Zawód prawnik: działalność gospodarcza, najważniejsze informacje!
Założenie własnej działalności gospodarczej jest związane z konkretnymi działaniami. Nie inaczej jest w przypadku prawników, którzy w związku z wykonywaniem konkretnych działań zobowiązani są do posiadania własnej firmy. Zanim jednak do tego dojdzie, idealnie jest już odpowiednio wcześnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób będzie miał przebiegać rozwój kariery konkretnego założyciela marki. Zatrudnienie dobrego prawnika jest koniecznością. Z tego też względu genialnie będzie już od samego początku wiedzieć to, co trzeba wiedzieć przy jego wyborze.
W jaki sposób można zarejestrować firmę prawniczą?
Prawnik i działalność gospodarcza, która jest przez niego prowadzona muszą spełniać określone kryteria. Do tych zaliczają się:
- możliwość korzystania z pełni praw publicznych,
- posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,
- ukończenie studiów prawniczych w Polsce lub na takiej uczelni, która jest honorowana przez ustawodawstwo RP.
Prawnik koniecznie musi odbyć także aplikację na radcę prawnego, czy też np. adwokata. Obowiązkowe jest także zdanie egzaminu zawodowego. Na koniec prawnik musi ubiegać się o wpis na listę konkretnego zawodu. W tym celu należy umieścić na niej:
- miejsce zamieszkania,
- adres kancelarii,
- imię i nazwisko.
Chętni mogą także dodać wzmiankę o dziedzinach prawa, w których specjalizuje się dana osoba. Można także określić gotowość do prowadzenia postępowań z urzędu.
Rejestracja firmy prawniczej nie musi odbywać się samodzielnie. Więcej na temat pomocy konsultantów można dowiedzieć się na stronie internetowej https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

Zakładanie działalności gospodarczej przez prawnika
Lokalizacja danej kancelarii prawniczej nie może być przypadkowa. Musi ona:
- znajdować się w reprezentatywnym miejscu,
- mieć taką lokalizację, by możliwe było dochowanie tajemnicy zawodowej,
- zostać odpowiednio oznaczona,
- nie pozostawiać wątpliwości, iż jest to miejsce prowadzone przez adwokatów.
Każdy prawnik obowiązkowo musi założyć działalność gospodarczą oraz zarejestrować ją w CEIDG.
W nawiązaniu do artykułu 4a ustępu 1 ustawy ,,Prawo o adwokaturze z 1982 r." możliwe jest, by prawnik wykonywał swoje obowiązki w spółkach:
- partnerskich,
- cywilnych lub jawnych,
- komandytowych lub komandytowo-akcyjnych,
w których partnerami/wspólnikami lub komplementariuszami muszą być doradcy podatkowi, radcy prawni, inni adwokaci itd.
Zadaniem prawnika jest zgłoszenie do CEIDG tego, że jego zawód jest pełniony w spółce cywilnej lub prowadzonej przez niego kancelarii.
W momencie, gdy prawnik będzie chciał wykonywać swoje obowiązki zawodowe w ramach spółki prawa handlowego (w tym gronie wyróżnia się spółkę jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną) koniecznie musi dokonać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego.
Nie można nie zwrócić uwagi także na to, jak ważne jest dopisanie odpowiedniego kodu PKD. Jest to PKD 69. 10. Z., który musi dopisać prawnik. Działalność gospodarczą na tej podstawie będzie można wykonywać:
- w sprawach cywilnych oraz prawnych,
- przygotowanie testamentów, pełnomocnictw oraz praw autorskich.
Dzięki zastosowaniu tego kodu PKD można wprowadzić szeroki zakres oferowanych usług prawniczych.
Prawnik, który będzie obsługiwał osoby fizyczne musi prowadzić dokumentację sprzedażową przy użyciu kasy fiskalnej. Niekoniecznie także wcześniej należy mieć nadane numery NIP lub REGON. One zostaną zamieszczone przy dokonywaniu wpisu firmy do CEIDG.
Wybór odpowiedniej księgowości dla prawnika
Dzięki skorzystaniu z zasobów strony internetowej, której zasoby są dedykowane tematowi księgowości dla prawników https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-prawnikow można dokładnie dowiedzieć się tego, czym będzie zajmował się dany prawnik oraz jaki typ firmy powinien on założyć.
Niezwykle ważne jest także zwrócenie uwagi na to, iż są różne progi opodatkowania. Wyróżnia się progi procentowe:
- 17% lub 32%.
Pierwsza opcja skierowana jest do osób, których roczne dochody nie przekraczają kwoty 85 528 zł. Po przekroczeniu tego limitu przedsiębiorca, w tym prawnik z działalnością gospodarczą zobowiązany jest do zapłacenia 32% podatku.
- 19%.
Jest to podatek liniowy. W związku z niższym progiem podatkowym przy tej opcji niemożliwe jest skorzystanie z dostępnych ulg podatkowych lub też rozliczanie się z małżonkiem.
Za każdym razem obowiązkowo należy opłacać także podatek VAT. W tym celu wypełnienie druku VAT-R przez prawników, biegłych sądowych, radców prawnych itd. jest koniecznością. Ci prawnicy, którzy mają status czynnego podatnika VAT muszą także prowadzić ewidencję sprzedaży oraz zakupów VAT. Oprócz tego każdy z nich zobowiązany jest do wypełniania Księgi Przychodów i Rozchodów.
W ewidencji sprzedaży zawarte powinny zostać:
- korekty,
- wysokość podatku,
- podstawa oraz przedmiot opodatkowania,
- dane, dzięki którym będzie można zidentyfikować poszczególne transakcje,
- wartość podatku uiszczanego do Urzędu Skarbowego oraz tego, który podlega zwrotowi do podatnika.
Prawnicy, którzy chcą składać comiesięczne deklaracje podatku muszą wypełnić druk VAT-7, a ci, którzy chcą robić to co kwartał VAT-7K.
Obowiązkowe jest także wysyłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego JPK_VAT, który zawiera informacje dotyczące faktur, które są wystawione przez danego prawnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Wyróżnić można także ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W takiej sytuacji podatek wynosi 17% lub 15%.Jest to opcja skierowana do osób, które w danym roku uzyskały powyżej 2 000 000 euro.
Księga Przychodów i Rozchodów jest także dokumentem, w którym obowiązkowe jest umieszczenie wysokości podatku, jaki jest odprowadzony przez prawnika w związku z osiąganymi przez niego dochodami. W tym miejscu muszą być zapisane:
- faktury,
- rachunki,
- dokumentacja finansowa, która wynika z wypełniania obowiązków konkretnej profesji.
Rozliczeniami może zająć się wykwalifikowany zespół biura rachunkowego: https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online, o którym warto poczytać więcej na podanej stronie internetowej.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
Mezoterapia igłowa we Wrocławiu
