DYLEMATY ARTYSTYCZNE
Jak to jest ze sztuką we współczesnym świecie? Czy ona zanika? Na pierwszy, przysłowiowy rzut oka można by stwierdzić, że miewa się całkiem dobrze. Liczba instytucji artystycznych wzrasta. Pomimo tych pozytywnych prognoz, krytycy jednak sugerują, że puls sztuki słabnie.
Wielu artystów jest zdania, że dzisiaj można mówić bardziej o produkcie kreatywnym niż o dziele sztuki. O przyczynach tego procesu porozmawiają uczestnicy spotkania pt. „Czy istnieje układ w sztuce współczesnej”? – Przyjrzymy się środowisku, w jakim funkcjonuje dzisiejsza sztuka i zapytamy czy w nim nie tkwią przyczyny wskazanego powyżej procesu – zachęcają organizatorzy.
Diagnoza: stan krytyczny?
Właściwie z tą sztuką nie jest chyba tak źle. Hasło: „Sztuka w stanie krytycznym” nie odnosi się bowiem do stanu faktycznego, lecz do cyklu spotkań organizowanych przez Galerię Arsenał.
Gościem będzie Monika Małkowska, krytyczka sztuki oraz Andrzej Biernacki, autor popularnego bloga: www.galeriabrowarna.blogspot.com.
Pierwsze spotkanie w ramach tegoż cyklu odbędzie się 12 lutego o godz. 18.00 w Galerii Miejskiej Arsenał.
Opowieść o życiu budynku z rzeką w tle
Jak właściwie miałaby taka opowieść wyglądać? Odpowiedź można uzyskać, odwiedzając Bramę Poznania. Tam do końca lutego udostępniona jest wystawa. – To opowieść, w której przeszłość łączy się z teraźniejszością – czytamy. – Podziwiając zabytkowe przestrzenie zobaczysz i usłyszysz opowieść o budynku i o rzece, bowiem losy Śluzy Katedralnej to historia z rzeką w tle – zachęcają organizatorzy wystawy.
Cybina i niepodległa Warta ukształtowały charakter tego miejsca. Dla pierwszych mieszkańców Ostrowa Tumskiego były oknem na świat, a później je wykorzystywano w celach militarnych. Śluza katedralna powstała jako obiekt służący pruskiej armii. Do jej zadań należało regulowanie poziomu wody, aby w razie groźby ataku na miasto, spiętrzyć rzekę i zalać tereny przedpola. – Proponując spojrzenie na rzekę w przeszłości, pragniemy zwrócić uwagę także na jej współczesność. Podkreślić obecność Warty i Cybiny w miejskiej tkance Poznania. Rzeka to niecodzienny świadek historii Ostrowa Tumskiego – czytamy na stronie Bramy Poznania.
Biografia miejsca wyjątkowego
- Udostępniając zwiedzającym wnętrza Śluzy Katedralnej, otwieramy nowy rozdział w jej biografii. Świadomość obcowania z zabytkową przestrzenią podkreśloną w sposobie aranżacji wystawy. Łączy ona elementy historyczne i współczesne, które w całości zostały wykonane na przezroczystych materiałach – wyjaśniają organizatorzy. Dodatkowym elementem scenografii wystawy są przedmioty zniszczone, skorodowane i zaniedbane.
Współczesny komentarz oraz próba interpretacji przeszłości, nie przesłania tego, co jest autentyczne i historyczne. Wartym wspomnienia jest, że wykorzystywanie przezroczystych plansz ekspozycyjnych to gest otwartości wobec dziedzictwa miejsca i jego historii.
Z wystawą można zapoznać się od wtorku do piątku w godzinach: 9.00 – 18.00 oraz w sobotę i w niedzielę: 10.00 – 19.00.