Ceglana Architektura UBIQ
Doświadczenia ostatnich dekad ukazują nam, jak cenny jest świadomy, przemyślany proces rewitalizacji w zabytkowych rejonach miasta. Wzorcowym przykładem owego działania jest projekt poznańskiego kompleksu biurowego UBIQ 34 Business Park, w którym wykorzystano piękno ceglanych elewacji ze szklanymi wstawkami. Tradycyjny materiał budowlany w połączeniu ze szkłem i aluminium nadaje kompozycji nowoczesności, utrzymując kontakt z historią i tradycją.
Burzenie zabytków pod nową zabudowę to rozwiązania, z którymi spotykamy się bardzo rzadko w dzisiejszych czasach; w planach rewitalizacji miast dominują projekty uwzględniające kompromis pomiędzy nowoczesnymi rozwiązaniami, a przeszłością danego miejsca. CDF Architekci udowadniają nam, że owy konsensus jest możliwy do wypracowania i dodatkowo można uzyskać wspaniałe efekty. Autorzy i jednocześnie inwestorzy projektu wzięli sobie do serca historię rewitalizowanego obiektu i starali się zachować jego charakter, co było niemałym wyzwaniem. Kompleks usytuowany pomiędzy ulicami Grunwaldzką, Wojskową i Ułańską w Poznaniu, na terenie dawnej jednostki koszarowej, mieścił w okresie międzywojennym m.in. XV Pułk ułanów poznańskich. Cały obszar wpisany jest do Rejestru zabytków, co wymuszało pewne ograniczenia w projektowaniu.
Kompleks biurowy UBIQ Business Park składa się z trzech budynków, które roboczo nazwano A, B oraz C. Zabytkowy budynek A został podzielony na dwie części: zachodnią - usługową z zaprojektowaną włoską restauracją i wschodnią - biurową. Obie części posiadają niezależne wejścia. Warto zwrócić uwagę na planowany w tym obiekcie taras letni, który przylega do dziedzińca wewnętrznego łączącego wszystkie obiekty. Drugi budynek tworzy przede wszystkim przestrzeń biurowa dla nowoczesnych firm; oferująca formę open - space z możliwością wydzielenia mniejszych pomieszczeń. Dodatkowo pod budynkiem B zaprojektowano podziemny parking dla samochodów osobowych i rowerów. Trzeci, ostatni obiekt zamieni się w centrum inicjatyw artystycznych, kulturalnych; jest to miejsce zaplanowane na różnego rodzaju eventy, wystawy i konferencje.
Śmiałe połączenie szkła, aluminium i czerwonej cegły nadaje budynkom niepowtarzalnego charakteru i tworzy na tym obszarze wyjątkowy klimat. Najbardziej atrakcyjne widokowo elewacje znajdują się od strony wewnętrznego dziedzińca; zostały one maksymalnie przeszklone. Pozostałe ukazują nam piękno licowanej cegły oraz rytmicznie zamieszczonych otworów okiennych. Zastosowane materiały i kubatura budynku współgrają z sąsiednią zabudową, choć nie jest w tym samym stylu. Doceniony został drzewostan otoczenia i samej działki, przez co projekt jak najmniej ingeruje w krajobraz miejsca. Wiąże się z tym jednak potrzeba rewitalizacji obszaru w temacie unowocześnienia rozwiązań funkcjonalnych terenu, m.in systemu odwodnień, który umożliwia zebranie wody deszczowej z działki oraz częściowo odprowadza ją do gruntu.
Tradycyjny materiał budowlany, jakim jest cegła coraz częściej stanowi wyważone połączenie z nowoczesnymi dodatkami, jak np szkło. Potwierdza to zarówno plan rewitalizacji obiektu militarnego przy ul. Ułańskiej, jak i projekt starego budynku Dworca Sipińskich, o którym pisałam w poprzedniej notce.