ŚWIAT Z PERSPEKTYWY ŻABY
Jest wiele sposobów patrzenia na świat. Prawdą jest, iż punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Często zmiana perspektywy pozwala ujrzeć otaczającą rzeczywistość w nowym świetle. Jak świat wygląda z perspektywy zielonego płaza?
Mowa oczywiście o kadrowaniu, które nazywane jest żabią perspektywą. Polega ono na ustawieniu obiektywu znacznie niżej środka rejestrowanego obiektu. Świat widziany z tej perspektywy jest z pewnością inny, być może pozwalający ujrzeć otaczającą rzeczywistość w kształcie odmiennym od tego znanego. – Przygotowując ten projekt przyjęliśmy założenie, iż w taki właśnie sposób zwierzęta mogą widzieć otaczający świat, szczególnie świat ludzi – wyjaśniają organizatorzy, jednocześnie zachęcając do udziału w programie.
Odbędzie się on w CK Zamek w dwóch blokach: wiosennym i jesiennym. Będzie składał się z siedmiu nowatorskich spektakli autorstwa cenionych twórców , w dodatku zarówno polskich jak i zagranicznych. – Uzupełnieniem dla spektakli będą liczne wydarzenia kontekstowe: wykłady, dyskusje, spotkania, warsztaty dla dzieci, wystawa – wymieniają twórcy.
Właściwie kuratorka Anna Królica przygotowała trzy wykłady i jeden panel dyskusyjny. Będą się one odnosić bezpośrednio do obecności zwierząt w tańcu, sztuce i teatrze. – Pozostałe wydarzenia poszerzają naszą „żabią perspektywę” o zagadnienia bardziej społeczne, tematy zaczerpnięte z codziennego życia, skierowane do szerszego grona odbiorców – czytamy na stronie wydarzenia.
„Żabie” spotkania rozpoczną się 7 marca wprowadzeniem do Animal Studies. Z każdym kolejnym spotkaniem ta zwierzęca tematyka będzie wydawała się uczestnikom coraz bardziej znajoma. Cykl wiosenny zakończy się 8 maja.