TRĄDZIK: CZYLI OBJAWY STRESU, KTÓRE WIDAĆ NA TWOJEJ SKÓRZE
W dzisiejszych czasach nikomu z nas nie brakuje powodów do stresu. Egzamin na uczelni, natłok pracy, problemy rodzinne... To tylko kilka sytuacji, które mogą wywoływać silne napięcie nerwowe. Powszechnie wiadomo, że stan psychiczny ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Sprawdź, jak stres odbija się na kondycji cery i w jaki sposób skutecznie radzić sobie ze spowodowanymi nim zmianami skórnymi!
Jak stres wpływa na organizm?
Trądzik to najczęściej spotykana choroba skóry. Choć jego podłoża bywają różne, jedną z częstych przyczyn powstawania pryszczy jest właśnie długotrwały stres. Silne napięcie nerwowe ma bezpośredni związek z wahaniami poziomu adrenaliny oraz problemami ze snem, co w bezpośredni sposób wpływa na kondycję organizmu. Skóra to nasz największy narząd. Nic zatem dziwnego, że stres szybko odbija na niej wyraźne piętno. Pod jego wpływem zwiększa się produkcja wolnych rodników, które sprzyjają powstawaniu i rozprzestrzenianiu trądziku, a także niszczą włókna kolagenowe, powodując szybsze starzenie się skóry. Wiele badań naukowych potwierdza, że chroniczne napięcie emocjonalne powoduje wykwity skórne, które często wymagają leczenia dermatologicznego.
Długotrwały stres a stan twojej skóry
Trądzik niejednokrotnie powiązany jest z nadprodukcją sebum. Gdy ujścia gruczołów łojowych zatykają się, na skórze powstają krosty i grudki, których nieraz trudno się pozbyć. Nadmierna produkcja sebum stanowi reakcję skóry na przesuszenie i naruszenie jej płaszcza hydrolipidowego. Jaki ma to związek ze stresem? Otóż kortyzol, zwany powszechnie hormonem stresu, hamuje syntezę kolagenu. Ten z kolei jest podstawowym budulcem skóry - odpowiada za jej jędrność i elastyczność, a w dodatku działa przeciwzapalnie. Gdy poziom kortyzolu wzrasta, cera staje się bardziej podatna na zakażenia. Zmniejsza się też funkcja ochronna naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Oprócz tego silne napięcie psychiczne zwiększa produkcję androgenów nadnerczowych, jednocześnie powodując trądzik pospolity i różowaty. Nieleczone wykwity skórne mogą się rozprzestrzeniać, a nawet powodować długotrwałe przebarwienia i trudne do usunięcia blizny.
Jak dbać o cerę trądzikową?
Chroniczny stres wymaga konsultacji z psychologiem bądź psychiatrą. Jeżeli brak równowagi psychicznej wywołuje trądzik, warto udać się także do dermatologa. Wiele dobrego dla cery można też zdziałać samodzielnie. Kluczem do sukcesu jest prawidłowa pielęgnacja. Skóra trądzikowa potrzebuje dogłębnego, a jednocześnie delikatnego oczyszczania. Ogromnie ważne jest także systematyczne nawilżanie cery. Pomocne mogą okazać się kremy i żele zawierające w swym składzie aloes, mocznik, kwas hialuronowy czy śluz ze ślimaka. Duże znaczenie ma również właściwa dieta, bogata w składniki pozytywnie wpływające na kondycję cery. Informacje o tym, jak poprawić stan swojej skóry za pomocą zdrowej diety, zawiera blog Wapteka.pl.
Dermokosmetyki przydatne w walce z trądzikiem
Szukając produktów pielęgnacyjnych, największą uwagę należy zwrócić na dermokosmetyki, których skuteczność została potwierdzona badaniami i rzetelnymi testami. Szeroki wybór preparatów przeznaczonych do walki z trądzikiem można znaleźć tutaj: https://www.wapteka.pl/. Środki pielęgnacyjne dedykowane cerom trądzikowym posiadają substancje o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym, regenerującym i rozjaśniającym przebarwienia. Szczególnie polecane są takie składniki, jak niacynamid, cynk, retinol, kwas glikolowy oraz wyciąg z zielonej herbaty.