ZWARTA I DYNAMICZNA BRYŁA NOWEGO BUDYNKU ZSM
Współczesne aranżacje przestrzeni publicznej wskazują prawidłowy kierunek działania przy planowaniu nowych inwestycji. By jak najlepiej wykorzystać potencjał działek pod zabudowę, organizowane są konkursy architektoniczne wyłaniające projekt najlepiej spełniający oczekiwania inwestora. Takie działania podjęła dyrekcja Zespołu Szkół Muzycznych, powierzając organizację konkursu poznańskiemu oddziałowi SARP.
Dynamiczne procesy rewitalizacyjne dotknęły kolejną dzielnicę Poznania, starą i zniszczoną Wildę. Powołana do życia w 1900 roku w miejscu dawnych wsi i przedmieść, została zabudowana czynszowymi kamienicami w pierwszych dekadach XX wieku. Wilda, dawniej o charakterze typowo robotniczym, była położona w bliskim sąsiedztwie fabryk. Przez lata poza rektoratem politechniki, nie było tu znaczących szkół, czy instytucji kultury. Dziś zmienia się to diametralnie; kwartał za sprawą nowych inwestycji deweloperskich i rewitalizacji zabytkowych kamienic zyskuje nowy blask. Jest rejonem, na który coraz przychylniej patrzą potencjalni mieszkańcy zainteresowani zamieszkaniem w niedalekich okolicach centrum. Ogromna ilość plomb po wyburzonych, starych kamienicach daje szanse na stworzenie zwartego kwartału o urbanistycznym porządku. Jedna z owych działek została przeznaczona na potrzeby Zespołu Szkół Muzycznych. Bryłę budynku ograniczają ulice: św. Jerzego, Wierzbięcice, Krzyżowa, a także ruchliwa oś dzielnicy – ul. 28 Czerwca 1956.
W konkursowych warunkach zwracano największą uwagę na „czytelność i strefowanie funkcji, elastyczność w długim okresie użytkowania, niskie koszty eksploatacyjne, bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli, warunki akustyczne oraz efektywność”. Szczegółowo określono liczbę sal koncertowych i dydaktycznych, by owa placówka pełniła zarówno funkcje edukacyjne, jak i kulturalne. Szkoła ta ma wpłynąć znacząco na rewitalizację dzielnicy przez odbywające się w niej imprezy kulturalne oraz prezentacje filmów w zastępstwie kina Wilda – ma się stać żywym ośrodkiem oddziałującym na otoczenie.
Konkurs architektoniczny na najlepszą bryłę ZSM wygrali architekci ze stołecznej pracowni PPA Płaskowicki + Partnerzy Architekci. Zaprojektowali zwarty, dynamiczny obiekt o bardzo ciekawej elewacji nawiązującej do klawiatury fortepianu. Bryła jest bardzo oryginalna; między innymi ze względu na swój kształt – sąsiadująca z budynkiem ulica 28 Czerwca wpada w miękki zakręt, nadając działce wklęsłe zaoblenie, podkreślone spadkiem terenu. ZSM będzie prezentował zarówno ciekawe zewnętrze, jak i wnętrze. Na parterze znajdować się mają trzy różnej wielkości sale koncertowo-widowiskowe zamknięte w owalnych kapsułach, które są widoczne przez rozrzedzenie podziałów elewacji w strefie parteru. Przeciwwagą dla pełnej fantazji strefy koncertowej jest prostsza, podporządkowana funkcjom część dydaktyczna. W północno-wschodnim narożu na ostatniej kondygnacji zaprojektowano obszerny taras na letnie koncerty. Budynek wpisuje się w otoczenie, jednak podkreśla swą funkcjonalną odrębność; w żaden sposób nie nawiązuje do sąsiednich kamieniczek. Nagrodę przyznano w szczególności „za spełnienie w największym stopniu wymogów dotyczących rozwiązań funkcjonalno-użytkowych, oryginalną propozycję zagospodarowania przestrzeni wewnętrznych w stworzenie wyjątkowego klimatu strefy holu głównego, innowacyjność w zakresie propozycji materiałowych, ideę przenikania przestrzeni zewnętrznych i wewnętrznych, a także za udany rozdział strefy koncertowej w szkolnej, jednocześnie zapewniając wizualne połączenie obu części”