Ile kosztuje 1 kilowat prądu?
Analiza cen za energię elektryczną pozwoli Ci lepiej kontrolować domowy budżet. Sprawdź, ile aktualnie wynosi cena kilowatogodziny i sięgnij po najkorzystniejsze rozwiązania. W tym poradniku znajdziesz szczegółowe informacje.
Cena 1 kWh energii u poszczególnych sprzedawców
Pamiętaj, że w Polsce nie obowiązuje jedna cena energii elektrycznej dla wszystkich konsumentów. Warto nadmienić, że różnice mogą dochodzić do 10 groszy za kilowatogodzinę. Istotnym wskaźnikiem może być średnia z początku roku 2022, która wynosi 77 groszy. Natomiast w roku 2021 opłata ta wynosiła 74 grosze, z kolei w 2019 – zaledwie 61 groszy. Trudno nie zauważyć, że musimy liczyć się ze zwiększającymi się opłatami.
Zastanawiasz się, ile kosztuje 1 kilowat prądu w Twojej firmie lub gospodarstwie domowym? Przede wszystkim sprawdź, który operator systemu dystrybucyjnego dostarcza energię w Twoim regionie. Pamiętaj jednak, że operatorzy w żadnym wypadku nie mogą swobodnie podwyższać cen. Kluczowy aspekt stanowią normy Urzędu Regulacji Energetyki. Sprawdź, ile zapłacisz za jedną kilowatogodzinę u operatorów:
- Energa – 80 groszy
- PGE – 78 groszy
- Tauron – 73 grosze dla odbiorców we Wrocławiu, Krakowie i Opolu oraz 79 groszy w Katowicach i Gliwicach
- OSD Innogy – 79 groszy
- Enea – 72 grosze
Jak obliczyć, ile kosztuje 1 kilowat prądu? To dosyć poste. Pomnóż liczbę kilowatogodzin przez cenę odpowiednią dla Twojego operatora. Informacje o zużyciu prądu możesz odczytać z licznika. Dzięki temu rachunki już Cię nie zaskoczą.
Cena energii elektrycznej w różnych taryfach
Cena jednej kilowatogodziny zależy również od wybranej taryfy. W naszym kraju istnieją różne rozwiązania i dopasowane są do potrzeb różnych odbiorców. Nic więc dziwnego, że stawki w biurze i w domu mogą być inne.
Taryfa A stanowi rozwiązanie dla dużych fabryk. Taryfa B to opcja dla dużych firm oraz gospodarstw rolnych. Natomiast taryfa C dotyczy średnich i małych firm. Istnieje jeszcze taryfa G, która przeznaczona jest dla odbiorców indywidualnych.
Zwróć uwagę, że obok liter pojawić się mogą również dwie cyfry. Pierwsza określa moc umowną, a druga liczbę stref czasowych. Niekiedy może pojawić się również dodatkowy znak w formie małej litery „a” – określa podział na strefę szczytową i pozaszczytową. Natomiast litera “b” mówi o podziale na strefę dzienną i nocną. Możesz również spotkać się z oznaczeniem „w” – w takim przypadku różne ceny obowiązują w ciągu dnia i w nocy oraz w weekendy.
Pamiętaj, że szczegóły na temat cen energii elektrycznej znajdziesz zawsze na stronie operatora, a także w umowie.
Dlaczego prąd drożeje?
Na podwyżkę cen energii elektrycznej wpływa wiele czynników. Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę, że podwyżki dotyczą rynku hurtowego. Jednak duże znaczenie ma również koszt zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, a ten wzrósł w ostatnim czasie aż o 80%. Czy możemy spodziewać się kolejnych podwyżek? Niestety tak. Warto więc kontrolować zużycie energii i wdrożyć dobre praktyki związane z jej oszczędzaniem. To naprawdę proste!