NOWA GAZOWNIA OTWIERA DRZWI DLA TWÓRCÓW SZTUKI
W grudniu ubiegłego roku Fundacja Czapski Art Foundation wygrała konkurs na operatora Pawilonu Nowa Gazownia. Zamierzeniem fundacji jest zmobilizowanie społeczeństwa do aktywnego udziału przedsięwzięciach kulturalnych i wzięcia udziału w procesie tworzenia ich. W planach fundacji jest również zagospodarowanie przestrzeni wokół Pawilonu Gazowni w okresie letnim.
Zmiany w starym korycie Warty
W ramach projektu Wartostrada odbywać się mają większe imprezy kulturalne oraz drobniejsze plenerowe. Szczególna atrakcją ma być gra dla osób w wieku 50+, która pozwoli przenieść się seniorom kilkadziesiąt lat wstecz, do czasu podwórkowych gier i zabaw, gdy podwórka do późnych godzin wypełniał gwar grających. Akcja będzie odbywać pod hasłem „Wracamy na Podwórko!" I każdy bez względu na wiek będzie mógł wziąć w niej udział. Zamierzeniem jest pokazanie młodym ludziom jak spędzano wolny czas w latach gdzie nie królowały jeszcze gry komputerowe. - Chcemy wyjść poza obiekt Nowej Gazowni i tworzyć imprezy na zewnątrz. Ideą fundacji jest działanie poza murami i wyjście ze sztuką do ludzi. Do zagospodarowania mamy 3 tys. metrów kwadratowych terenu. Chcemy to wykorzystać w sezonie letnim, są już plany z tym związane – mówi Mira Skrudlik z Czapski Art. Foundation.
To plany na lato tego roku. A co się wydarzyło do tej pory i jakie są plany na najbliższe miesiące? Mimo krótkiej działalności z okazji Walentynek zorganizowano koncert Sławomira Przybyła gdzie można było usłyszeć jego utwory oraz nowe aranżacje utworów m.in.Leonarda Cohena, Toma Waitsa.
Wystartowała druga edycja konkursu na pozyskanie mini dotacji
W połowie lutego Czapski Art Foundation ogłosiła drugą edycję konkursu na pozyskanie mini dotacji dla podmiotów i osób działających w obszarze kultury. Dotacje są przekazywane w ramach Programu Regrantingowego. Oznacza to, że instytucje lub organizacje otrzymujące dotację przez jeden podmiot przekazują ją, również w formie dotacji, innym podmiotom. W pierwszej edycji wyłoniono dwóch zwycięzców, którzy podzielili między sobą pulę 11 tys. złotych. Uczestnicy mieli stworzyć Księgę Życzeń dla wszystkich poznaniaków. Forma Księgi nie była określona przez organizatorów. Oferenci mieli za zadanie stworzyć projekt i wykonać go z nowatorskim pomysłem na zapis życzeń, planów, marzeń, postanowień mieszkańców Poznania.
W tym roku suma urosła do 14 tys. A jak będzie wyglądać tegoroczna edycja? Zadaniem uczestników będzie przeprowadzenie jednego warsztatu oraz jednego działania edukacyjnego związanego z proponowanym warsztatem, w ramach otrzymanej dotacji. Pod określeniem „działania edukacyjne” kryją się spotkanie, wykład, akcja społeczna. Hasłem przewodnim jest „Terytorialność”. Odnosić ma się ona do przestrzeni, w której żyje współczesny poznaniak, jego relacji z otoczeniem, od czego się odcina i odgradza, z czym się wiąże, jak wyglądają jego relacje z otoczeniem.
Nowa Gazownia, fot. Mira Skrudlik, Czapski Art Foundation
Co w marcu w Nowej Gazowni?
W marcu w Nowej Gazowni również będzie się działo. 7 marca Instytut Konfucjusza UAM i Nowa Gazownia współorganizują obchody największego chińskiego święta jakim jest powitanie Nowego Roku Owcy. W programie będą m.in. pokazy sztuk walki, ceremonia zaparzania herbaty, prelekcje na temat współczesnej sztuki chińskiej. W programie przewidziane są atrakcje dla dzieci i dorosłych. Impreza odbędzie się w godzinach 15-19.Natomiast 21 marca szykuje się prawdziwa gratka dla sympatyków tańca. W budynku Nowej Gazowni odbędą się warsztaty i turniej tańca Dancehall Or Die. Warsztaty poprowadzą najlepsi tancerze na świecie, m.in.Queensy oraz Mdy z Francji. Zajęcia rozpoczną się już od godziny 12.00. Równolegle będzie trwać turniej rozgrywany w kilku kategoriach.
Dla młodych filmowców, producentów, osób zainteresowanych produkcja filmową zorganizowany zostanie 27 marca panel dyskusyjny pod hasłem „Jak wyprodukować film, który zdobędzie Oscara?” Spotkanie zostanie zorganizowane dzięki współpracy z Poznań Film Commission i Czapski Art. Foundation. Panel poprowadzi dr Marcin Adamczak z UAM.