Najważniejsze informacje na temat wózków widłowych
Wózkami widłowymi nazywa się mechaniczne pojazdy kołowe o napędzie silnikowym. Wykorzystywane są one podczas transportowania materiałów. Różnią się one między sobą napędem, pełnionymi funkcjami oraz typem kierowania pojazdu. Jeśli chcesz kupić nowy wózek widłowy potrzebny podczas pracy zapoznaj się z ich specyfikacjami oraz rodzajami, co pozwoli Ci wybrać najlepszy z nich.
Wózek widłowy nazywany jest również wózkiem jezdniowym podnośnikowym. Przystosowany jest on do transportowania materiałów o dużej masie oraz używany jest podczas transportu bliskiego oraz w magazynowaniu. Wózki używane są podczas wielu prac w portach, magazynach i fabrykach. Jeśli zdecydujesz się na kupno wózka widłowego, zadbaj także o jego odpowiedni transport. Zapewni Ci go firma Fast- Trans, która zajmuje się autopomocą, transportem oraz serwisem klimatyzacji.
Aby prowadzić wózek widłowy trzeba posiadać konieczne uprawnienia
Wózek widłowy - co to jest?
Wózkiem widłowym określany jest wózek jezdniowy podnośnikowy o napędzie silnikowym. Część z nich podlega pod UDT (Urząd Dozoru Technicznego). Mogą być podzielone ze względu na dozór. Wśród wózków dozorowanych wyróżnia się wózki jezdniowe podnośnikowe. Jednak wśród wózków, które nie podlegają pod nadzór wyróżnia się:
- wózki ciągnikowe- wykorzystywane są podczas przeciągania podczepionych do nich przyczep lub naczep pojazdów. Charakteryzuje je duża siła ciągu;
- wózki unoszące- używane są podczas transportu ładunku na określoną wysokość, co daje także możliwość przeniesienie ładunku z wysokości na podłogę;
- wózki platformowe- posiadają one platformę do przewożenia ładunków na dużej odległości. Pozwala to na przewiezienie materiału na odpowiednią odległość.
Wózki widłowe - ich podział
Wózki widłowe dzielą się ze względu na funkcje, napęd oraz typ kierowania. Każdy kto zastanawia się nad jego kupnem powinien zapoznać się ze specyfikacjami dotyczącymi każdego rodzaju wózka widłowego. Należy odpowiednio dobrać wózek do wykonywanej pracy za jego pomocą. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne każdego pojazdu co znacznie wpłynie na jakość wykonywanych prac. Na podstawie różnych cech wózków widłowych, można wybrać najbardziej odpowiednią maszynę do swojej firmy.
Podział wózków widłowych ze względu na napęd
Elektryczny wózek widłowy
Elektryczne wózki widłowe to najbardziej popularne urządzenia do transportowania oraz przenoszenia materiałów. Wykorzystywane są najczęściej na otwartej przestrzeni oraz w zamkniętych pomieszczeniach. Muszą one także spełniać wszystkie przepisy UDT oraz normy bezpieczeństwa. Dzięki temu wózki wykorzystywane są w magazynach i halach. Elektryczne wózki widłowe określane są także jako akumulatorowe. Do swojego działania pobierają one energię z baterii. Są one bardzo ekonomiczne.
Wózek widłowy gazowy
Gazowe wózki widłowe są równie ekonomiczne jak wózki elektryczne. Napędzane są za pomocą gazu LPG, który jest ekologiczny dla środowiska i o wiele tańszy niż benzyna. Jak każdy wózek wydziela spaliny, więc powinien być wykorzystywany tylko na otwartej przestrzeni. Jeśli jednak musi on być użytkowany w pomieszczeniu, konieczne jest zamontowanie filtra ograniczającego wytwarzanie spalin.
Wózek widłowy spalinowy
Widłowy wózek spalinowy jest napędzany za pomocą oleju spalinowego lub napędu gazowego LPG. W związku z wydzielanymi spalinami przez wózek należy zamontować w nim filtr, który znacząco je ograniczy. Powinien on być użytkowany na otwartej przestrzeni, co pozwoli uniknąć wdychania spalin.
Duże kontenery również transportowane są za pomocą wózków widłowych
Podział wózków widłowych ze względu na funkcje
Wózki widłowe charakteryzuje przede wszystkim sposób ich budowy. Przed kupnem wózka widłowego należy zapoznać się ze specyfikacją pojazdu i wybrać najodpowiedniejszy wózek do wykonywanej przez niego pracy. Wśród wózków widłowych należy wyróżnić między innymi:
Wózek widłowy antywybuchowy
Antywybuchowy wózek widłowy wyposażony jest w odpowiednie zabezpieczenia, co zmniejsza ryzyko powstawania wybuchu. Doskonale sprawdzają się one także podczas załadunku oraz transportu łatwopalnych lub łatwo wybuchowych materiałów.
Wózek widłowy kontenerowy
Kontenerowym wózkiem widłowym określa się pojazdy, które mają dużą ładowność. Wykorzystywane są najczęściej w portach przeładunkowych oraz stoczniach. Dzięki nim można z łatwością przenosić i składować kontenery.
Wózek widłowy terenowy
Terenowy wózek widłowy wykorzystywany jest najczęściej na placu budowy oraz w miejscach, w których wymaga się dużej precyzji, a transport materiałów skierowany jest do trudnodostępnych miejsc. Bardzo często wózki terenowe wykorzystywane są na trudnym terenie, gdzie należy pokonać wiele trudności i przeszkód.
Wózek widłowy podwieszany
Podwieszane wózki widłowe podczepione są do ciężarówki, dzięki czemu mogą być one transportowane wraz z załadunkiem. Mają one niewielkie rozmiary co pozwala na bezpieczne i bezproblemowe manewrowanie pojazdem.
Wózek widłowy wysokiego składowania
Wózki widłowe wysokiego składowania wykorzystywane są podczas szerokiego zakresu manewrowania pojazdem. Posiadają one maszt wysuwany do przodu i charakteryzują się one dużym zasięgiem pionowym.
Wózek widłowy wielokierunkowy
Wielokierunkowe wózki widłowe wykorzystywane są w krętych i ciasnych pomieszczeniach i korytarzach. Jego kierowanie nie jest skomplikowane, a lekkość prowadzenia pozwala na ruch wózka w niezależnych kierunkach. Dodatkowo posiadają one wysuwany maszt zastępujący suwnicę.
Wózek widłowy skrętny
Skrętny wózek widłowy używany jest w ciasnych pomieszczeniach i krętych korytarzach co pozwala na obrót masztu w każdym kierunku. Dzięki czemu transportowany materiał można szybko dostarczyć w wyznaczone miejsce.
Wózek widłowy systemowy
Systemowe wózki widłowe mają nowoczesne parametry, dzięki temu mogą być one wykorzystywane w każdym magazynie lub pomieszczeniu składowym.
Wózek widłowy podnośnikowy
Podnośnikowy wózek widłowy nazywany jest także teleskopowym. Wyróżnia się dzięki dalekiemu zasięgowi w górę i w przód. Posiada możliwość podnoszenia ciężkich i masywnych materiałów bez potrzeby dzielenia ich na mniejsze części.
Boczne wózki widłowe sprawdzają się podczas transportu długich towarów, które są niewygodne podczas przewożenia. Nazywane są one także jako wózki bocznego załadunku. Podnośnik montowany jest na boku wózka co gwarantuje stabilność i rozłożenie przeciwwagi. Sprawdza się on w magazynach oraz na małych powierzchniach.
Podział wózków widłowych ze względu na typ kierowania
Wózki widłowe rozróżnia się także pod względem typu kierowania pojazdu. Dzielą się one na wózki:
- wózki podestowe;
- z fotelem dla kierowcy;
- zdalnie kierowane;
- prowadzone przez operatora.
Wybór odpowiedniego wózka widłowego jest bardzo trudny. Trzeba wziąć pod uwagę wiele ważnych czynników. Obecnie sprzedawane są równe wózki w zależności od napędu, sposobu kierowania lub posiadanych funkcji.
Artykuł napisany przy współpracy z firmą Fast- Trans z Poznania, która zajmuje się min. transportem maszyn, wózków widłowych i innych ładunków.