INTERPELACJA W SPRAWIE KONSULTACJI ZAPISÓW "BIAŁEJ KSIĘGI ZŁÓŻ KOPALIN"
Poniżej zamieszczam treść mojej interpelacji, którą złożyłam wczoraj do Ministra Środowiska.
Szanowny Panie Ministrze,
z informacji zawartych na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska wynika, że 3 listopada 2015 r. Ministerstwo Środowiska opublikowało Białą Księgę Ochrony Złóż Kopalin i tym samym zainicjowało dyskusję na temat systemowych rozwiązań w zakresie ochrony strategicznych złóż kopalin. Według intencji Ministerstwa "Biała Księga postuluje utrzymanie dostępności złóż, które tworzą cenną bazę surowcową" by zabezpieczyć najważniejsze z punktu widzenia interesu państwa złoża przed takim zagospodarowaniem terenu, które uniemożliwiałoby lub znacznie utrudniało ich późniejszą eksploatację.W informacji czytamy również, że "złożone uwagi będą przedmiotem analizy i podstawą do opracowania wniosków dla rządu do podjęcia decyzji o tym, czy, a jeśli tak, to które złoża i w jaki sposób chronić".
Doceniając otwartość Ministerstwa na opinie społeczne, pragnę zwrócić uwagę, że publikacja Białej Księgi, wywołała wśród mieszkańców Wielkopolski duży niepokój, zwłaszcza, że część złóż węgla brunatnego zlokalizowana została na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz gmin Puszczykowo, Mosina czy Czempiń. Zorganizowana została akcja protestacyjna, sprzeciw wyraziła część samorządów lokalnych, wysyłane są setki maili, tematem interesują się media, krytycznie wyrażając zdanie o ministerialnych propozycjach. Wskazuje się w nich na negatywne skutki potencjalnej odkrywki węgla brunatnego w postaci degradacji środowiska naturalnego oraz możliwości utraty zaopatrzenia w wodę 70% mieszkańców aglomeracji poznańskiej
Przyglądając się społecznej reakcji, nie można oprzeć się wrażeniu, że publikacja Białej Księgi stanowiła przysłowiowe "włożenie kija w mrowisko", który zamiast merytorycznej dyskusji prowadzi do nieodwracalnego konfliktu.
Chciałabym zapytać:
1. Czy poza zwyczajowym zbieraniem uwag i opinii w formie internetowej przygotowano dodatkowe spotkania, konferencje i dyskusje z mieszkańcami, które mogły przybliżyć
tę problematykę?
2. Czy zapisy Białej Księgi nie podważają autonomii samorządu terytorialnego w zakresie decydowania o przeznaczeniu terenów, pozbawiając gminy władztwa planistycznego?
3. Jakie skutki dla środowiska będzie miało wykorzystanie metody odkrywkowej przy eksploatacji zasobów węgla brunatnego? Czy takie analizy zostały wykonane? Jeśli tak, to czy ich wyniki wskazują, że eksploatacja węgla brunatnego będzie miała neutralny wynik dla środowiska naturalnego?
4. Czy wejście w życie zapisów Białej Księgi oznaczać będzie ograniczenie roli społeczności i samorządów w zakresie możliwości późniejszego wpływu na podejmowane decyzje? Czy nie ograniczy ono podmiotowości oraz zasady partycypacji społecznej? Jaka będzie rola społeczności lokalnej i samorządów na etapie wydania koncesji na eksploatację złóż?
5. Czy wejście w życie zapisów Białej Księgi nie zablokuje możliwości przeznaczenia wskazanych w niej terenów pod wykorzystanie na inne źródła energii np. energii odnawialnej, która nie jest niekorzystna dla środowiska?
6. Dlaczego w kryteriach ujętych w metodologii wyboru złóż nie uwzględniono kryteriów społecznych?
7. W jakim stopniu uwagi wyrażające sprzeciw do zapisów Białej Księgizostaną uwzględnione? Czy opublikowany będzie wykaz uwag i opinii zgłoszonych przez obywateli wraz ze stanowiskiem Ministerstwa? Pani Premier Szydło w expose wyraźnie wskazywała na jakościową zmianę, która polegać będzie na wsłuchiwaniu się w zdanie Polek i Polaków. Czy ta deklaracja będzie przez Ministerstwo respektowana?
8. Czy i w jaki sposób samorządy lokalne będą informowane przez Ministerstwo o kolejnych krokach związanych ze skutkami wejścia w życie Białej Księgi?
Licząc na pozytywną i wyczerpującą odpowiedź, łączę wyrazy szacunku.
Joanna Schmidt
Posłanka na Sejm RP