USTERKI I AWARIE SAMOCHODU, KTÓRE MOGĄ SIĘ PRZYDARZYĆ KAŻDEMU KIEROWCY
Wycieczka samochodem powinna sprawiać przyjemność każdemu kierowcy. Jednak od niektórych usterek pojazdu nie jesteśmy w stanie uciec. Wiele z nich wpływa na komfort prowadzenia pojazdu i zagraża bezpieczeństwu kierowcy oraz innym pasażerom.
Usterki i awarie samochodu zdarzają się często. Ważne, aby wiedzieć jak sobie sprawnie z nimi poradzić. Sprawdź jakie usterki usuniesz samodzielnie, a w przypadku których będziesz musiał skorzystać z pomocy mechanika samochodowego.
Najczęściej występujące usterki samochodów
Nawet najnowszy lub najbardziej zadbany samochód może ulec uszkodzeniu lub awarii. Niektóre z nich możemy usunąć samodzielnie, jednak z niektórymi z nich trzeba udać się do mechanika samochodowego. Sprawdź co przytrafia się najczęściej.
Awarię samochodu często możesz rozwiązać samodzielnie
Zerwanie paska rozrządu
Jeśli samochód posiada rozrząd na łańcuchu jest on mniej narażony na awarię spowodowaną zerwaniem paska rozrządu. Jeśli jednak już dojdzie do jego zerwania należy go wymienić jak najszybciej.
Ważne jest, aby regularnie sprawdzać pasek rozrządu i wymieniać go odpowiednio wcześniej. Zapobiegnie to powstawaniu usterek lub awarii samochodu. Koszt wymiany samego paska nie jest wysoki, jednak bardzo często wiąże się także z dodatkowymi kosztami, związanymi z wymianą poszczególnych części rozrządu. Jeśli kupiłeś używany samochód i nie wiesz kiedy wymieniany był rozrząd, na wszelki wypadek wymień go jak najszybciej. Zerwany pasek może unieruchomić Twój samochód na dłuższy czas i konieczne będzie wezwanie lawety, aby przetransportować samochód do najbliższego mechanika samochodowego.
Awaria układu smarowania
Awaria układu smarowania sygnalizowana jest przy pomocy kontrolki na desce rozdzielczej. Informuje ona o nieprawidłowym ciśnieniu oleju, nawet jeśli jego poziom jest odpowiedni.
Przyczyną powstawania awarii układu smarowania może być zapchany filtr oleju. Ważna jest jego regularna wymiana oraz kontrolowanie poziomu, koloru i zapachu oleju. Odkształcona puszka lub pokrywa filtra może świadczyć o niesprawnym zaworze przelewowym. Jeśli chcesz uniknąć awarii układu smarowania zadbaj o swój olej silnikowy.
Luz w kierownicy
Luzy w kierownicy są wyczuwalne podczas jazdy samochodem. Świadczą one o uszkodzeniu układu kierowniczego. Awarię można rozpoznać po stukaniu w zawieszeniu oraz podczas skręcania samochodem, które z czasem staje się coraz trudniejsze. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia układu kierowniczego należy udać się do mechanika, aby usunąć usterkę. Jeśli będziesz zwlekać z naprawą usterki możesz doprowadzić do powstawania kolejnych uszkodzeń układu kierowniczego.
Istnieje wiele przyczyn powstawania luzów w kierownicy. Są to między innymi luzy w przegubach lub zużycie przekładni kierowniczej. W przypadku stwierdzenia awarii tych elementów, konieczna będzie ich wymiana.
Zużyte świece żarowe
Problem uruchomienia silnika może być związany ze zużytymi świecami żarowymi. Ich stan należy kontrolować co 2 lata. W nowych samochodach można przejechać około 100 tyś. km., natomiast w modelach starszego typu może to być tylko kilkanaście tysięcy kilometrów. Żywotność świec można znacznie przedłużyć podróżując samochodem na długich trasach. Jeśli uszkodzeniu ulegnie jedna ze świec, konieczne będzie wymienienie wszystkich 4. Jednak koszt wymiany świec uzależniony jest od modelu i rodzaju pojazdu i waha się w granicach od 60- 200 złotych.
Zagotowanie płynu hamulcowego
Zagotowanie płynu hamulcowego jest bardzo niebezpieczne zarówno dla samochodu jak i jego kierowcy. Do zagotowania płynu dochodzi najczęściej w trakcie długotrwałego hamowania, gdy zjeżdżamy z górki lub stopniowo redukujemy prędkość. Można temu zapobiec za pomocą hamowania silnikiem. Jeśli dojdzie do zagotowania płynu hamulcowego, hamulce się blokują i przestaną działać. Warto zatem regularnie go wymieniać.
Klocki hamulcowe
Dzięki sprawnym klockom hamulcowym zapewniamy bezpieczeństwo podczas jazdy. Po przejechaniu około 1000 kilometrów należy skontrolować ich stan i sprawdzić czy nie uległy one zniszczeniu podczas jazdy.
Dźwięk szurania podczas hamowania świadczy o uszkodzeniu hamulców. Nowe samochody posiadają na desce rozdzielczej kontrolkę informującą o uszkodzeniu układu hamulcowego. Nie należy zwlekać z wymianą klocków hamulcowych, gdyż mogą one uszkodzić tarcze hamulcowe. Koszt naprawy tarcz jest znacznie wyższy niż wymiana samych hamulców, dlatego też warto o nie dbać.
Akumulator
Uszkodzony akumulator często całkowicie unieruchamia samochód. Głównymi przyczynami są skorodowane i zanieczyszczone zaciski, jego częściowe rozładowanie, niski poziom elektrolitu lub wewnętrzne zwarcie.
Jeśli nie chcesz dopuścić do uszkodzeń akumulatora sprawdź co jakiś czas jego stan. Jeśli jego napięcie spadło poniżej 12,5 wolta należy go niezwłocznie naładować. Czynność tą należy wykonywać regularnie co pozwoli przedłużyć jego żywotność. Zaciski warto regularnie czyścić i konserwować. Jeśli nie możesz uruchomić samochodu wyłącz wszystkie urządzenia w aucie pobierające prąd w samochodzie. Podczas uruchamiania pojazdu trzeba uważać, aby nie uszkodzić rozrusznika lub nie zalać świec.
Przepalone żarówki
Przepalona żarówka to awaria, którą możesz usunąć samodzielnie. Jednak ciężko taką awarię samochodu rozpoznać, zwłaszcza gdy prowadzisz go tylko w ciągu dnia. Awaria ta nie ma wpływu na użytkowanie pojazdu, jednak znacząco wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy. Podczas kontroli drogowej policja może nałożyć mandat za brak świateł. Pojawić się mogą także problemy podczas okresowego badania technicznego. Pamiętaj zatem o regularnym sprawdzaniu świateł zewnętrznych i miej w schowku zapasowe żarówki. Możesz je wymienić w każdym momencie.
Wymiana koła to nic trudnego. Możesz szybko zrobić to sam
Przebita opona
Przebita opona często uniemożliwia dalszą podróż i dotarcie na miejsce na czas. Możesz samodzielnie wymienić uszkodzoną oponę lub poprosić firmę pomocy drogowej.
Jeśli nie chcesz uszkodzić opony pamiętaj o bezpiecznym wjeżdżaniu na krawężnik przy zredukowanej prędkości. Regularnie sprawdzaj także ciśnienie powietrza w oponach. Nie zawsze jednak można takiej awarii uniknąć. Dziura w drodze, kamień na jezdni lub ostry przedmiot mogą uszkodzić każdą oponę.
W takim przypadku warto mieć w bagażniku samochodu koło zapasowe i wszystkie narzędzia potrzebne do jego wymiany (lewarek i klucz do kół). Należy także zadbać o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego ustawiając za samochodem trójkąt ostrzegawczy i zakładając kamizelkę odblaskową.
Jeśli Twój samochód ulegnie awarii możesz samodzielnie ją usunąć lub wezwać pomoc drogową. Pamiętaj, że każda usterka samochodu może zagrażać Twojemu życiu lub zdrowiu.
Artykuł napisany przy współpracy z firmą Pomoc Drogowa Lidia Buda z Poznania, która zajmuje się holowaniem pojazdów, lakiernictwem, blacharstwem oraz mechaniką samochodową.