SPRAWIEDLIWY POZNAŃ
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia odbyło się w Poznaniu wydarzenie, które nie zostało, moim zdaniem, wystarczająco dostrzeżone. A warto o nim wiedzieć, bo jako wspólnota mamy czym się pochwalić. Jak to często bywa dobre informacje „sprzedają” się zdecydowanie słabiej niż wieści złe i ponure. Otóż dobra wiadomość jest taka, że Poznań odnowił tytuł: „Miasto przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu”.
W 2012 r. Poznań został pierwszym w Polsce miastem, które uzyskało ten tytuł. Na dodatek do dziś jest jedynym polskim miastem, które może się poszczycić się tym tytułem. Idea Sprawiedliwego Handlu jest wsparciem dla najuboższych państw świata. Dzięki produktom sprawiedliwego handlu pomaga się producentom rolnym i lokalnym wspólnotom w miejscach, gdzie ubóstwo jest kluczowym problemem.
Oprócz punktów sprzedających produkty sprawiedliwego handlu Poznań dorobił się pierwszych w Polsce instytucji przyjaznych dla Sprawiedliwego Handlu. W roku 2014 dwie szkoły otrzymały tytuł „Szkoły przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu”: Piątkowska Szkoła Społeczna im. Dr Wandy Błeńskiej i II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej. W roku 2012 parafia pw. Św. Karola Boromeusza na Winogradach została pierwszą w Polsce parafią przyjazną dla Sprawiedliwego Handlu.
Na przedświątecznej uroczystości w Urzędzie Miasta zastępca prezydenta Maciej Wudarski podziękował osobom zaangażowanym w zdobycie i przedłużenie zaszczytnego tytułu dla Poznania. Chciałbym wyraźnie podkreślić, że nie udałoby się to, gdyby nie osobiste zaangażowanie i pozytywna pasja pana Leszka Kurka, dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska UM.