GRECJA NA WAKACJE CZYLI KSIĄŻKI, KTÓRE POZWOLĄ PRZENIEŚĆ SIĘ NA POŁUDNIE EUROPY
Chociaż wakacje powoli zmierzają do końca to warto wrócić do słonecznej Grecji. Tym razem za pomocą trzech różnych książek, których wspólnym mianownikiem jest właśnie wspomniany kraj.
GORZKIE POMARAŃCZE
Autor – Dionisios Sturis – urodził się w Grecji, wychował się w Polsce. Wracając do swojego miejsca urodzenia zabiera nas w słodko gorzką podróż po współczesnej Grecji. Podróż to gorzka bo pokazuje ten kraj w początku kryzysu finansowego. Bo na stronach przewija się kryzys związany z docierającym z południa uchodźcami. Słodka, bo nie brakuje radosnego greckiego świętowania, tańców w wieczornych knajpkach czy serpentyn i opisów podczas podróży autobusem.
Książkę polecam szczególnie tym co byli w Grecji, zwiedzili Kretę, odwiedzili Ateny. Zobaczą ten kraj z innej strony. Nieuproszczony, nieturystyczny. I pokazujący różnicę między Grecją kontynentalną a tą na wyspach. Tam – jak pisze autor – czas płynie wolniej, telewizor często śnieży a Internet się rwie.
Gorzkie Pomarańcze nominowane były do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jej pierwszy nakład się wyczerpał. Na rynku dostępne jest teraz drugie wydanie.
NOWE ŻYCIE. JAK POLACY POMAGALI UCHODŹCOM Z GRECJI.
Ten sam autor – przedstawia również czasy wcześniejsze. Wraca do czasów po II wojnie światowej, gdy do Polski dotarła spora grupa greckich uchodźców. Wśród przybyszów byli też dziadkowie autora. Po wielu latach Dionisios stara się sprawdzić jak wtedy przyjęła ich komunistyczna Polska.
Poznajemy historię ludzi, którzy trafili do Polski. Musieli znaleźć pracę, dom, wyżywić rodziny. Często zmieniali miasta. W Zgorzelcu – dla przykładu – zaczęli wydawać własną gazetę. Nakład ponad tysiąc egzemplarzy, sześć dni w tygodniu. Cztery strony po grecku, dwie po macedońsku.
Takich i podobnych historii w książce są dziesiątki. O pobycie uchodźców w Bieszczadach, o przydzielaniu dzieci do szkół (często ciężko było stwierdzić w jakim są dokładnie wieku) czy o malutkich Policach, do których trafiło aż 2,5 tys. małych uchodźców i trzeba było im zorganizować życie w zasadzie od początku.
„Nowe Życie” to lektura pokazująca – jak mimo niełatwych czasów, sytuacji politycznej, w Polsce zamieszkali uchodźcy, których potomkowie mieszkając do dziś.
GRECJA STAROŻYTNA. OD PREHISTORII DO CZASÓW HELLENISTYCZNYCH.
Tym razem wybierzemy się podróż do dawnej Grecji, tej z czasów starożytnych. To napisana łatwym językiem historia początku greckiej demokracji, polis. Autor opisuje czasy od epoki kamiennej, przez kulturę mykeńską czy minojską, przez okres największego rozkwitu imperium ateńskiego aż po okres Aleksandra Wielkiego.
To książka, którą niekoniecznie czyta się od deski do deski, ale dzięki przejrzystemu podziału rozdziałów każdy znajdzie coś dla siebie. To świetne uzupełnienie szczególnie dla tych co w Grecji byli, widzieli pozostałości dawnych czasów, czyli na miejscu o rozwoju kultury, państwowości czy wojna persko-greckich.