BUDŻET OPUBLIKOWANY. ZGODNY Z PRAWEM I PONOĆ REKORDOWY.
Spodziewana w naszym mieście druga tura wyborów rozpoczyna się od mocnego uderzenia. Uderza Ryszard Grobelny. Budżetem.
- Spadek zadłużenia, podwyżki dla pracowników domów pomocy społecznej, żłobków i schroniska dla zwierząt, a także specjalny milion złotych na chodniki w Poznaniu - takie informacje o projekcie Budżetu Miasta Poznania na przyszły rok przedstawił prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Zaznaczył, że: - to będzie największy budżet w historii, ponad 3,2 miliardów złotych. Stawiamy w nim na inwestycje, w tym między innymi na koniec problemów komunikacyjnych na Folwarcznej czy pożegnanie stania przed szlabanem kolejowym na Woli – uzupełnił.
Termin przedstawienia przewidywanych dochodów i wydatków jest zgodny z prawem. To, że niefortunny i może stanowić element kampanii wyborczej, to zupełnie inne zagadnienie. Oficjalnie podany do publicznej wiadomości projekt, zawiera ważne inwestycje, których realizacja dla miasta była priorytetem. Od dawna. W pierwszej kolejności pojawia się informacja o przewidywanym (sic!), zmniejszeniu zatrudnienia, dalej o tym, że najwyższy w historii i najlepszy, albo nawet jeszcze lepszy.
Druga tura wyborów przed nami. Ów rekordowy program, to as z rękawa prezydenta skierowany w kontrkandydata. Ale może też być gwoździem do trumny.
Gwóźdź czy as?
- Bez stania przed szlabanem na Woli.- czytamy. Nazwa projektu to - Węzeł Poznań-Wola (koszt: 52 mln zł; lata: 2015-2020)
Czy to tunel, a może wiadukt? Nie wiadomo. Z oficjalnego komunikatu, takich informacji uzyskać się nie da. W bardziej szczegółowych planach takie informacje z pewnością są. Tym niemniej, podane w taki sposób dają nadzieję na rozwiązanie problemu komunikacyjnego w tej części miasta. Nie precyzując, jak zostanie to zrobione. Swoją drogą pięć lat, to sporo czasu na taką inwestycję. Chyba, że porównamy ją do Ronda Kaponiera. Wtedy będzie trzeba przeznaczyć na ten cel pieniądze z budżetu na 2024 rok.
- Leczenie w lepszych warunkach, szpital Raszei - modernizacje (koszt: 10,3 mln zł, lata: 2015-2018)
Remont placówki służącej leczeniu mieszkańców miasta, jest potrzebny zawsze. Można to nagłośnić. Niech ludzie wiedzą. Szczególnie teraz. Przed drugą turą.
- Rower dla każdego studenta na Morasku - System rowerów - Kampus Morasko (koszt: 2,5 mln zł;rok: 2015)
Rowery na Morasko już są, super że ma ich być więcej. Ale czy potrzebne będą każdemu studentowi? Może warto zachęcić MPK i ZTM by jeździł tam częściej autobusy w godzinach studenckiego szczytu?
Prezydent komentuje założenia budżetowe na łamach Głosu Wielkopolskiego - Korzystamy z rozwoju gospodarczego w Polsce. Dzięki temu mamy nieco większe dochody bieżące, a przede wszystkim z funduszy europejskich. Realizujemy spalarnię śmieci, która jest przedsięwzięciem bardzo zaawansowanym. Z tego tytułu spodziewamy się około 300 mln zł. To pozwala na większe niż w poprzednich latach wydatki, a na dodatek na spłatę części zadłużenia – uzupełnia Grobelny. W wypowiedzi dodaje jeszcze o pieniądzach przeznaczonych na chodniki. Przewiduje 3% wzrost wynagrodzeń dla pracowników miejskich instytucji i urzędników.
Z dyskusji o pieniądzach wynika jednoznacznie, że Prezydent walczy o poparcie licznej armii urzędników, która z racji przewidywanych podwyżek szturmem ruszy do urn. Po starych chodnikach. A nie, przepraszam po nowych. Widzieliście, jaki priorytet ma prezydent po 16 latach?
Szkoda, że prezydent doszedł do tego dopiero po 16 latach.