AK 30 CZYLI, 30 WYSTAW W 30 DNI
Podziwianie sztuki zwykle za każdym razem wygląda dokładnie tak samo. Prawie zawsze powtarza się ciągle ten sam niemal identyczny scenariusz. Jest organizowana jakaś wystawa w dostojnym miejscu, wystawiane są na niej czyjeś dzieła, ludzie przychodzą i niemal „na tacy” mają co oglądać.
Sztuka wymaga ogromnego pokładu kreatywności jaka drzemie w każdym człowieku, który poważnie myśli o tym, aby tworzyć wielkie i niezapomniane dzieła. Ta umiejętność nie dotyczy bynajmniej tylko i wyłącznie samej sztuki jako takiej. W jej prezentowaniu niebagatelną rolę odgrywa także aspekt "marketingowy". Także i tu trzeba się wykazać pewną dozą kreatywności. W przypadku tej wystawy warunek został spełniony.
AK 30 to właśnie tego typu wydarzenie organizowane przez kadrę, studentów a także osoby zaprzyjaźnione z Pracownią Zjawisk Teatralnych Katedry Scenografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jego oryginalność polega właśnie na tym, że nie odbywa się ono tylko i wyłącznie w jednym miejscu. Wręcz przeciwnie.
Każdego dnia inny dom
Jak informuje o tym wydarzeniu Anna Kochnowicz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. – AK30 to cykl trzydziestu niepowtarzalnych wystaw zorganizowanych w prywatnych pracowniach i mieszkaniach artystów związanych z poznańskim środowiskiem twórczym.
W prywatnych domach i mieszkaniach? Pomysł brzmi dosyć oryginalnie. Wystawa organizowana jest od dnia dzisiejszego i będzie trwać przez kolejny miesiąc do 28 marca. Daje ona niebywałą możliwość poznania artystów od ich nieoficjalnej strony. Uczestnicy wystawy zostaną zaproszeni w niedostępne na co dzień miejsca gdzie artyści nie tylko oddają się całkowicie swojej pracy, ale także odpoczywają i czerpią swoje inspiracje.
Na niektóre z organizowanych wystaw trzeba się będzie wcześniej zarejestrować się drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. O przyjęciu decydować będzie kolejność zgłoszeń. W odpowiedzi zwrotnej podany zostanie adres miejsca gdzie dana wystawa będzie się odbywać. Pierwsza z nich odbędzie się dzisiaj o godzinie 20:30 przy ulicy Gdańskiej 18. Zapraszają na nie panie: Zuzanna Bartczak, Joanna Grochulska, Karolina Janikowska i Agnieszka Bastrzyk.
Prawie wszystkie wystawy jakie odbędą się w tym miesiącu rozpoczynać się będą o godzinie 20:00. Jutro przy Placu Cyryla Ratajskiego 9/17wystawione zostaną dzieła: Karoliny Paluch, Magdaleny Martyniuk, Aleksandry Piotrowskiej i Dobrawy Deczkowskiej.
Organizatorzy nie ograniczają się tylko do wystaw w prywatnych mieszkaniach i pracowniach artystów. Wartym uwagi wydarzeniem będzie wykład „Strategie i narracje Centrum Scenografii Polskiej”. Odbędzie się 24 marca o godzinie 13:00 w budynku A Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wykład zostanie przeprowadzony przez Adama Kowalskiego, dyrektora Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego.
Wystawy w „prywatnych świątyniach”
Uniwersytetowi Artystycznemu trzeba przyznać jedno ich pomysł jest bardzo oryginalny. Rzadko zdarza się, aby ktoś udostępniał swoje „prywatne świątynie” szerokiemu gronu anonimowych ludzi. Jak to mówią „sztuka wymaga poświęcenia”. Tego typu pomysł z pewnością pozwali nam lepiej zrozumieć artystów. Nie ukrywajmy, że problem pt. „co artysta miał na myśli” potrafi nam sprawić nie lada problem.