APEL JEŻYCKICH PIESZYCH - POPIERAM!
Pieszy jest dla mnie najważniejszy, stąd tak wiele działań i inwestycji w tym obszarze. Najlepszym dowodem jest dotychczasowe wyremontowanie 60 tysięcy m² chodników. Sukcesywnie porządkujemy politykę parkingową, wpisujemy się więc w tego typu apele. W tym zakresie potrzebujemy jednak wsparcia społecznego i głosu tych, którzy myślą podobnie. Musimy wspólnie edukować mieszkańców i przekonywać, jak ważna jest przestrzeń publiczna i jak bardzo potrzebuje uporządkowania.
Dobrej jakości chodniki potrzebne są we wszystkich dzielnicach, warto byłoby przeznaczyć na ich remont więcej środków, ale pieniędzy z budżetu musi nam starczyć także na inne potrzeby. W tym zakresie mamy wieloletnie zaniedbania, chodniki ulepszamy stopniowo - nie od razu Kraków zbudowano.
Odbieram tę inicjatywę pozytywnie także z tego względu, że uaktywnia zwolenników tych zmian. Pokazuje ona, że mieszkańcy bardzo chcą zmian poprawiających warunki dla pieszych. Potrzebujemy takich głosów, tego typu wsparcia. Jest ono dla mnie niezwykle istotne, dlatego cieszę się, że mieszkańcy Jeżyc tak manifestują swoją wolę. Z reguły głośni są przeciwnicy takich zmian, a ci, którym się one podobają, raczej nie są aktywni. W dyskusji publicznej i konsultacjach ważne jest, by oni też zabierali głos i byli widoczni. Proszę, by pamiętali, że w mieście są dwa ważne organy: prezydent i rada miasta. Należy więc też przekonywać radnych, którzy muszą wiedzieć, że spora grupa mieszkańców takich zmian się domaga. Byłoby zatem dobrze, gdyby mieszkańcy Jeżyc zaapelowali też do radnych, a w roku wyborczym - na który się powołują - także do kandydatów na radnych. Bardzo ważne, by głos tych mieszkańców usłyszały media.
Co do apelu o dostosowanie jeżyckich ulic do potrzeb pieszych, a zwłaszcza osób starszych, rodziców z dziećmi i osób mających problemy z poruszaniem się, to trwa drugi etap konsultacji wielowariantowej koncepcji organizacji ruchu na os. Jeżyce. Jej główne założenie to uspokojenie ruchu w tej dzielnicy. Między innymi prezentujemy mieszkańcom koncepcję, jak poprawić bezpieczeństwo i komfort pieszych dzięki nowym lokalizacjom pasów, budowie wyniesionych skrzyżowań, wyłączaniu sygnalizacji świetlnej czy ograniczeniu prędkości. Trudno teraz wyrokować, co i gdzie konkretnie się zmieni, bo projekty organizacji ruchu i budowlane powstaną na podstawie tych konsultacji. I to nie jest kwestia tego, czy jako prezydent nie chcę realizować pewnych wariantów, by uniknąć kontrowersji w tzw. roku wyborczym.
Jacek Jaśkowiak
Prezydent Miasta Poznania