WYRÓŻNIONE KONCEPCJE BRYŁ BUDYNKU ZSM
Obecne konkursy architektoniczne prezentują bardzo wysoki poziom koncepcji i warsztatu, o czym świadczy mnogość nagród i wyróżnień za dostarczane projekty w wielu rywalizacjach. W poznańskim konkursie na nowy obiekt Zespołu Szkół Muzycznych wzięło udział aż 50 zespołów z Polski i Europy, w którym przyznano trzy główne nagrody, wyróżnienie pierwszego stopnia, trzy drugiego stopnia oraz trzy honorowe.
Nagrodzone koncepcje urbanistyczno-architektoniczne budynku ZSM ukazują różne spojrzenia architektów na poznański kwartał – Wildę, gdzie z roku na rok przybywa nowatorskich rozwiązań przez liczne rewitalizacje. Zaskakujący jest dobór materiałów, dzięki którym obiekty wydają się niezwykle wyjątkowe i oryginalne, a jednocześnie wpisują się w otoczenie. W poprzedniej notce dokładnie opisałam zwycięską bryłę poznańskiego konkursu. Drugą nagrodę( zdjęcie nr 1) przyznano „za rozwiązanie urbanistyczne(…), wykreowanie placu integrującego wnętrze budynku z otoczeniem oraz zachowanie istniejącego drzewostanu; za czytelny podział stref budynku z rozdziałem funkcji ze szczególnym uwzględnieniem osobnego wejścia do sali teatralno-koncertowej; za wysokie walory architektoniczne budynku połączone ze szczegółowym opracowaniem rozwiązań materiałowych”. II nagrodę otrzymali projektanci z pracowni Bulanda i Mucha Architekci. Koncepcja zabudowy zawiera tylko trzy czwarte terenu działki, ze względu na wielofunkcyjny, publiczny plac od strony ul. Św. Jerzego zajmujący pozostałą część parceli. Uzyskany w ten sposób pas zieleni mógłby stać się miejscem spotkań i odpoczynku zarówno dla uczniów, jak i mieszkańców dzielnicy. Warto zwrócić też uwagę na niezwykłe elewacje z ażurowo ułożonych cegieł i dużych przeszkleń. Wyjątkowe jest też wycięcie w ostatnim piętrze letniego tarasu, gdyż różnicuje bryłę budynku ZSM i znacząco akcentuje naroże celujące w ul. 28 Czerwca.
Trzecia nagroda(2) zawędrowała do warszawskiej pracowni Brzozowski Grabowiecki Architekci „za klarowny i czytelny rozdział funkcji koncertowych i dydaktycznych oraz dostępność obiektu z wielu kierunków; za interesującą aranżację przestrzeni wypoczynkowych w formie wielopiętrowego atrium oraz aneksów indywidualnego wypoczynku i nauki, powiązanych z układem komunikacji ogólnej; za oryginalne rozwiązanie architektoniczne z wykorzystaniem wysokiej jakości detalu”. W tej koncepcji nasz wzrok przykuwa modułowa elewacja, złożona z otworów okiennych i ukośnie ustawionych betonowych i aluminiowych prefabrykatów. Budynek prezentuje się zupełnie inaczej z różnych kierunków patrzenia; jest bardziej lub mniej transparentny. Widoczny na rzucie ogród jest zdecydowanie dominantą owego projektu; obejmuje obszerne, trzykondygnacyjne atrium. Do owego miejsca relaksu możemy dostać się z parteru od strony ul. 28 Czerwca, a także z pierwszego i drugiego piętra. Nagrodzona Bryła ZSM niezwykle mocno otwiera się na otoczenie poprzez silne przeszklenia, dzięki temu możemy domniemywać o funkcji projektowanego budynku.
Wyróżnienia równorzędne II stopnia otrzymały zespoły: SADAR+VUGA z Ljubljany i Easst.com z Poznania(3) za „interesujące rozwiązania elewacji właściwych dla miejsca i charakteru obiektu”. Budynek podzielono na dwie bryły(koncertową i edukacyjną), a otoczono je spójnymi, dynamicznymi elewacjami o zróżnicowanych podziałach z ceramiki i szkła. Projekt robi wrażenie przede wszystkim dlatego, iż mimo nietypowej fasady nie przytłacza otoczenia. Kolejne wyróżnienie uzyskali projektanci z poznańskiej Pracowni Architektonicznej 1997(4) „za interesującą bryłę harmonizującą z otoczeniem”. Kondygnacje zostały owinięte poziomymi żaluzjami ceramicznego rusztu absorpcyjnego chroniącego przed hałasem i zbytnim nasłonecznieniem. Architekci swoją uwagę skupili na zewnętrzu bryły, by nie przypominała zwykłego biurowca. Warto zwrócić też uwagę na wyróżnienie projektantów z (PAG) Pracowni Architektury Głowacki z Wrocławia(5). Dzielona elewacja świetnie współgra z otoczeniem, silnie do niej nawiązując. Ciekawych propozycji w konkursie było znacznie więcej, każdy z zespołów zaprezentował inny pomysł na rozwiązanie owego miejsca. Współczesne konkursy architektoniczne niewątpliwie dają nadzieję na początek procesu rewitalizacji zniszczonych i zapomnianych kwartałów Poznania.
Zdjęcia pochodzą ze strony zsm.poznan.pl
Nr 1
Nr 2
Nr 3
Nr 4
Nr 5