Wpływ niedoborów pokarmowych na nasze samopoczucie i jak im zapobiegać?
Jedzenie daje nam nie tylko energię, ale przede wszystkim dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Każdy z nas powinien odżywiać się zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia, którą opracowuje Instytut Żywności i Żywienia. Nasza dieta rzadko jednak taka jest – w związku z tym rodzi się pytanie jak poradzić sobie z niedoborem składników pokarmowych.
Jakie są przyczyny i objawy niedoboru składników pokarmowych?
Najczęstszą przyczyną niedoboru składników pokarmowych jest mało urozmaicona, monotonna dieta. Do osób, które najbardziej zagrożone są niedoborami zalicza się dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, wegan. Wśród Polaków najczęściej stwierdzany jest niedoborów witaminy D, wapnia, potasu, żelaza, kwasów omega-3, jodu, kwasu foliowego, magnezu, witamin B12, C i E. Ich niedostateczne spożycie wpływania niekorzystnie na samopoczucie, ale może też prowadzić do wielu poważnych chorób - na przykład niedobór witaminy D wywołuje u dzieci krzywicę, a zbyt niski poziom żelaza powoduje osłabienie, mniejszą odporność i słabszą sprawność psychiczną. Niedobory witamin i pierwiastków mineralnych w diecie powodują również pogorszenie wydolności fizycznej. Prawidłową podaż wszystkich niezbędnych składników odżywczych zapewnisz sobie, stosując urozmaiconą dietę. Możesz się też wspomóc suplementami diety. Najlepsze dla siebie możesz znaleźć, wpisując w Google frazy Skoczylas suplementy, healthlabs suplementy, czy apteka internetowa suplementy.
Czym są suplementy diety?
Suplementy diety można dzisiaj kupić nie tylko w każdej aptece, ale także w sklepach czy na stacjach benzynowych. Są sprzedawane bez recepty, a wiele osób utożsamia je z lekami. Tymczasem nie są one produktami leczniczymi, a spożywczymi stosowanymi jako uzupełnienie normalnej, zróżnicowanej diety. Suplementy diety dostarczają witamin, pierwiastków mineralnych i innych substancji, są dostępne w postaci kapsułek, tabletek, płynu albo proszku. Dostarczają składników odżywczych w mocno skoncentrowanej formie, ale nie są one substytutem normalnej diety. Specjaliści zalecają, aby sięgać po nie tylko wtedy, gdy zmiana diety nie wystarczy, aby uzupełnić niedobory składników odżywczych. Po konsultacji z lekarzem możesz zacząć stosować suplementy zawierające witaminę D, jeśli jesteś w ciąży, po rozmowie ze swoim ginekologiem możesz przyjmować kwas foliowy. Oczywiście sytuacji, w których można stosować suplementy diety jest znacznie więcej, pamiętaj jednak, aby kupować je w pewnym miejscu. Nigdy nie zażywaj preparatów niewiadomego pochodzenia – mogą one wyrządzić mnóstwo szkód w Twoim organizmie.