknie, często nawet zimą, chyba, że jest już naprawdę zimno. Zazwyczaj w pokoju jest około 18 stopni.
No dobrze, a co zrobić żeby spało się wygodnie? Tutaj najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego materaca, a tych w ofercie do wyboru jest sporo. Wyróżniamy m.in. materace piankowe, lateksowe, sprężynowe, czy kieszonkowe. Każdy z nich charakteryzuje się czymś innym. Dla przykładu sprężynowy jest najczęściej najtańszy, kieszonkowy cechuje się dobrą elastycznością, lateksowy jest bardzo elastyczny i dobrze podpiera kręgosłup.
Fotografia pochodzi ze strony www.sypialnie.com.pl
Kolejna kwestia to zdecydowanie się na łóżko. Tutaj jest łatwiej – można zwrócić uwagę na styl wykonania, tak by wpasował się do naszej sypialni. Jeżeli chodzi o materiały, z których jest wykonane takie łóżko, to będą to najczęściej jesion, olcha lub buk, ale możemy też spotkać np. dąb. – Pamiętajmy, żeby rama była dobrze zabudowana. Jak mamy małe dzieci to często będą pewnie przez nią przechodziły, albo się opierały, dlatego powinna być stabilna – komentuje Marta, mama 4 letniego Franka.
Fotografia pochodzi ze strony www.sypialnie.com.pl
Skoro mamy już odpowiednio przygotowane pomieszczenie, położyliśmy się do łóżka, to teraz pytanie jak długo powinniśmy spać? Większość osób potrzebuje 7,5 - 8 godzin snu. Niestety z reguły śpimy co najmniej pół godziny krócej niż powinniśmy, co odbija się na naszej formie w ciągu dnia - informuje na portalu poradnikzdrowie.pl dr Adam Wichniak, psychiatra i neurofizjolog kliniczny z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Znaczyłoby to, że wstając rano np. o 6.30 do pracy powinniśmy ok. 22.30-23.00 kłaść się spać. Czy jest to realne? – Dla mnie nie ma problemu. Zauważyłem, że jeżeli raz czy drugi nie zastosuję się do tego i pójdę do łóżka później, to raz, że mam problemy z zaśnięciem, a dwa, że potem trudniej się wstaje – komentuje wspomniany już wcześniej p. Arkadiusz.
I to jest też ciekawy aspekt. Okazuje się bowiem, że przy zasypianiu ważne są również pewne stałe czynności. – Jeżeli przyzwyczaimy nasz organizm do tego, że idziemy spać o konkretnej godzinie to później dużo łatwiej nam zasnąć. „Przegapienie” tej godziny powoduje, że możemy mieć z tym problem – komentuje dr Kołdras.
Jak widać więc, zasypianie i co za tym idzie zdrowy sen mimo że wydają się z pozoru prostymi czynnościami dobrze je odpowiednio zaplanować – przygotować pokój, mieć wygodne łóżko, oraz trzymać się stałych godzin. W efekcie, będzie nam się na pewno lżej wstawało następnego dnia.
--------------
Artykuły z cyklu "Dobre i zdrowe warunki do spania" powstały we współpracy z firmą Kami http://www.sypialnie.com.pl/