KSIĄŻKA W AUTOBUSIE? TAK ALE TYLKO DOTYCZĄCA MIASTA!
Nic tak nie poprawia humoru jak podróż przez miejską przestrzeń fizycznie, w tramwaju, jak i oczami wyobraźni dzięki książce.
Poniedziałkowy, leniwy poranek lepiej poświęcić na podróż. Ot choćby, wycieczkę po przedwojennym mieście, albo przez czasy PRL. Te atrakcje proponuje nam coraz więcej lokalnych twórców.
Przedstawiciel Wydawnictwa Miejskiego „Posnania”, przez telefon zarekomendował najczęściej sprzedające się pozycje. Świetne jako prezent, lub jako narzędzie do przeniesienia się w czasie.
Historia
Na początek przypomnijmy sobie czym dla miasta może być rzeka. Wydawnictwo Miejskie proponuje tu kolejną odsłonę Kroniki Miasta Poznania. – (…) Intensywny rozwój żeglugi na Warcie zmusił władze Poznania do modernizacji portu i urządzeń portowych. W pierwszej kolejności pogłębiono koryto Warty, wymieniono podkłady kolejowe na rozjazdach, zamontowano nowe urządzenia do przeładunku węgla, cukru i zboża, wymieniono całą instalację elektryczną, postawiono murowane ogrodzenie wzdłuż ul. Szyperskiej, zbudowano dwie portiernie prze wejściach głównych na teren portu, a w latach 1927-28 wyremontowano nabrzeże. Wzniesiono dwa nowe magazyny, a w 1939 roku między halą hamburską a magazynem zbożowym wielką chłodnię zastąpioną obecnie przeskalowanym budynkiem Szyperska Office Center(…) - o losach Warty przepływającej przez nasze miasto warto czytać. Szczególnie, że latem będziemy korzystać ze zlokalizowanych tam plaż.
Motoryzacja
Fani motoryzacji znajdą coś dla siebie. Na lokalnym rynku wydawniczym pojawiła się publikacja, ukazująca drogę „Od Tarpana do Volkswagena”. Przeczytamy jak z biegiem lat zmieniały się losy Fabryki Samochodów Rolniczych. Oto fragment – (…) Włosi przysyłają kolejny piękny prototyp nowego, wspólnego tarpana (poprzedni został przez możnych przyjaciół z Warszawy zdyskwalifikowany jako zbyt elegancki!). W sierpniu w całej Polsce wybucha „Solidarność”. Po kilku tygodniach – powiew wolności, ludzie chcą brać swoje sprawy we własne ręce. Siły polityczne kierujące fabryką starają się ograniczyć wpływy nowego Niezależnego (w domyśle: od partii) Samorządnego Związku Zawodowego. Działa w nim zresztą spora grupa dawnych członków ZZ Metalowców. Miesiąc po wielkich wydarzeniach w Gdańsku w FSR powstaje Tymczasowa Związkowa Rada Przedsiębiorstwa z udziałem obydwu związków zawodowych (…) – Autorem publikacji jest Zenon Bosacki.
Fantastyka
Podróż w świat fantastyki proponuje „Poznań Fantastyczny Miasto Dwa Zero”. Jest to zbiór najlepszych opowiadań, wyłonionych przez znakomite jury. Różni autorzy, różne pomysły, pod jedną okładką. – (…) Spodziewał się, że wybuch jakiś, że jakieś zbuntowane architektoniczne potwory, że jakiś geniusz przez ostatnie miesiące swojego życia pisał algorytm, który by pół tego miasta wyrwał z ziemi, zaczął siać zniszczenie. W wyobraźni już układał, która dzielnica będzie zębami potwora, które ulice zawęźlą się w mięśnie, które wieżowce staną się nogami i rękoma (wieżowce też już były coraz niższe). Przyłożył znowu dłoń do ściany, miasto nie miało przed nim tajemnic. Zaczął sprawdzać: Co ja bym zrobił, gdybym chciał to miasto rozwalić, dokąd bym poszedł, gdzie zaszczepił nasiona? (…) - pisał zdobywca pierwszego miejsca Grzegorz Piórkowski, w opowiadaniu o tytule Architekt.
Kryminały?
Niezmienne polecamy kryminały, których dzieje są zlokalizowane w stolicy Wielkopolski. Znana czytelnikom „Pętla”, nieco mniej popularna „Grzechotka” czy „Komisarz Zagrobny i powódź” to tylko trzy tytuły. Jest ich wiele więcej. Miłego dnia!