PRZEMÓWIENIE JACKA JAŚKOWIAKA PODCZAS SPOTKANIA NOWOROCZNEGO
Przemówienie prezydenta Jacka Jaśkowiaka podczas spotkania noworocznego na Międzynarodowych Targach Poznańskich 8 września 2016.
Poznań otwarty
Dobry wieczór Państwu!
dziękuję, że przyjęli Państwo moje zaproszenie i możemy dziś być tu razem.
Jaki będzie ten Nowy, 2016 rok, dla nas i dla Poznania, tak naprawdę zależeć będzie od nas. Mamy wiele planów i marzeń i zróbmy wszystko, by plany realizować, a marzenia – spełniać.
Korzystając z Państwa obecności, chciałbym powiedzieć o sprawach kluczowych dla naszego miasta.
Postaram się – najlepiej jak umiem – podzielić się z Państwem moimi refleksjami i doświadczeniem zdobytym przez rok mojej prezydentury.
Zacznę od rzeczy najważniejszej: chciałbym, aby mieszkańcy Poznania poczuli poprawę jakości życia. Musimy o to zadbać, bo właśnie jakość życia zatrzymuje ludzi w mieście i przyciąga nowych.
Żeby tak się stało, musimy spełnić kilka warunków.
Po pierwsze:
Usprawnić komunikację publiczną – czy będzie to punktualnie kursujący autobus, droga rowerowa czy przejezdne Rondo Kaponiera, musimy zrobić wszystko, aby zagwarantować komfort przemieszczania się po Poznaniu.
Po drugie:
Dobra praca, edukacja i służba zdrowia. To one determinują jakość życia.
Po trzecie:
Przyjazna przestrzeń publiczna i bezpieczeństwo – to musi być – proszę Państwa – Poznań, w którym mieszkańcy mogą bezpiecznie spacerować z dziećmi, spotykać się w restauracjach, biegać, jeździć na rowerze, odpoczywać.
Jednak to ciągle za mało, by zatrzymać mieszkańców w Poznaniu i przyciągnąć tu młodych ludzi. Bo właśnie na młodych ludziach zależy mi szczególnie. Kreatywnych, ambitnych, specjalistach i fachowcach, którzy poczują, że Poznań jest miastem otwartym.
Tolerancyjnym miastem dialogu, przyjaznym dla osób różnych profesji, wieku, statusu społecznego i przekonań.
Miastem gotowym na twórcze rozwiązania w każdym obszarze życia.
Moja wizja jest jasna: Poznań mój widzę otwarty.
Niestety, obawiam się jednak, że ludzi mogą zniechęcić złe emocje, które przybrały w ostatnim czasie.
Niektórzy powiedzą, że to przesada.
Trzy pobicia na tle rasowym to mało?! Statystycznie w ciągu roku w Poznaniu notuje się ok. 100 przypadków pobić.
Mnie ta tendencja niepokoi. Zastanówmy się, skąd bierze się dziś agresja na tle rasowym. Może jej źródłem są rasistowskie hasła pojawiające się czasami na stadionie i wykrzykiwane na ulicznych demonstracjach?
Czy możemy przechodzić obojętnie wobec skandalicznej propozycji jednego z radnych, by ulicę prowadzącą do spalarni nazwać Oświęcimską?
Ten przypadek trafił na listę największych na świecie incydentów antysemickich w 2015 roku.
Takie zjawiska – po ludzku – są nie do zaakceptowania! Poza tym, nie tylko kompromitują, ale wręcz demolują wizerunek miasta!
W obliczu tych faktów, problemem Poznania jest nie tylko zakorkowanie miasta, ale też narastający rasizm i antysemityzm.
Na szczęście, proszę Państwa, byliśmy też świadkami wspaniałej solidarności w sprawie uchodźców.
Działając wspólnie, stanowiliśmy przeciwwagę dla ksenofobicznych nastrojów.
Tym bardziej chciałbym podziękować arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu za jednoznaczną deklarację wsparcia dla uchodźców i odwiedziny Syryjczyka dotkliwie pobitego na poznańskiej ulicy.
Namawiam Państwa do tego, abyśmy wspólnie, z determinacją przeciwstawiali się aktom nienawiści i agresji.
Miejmy tę odwagę! Wszyscy razem i każdy z nas indywidualnie!
I choć u niektórych patriotyzm miesza się z nacjonalizmem, a władza z opresją, pozostańmy wierni uniwersalnym wartościom.
Na nich budujmy otwarty Poznań: na wolności, solidarności, demokracji i poszanowaniu prawa.
Zapraszam do tego wszystkich Poznaniaków.
Naprawdę razem możemy więcej!
Kończąc, chciałem powiedzieć, że najważniejszą motywacją w mojej pracy jest wsparcie, jakie odczuwam od mieszkańców miasta, od Radnych, od urzędników poznańskiego magistratu, od przyjaciół z Rady Mentorów. Serdecznie wszystkim Państwu za to dziękuję!
Podziękowania składam również dziennikarzom – zarówno za docenienie szeregu naszych inicjatyw, a także za konstruktywną krytykę błędów.
Szanowni Państwo!
Wiele udało się nam zrobić i – jestem o tym przekonany – w nadchodzących, ciekawych czasach – jeszcze wiele razem dokonamy.
Nie lękajmy się! Bądźmy wierni poznańskim cnotom!
A w tym Nowym Roku wspólnie rozwijajmy Poznań!
Wszystkiego najlepszego!