2014 ANNUAL AWARDS - TYPE DIRECTORS CLUB JUŻ DZIŚ
Początek lutego to czas kiedy studenci uważnie wczytują się we wszelakie książki, notatki i inne pomocne materiały oraz dniami i nocami wytrwale uczą się do egzaminów, które muszą zaliczyć. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu jednak rozpoczyna już nowy semestr letni z nowymi niespodziankami.
Wraz z nowym semestrem uczelnia reaktywuje na nowo swoją intensywną działalność. Mówimy tu oczywiście o szerokiej działalności artystycznej. Dopiero co luty się rozpoczął a Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu już teraz ma dla nas atrakcje w postaci wernisażu, który będzie trwać przez kolejny dzień.
Począwszy od dnia dzisiejszego 3 lutego do przyszłego wtorku na auli jednej z czołowych uczelni artystycznych w Polsce przy alei Marcinkowskiego 29 trwać będzie 2014 Annual Awards – Type Directors Club. Nie będzie to zwyczajny wernisaż gdyż obejrzeć na nim będzie można dzieła najlepszych zagranicznych artystów.
Najlepsze z najlepszych
Prace, które będzie można oglądać od dnia dzisiejszego na auli Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu należą do Type Directors Club. Jest to działające od 1946 roku międzynarodowe stowarzyszenie z siedzibą w Nowym Jorku. Wspiera ono najlepsze projekty typograficzne, przeznaczone do publikacji ekranowej i druku.
Ze stowarzyszeniem Type Directors Club związane są takie wybitne nazwiska świata artystycznego jak: Hermann Zapf, Bradbury Thompson, Edward Rondthaler, Herb Lubalin, Edward M. Gottschall, Gene Federico, Louis Dorfsman, Freeman Craw, Will Burtin, i Aaron Burns.
Dzieła jakie będzie można teraz oglądać w Poznaniu przez najbliższy tydzień zostały wcześniej nagrodzone w trakcie 60. ogólnoświatowego konkursu 2014 Annual Awards na najlepsze prace typograficzne roku. Są one darem Type Directors Club dla Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Dzięki uprzejmości tej uczelni będziemy mogli je teraz oglądać w Poznaniu.
Dlaczego, co warto i co dalej?
Viktoriya Grabowska, współorganizatorka tego wydarzenia pytana o cel jaki przyświeca tej wystawie i na co najbardziej warto zwrócić uwagę odpowiada – Chcemy popularyzować najlepsze prace typograficzne. Szczególną uwagę pragniemy zwrócić na Projekty Krajów Pisma. Oprócz nich będzie można zobaczyć także druki jak: plakaty, książki, magazyny i drobne druki typograficzne a także przykłady ruchomych topografii jak np. animacje.
Co zatem dalej będzie się działo z pracami, które będzie można od dzisiaj oglądać? – Pracę będą przez kolejny rok podróżowały po kolejnych wystawach. Będzie można obejrzeć je później także w Krakowie, w Katowicach oraz w Wilnie – wyjaśnia dalej Viktoriya Grabowska.
Sztuko zadziwiaj nas!
Fakt, że najlepsze prace typograficzne wyróżnione za oceanem trafiły teraz do Poznania świadczy o wysokiej pozycji tego miasta w świecie artystycznym. Dobrze byłoby nie marnować tego wielkiego potencjału i wybrać się na tą wystawę w przeciągu najbliższego tygodnia.
Wernisaż dzisiaj o godzinie 18.00