POZNAJ DOBRĄ KAWĘ
Dobra kawa na Nowowiejskiego? Tak! Tylko w naszym mieście w miejscu dawnego sklepu spożywczego powstaje Dobra Kawiarnia. To jednak szersza inicjatywa niż kawowe przyjemności.
Kawa pomaga na wszystko
Podwaliny pod jakikolwiek pomysł aktywizacji osób niepełnosprawnych umysłowo to zasługa takiej organizacji jak Dobra Spółdzielnia Socjalna. Oto jak przedstawiciele tej instytucji informują o swoich pobudkach. - Praca towarzyszy nam prawie przez całe dorosłe życie, stanowi jego nieodzowny aspekt, dzięki któremu czujemy się potrzebni. Jednakże jest grupa osób, dla których dostęp do rynku pracy jest mocno ograniczony - w dużym stopniu dotyka to osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Wiele osób z tej grupy, pomimo przygotowania zawodowego oraz chęci do podjęcia pracy, nie ma możliwości zaistnieć w roli pracownika. W konsekwencji, wykluczenie w tej dziedzinie życia, pociąga za sobą wykluczenie z życia społecznego.
By dać szansę osobom, którym nie brakuje wiedzy i chęci do pracy, dzięki unijnym dofinansowaniom i sponsorom udało się wprowadzać w życie inicjatywę w której osoby niepełnosprawne będą mogły realizować kreatywną pracę i mieć kontakt ludźmi. Ot, normalna, regularna praca. – To kolejny etap rozwoju po warsztatach terapii zajęciowej. Nabywamy doświadczenia i łączymy siły. To będzie normalnie działająca kawiarnia, nie chcemy realizować tego przedsięwzięcia żerując na niepełnosprawności. Normalnie przychodzimy, zamawiamy i delektujemy się smakiem, a wszystko w konkurencyjnych cenach. – Informuje Agnieszka Frankowska z Dobrej Spółdzielni Socjalnej.
Ulica Nowowiejskiego 15/15 stanie się więc kolejnym punktem na kawiarnianej mapie miasta. – Na początku mieliśmy problemy z lokalem. W końcu Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zaproponował lokal w centrum. Teraz trwa tam remont, ale mamy nadzieję, że na wiosnę ruszymy. Liczymy na licznych gości. Pełni emocji i chęci do działania – uzupełnia Agnieszka Frankowska.
Dwie organizacje połączyły swoje siły by pomagać. Pomagać to nie oznacza jednak działać za kogoś, tylko tak organizować pracę by każdy wiedział co ma robić i by jego stanowisko zostało dostosowane do potrzeb. Czy dla osób z niepełnosprawnością umysłową są miejsca pracy na normalnym rynku pracy?
- Tak, są. Najczęściej kończy się to na prostych pracach fizycznych. W restauracjach zatrudnia się osoby z dysfunkcjami do krojenia warzyw i sprzątania. Czasem trafiają na zmywak. To nie jest terapia. Bardzo często to niestety tania siła robocza – podpowiada anonimowo, były już kierownik jednej z sieciowych restauracji w naszym mieście. – Te osoby po długotrwałym szukaniu pracy często są zatrudniane za niższe pieniądze niż pozostała załoga. To nieuczciwe, ale prawdziwe – uzupełnia.
Na szczęście coraz większa jest świadomość społeczna zatrudniających i coraz częściej możemy spotkać zakłady w których znajdą się miejsca dla osób chcących pracować, ale wymagających specjalnego stanowiska i obowiązków dostosowanych do możliwości. Dobra Cafe to miejsce które jest szansą na asymilację wszystkich biegnących po ulicach naszego miasta i szukających ukojenia. Wchodzimy na kawę, jemy ciasto i zyskujemy. Zyskujemy świadomość, że pomagamy.