ŚLUB W PLENERZE? OD DZISIAJ TO MOŻLIWE!
Dzięki nowym przepisom, przyszli małżonkowie będą mogli powiedzieć „tak” poza urzędem. Do tej pory było to możliwe tylko dla osób w stanie zagrożenia życia lub zdrowia albo pozbawionych wolności.
Znowelizowana ustawa przewiduje możliwość względnego wyboru miejsc na tę wyjątkową dla par, chwilę. W przeciwieństwie do rzeszowskich urzędników, poznańscy nie stworzą listy propozycji, spośród których będzie można wybrać. – O miejsce wnioskują narzeczeni. Nie ma żadnej konkretnej listy. Ważnym kryterium jest natomiast, aby wybrane miejsce było bezpieczne, nie godziło w powagę ceremonii oraz znajdowało się w granicach miasta – informuje Paweł Marciniak, rzecznik Urzędu Miasta.
Ślub w restauracji lub w urokliwym parku Sołackim
Nie można zatem mówić o narzuconej formie. Miejsce musi spełnić kilka wymogów formalnych, nie są one jednak uciążliwe. – Jeżeli para decyduje się na ślub w lokalu, to musi zostać przygotowana specjalna sala. Uroczystość nie może bowiem odbywać się w tym samym miejscu, w którym znajduje się zastawa. A jeżeli mowa o ślubie pod przysłowiową chmurką, to także muszą być spełnione pewne kryteria, np. musi pojawić się odpowiednie nagłośnienie i toaleta dla gości – tłumaczy Krzysztof Konarski, kierownik oddziału urodzeń, małżeństw i transkrypcji zagranicznych aktów stanu cywilnego. – Kilkanaście takich wniosków już otrzymaliśmy. Dziewięćdziesiąt procent z nich to różne restauracje czy lokale. Pojawia się też plener, tu najpopularniejsze są: brzeg jeziora kierskiego i park Sołacki – wyjaśnia.
Sugerując, iż narzeczeni są wielce zainteresowani wymyślaniem takich miejsc, byłoby nadużyciem. – Obecnie można mówić o znikomym zainteresowaniu. Być może pojawi się ono po pierwszym marca, czyli po dniu, kiedy ustawa wchodzi w życie – przekonuje Konarski. Same marzenia nie kosztują, ale ich realizacja już tak, w przypadku ślubu poza urzędem mowa o niemałej kwocie. – Będzie to kosztowało tysiąc złotych plus zwyczajowe 84 zł, które płacą pary składające sobie przysięgę w urzędzie – dodaje.
Zmiany w przepisach
Początek marca oznacza jednak nie tylko zmiany dotyczące możliwości zawierania związków małżeńskich. Znowelizowana ustawa umożliwi klientom Urzędu Stanu Cywilnego odebrać odpis aktu urodzenia, małżeństwa lub zgonu w dowolnym USC w Polsce. Będzie można również uzyskać numer PESEL noworodka przy sporządzeniu aktu urodzenia, a dostarczanie odpisów aktów stanu cywilnego nie będzie już obowiązkowe przy załatwianiu różnych spraw.