Wewnętrzne zbiorniki na deszczówkę - co warto wiedzieć?
Magazynowanie wody deszczowej, czyli tzw. deszczówki przynosi wymierne korzyści. Przede wszystkim jest to zmniejszenie zużycia wody wodociągowej. To z kolei wiąże się zarówno z korzyściami ekonomicznymi, jak i środowiskowymi. Aby móc korzystać z deszczówki konieczne jest zbudowanie instalacji, która umożliwi zbieranie i magazynowanie takiej wody. Bardzo dobrym rozwiązaniem pod tym kątem są wewnętrzne zbiorniki na deszczówkę.
Czym są wewnętrzne zbiorniki na deszczówkę?
Mowa tu oczywiście o zbiornikach, które służą do retencjonowania wód opadowych. To, co jednak takie instalacje wyróżnia to fakt, że są one montowane wewnątrz budynków. Jest to zatem znakomite rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania zbiornika zewnętrznego. Co ważne, budowa takiej instalacji jest szybsza i tańsza. Nie ma tu bowiem konieczności wykonania wykopu oraz uzyskania wymaganych pozwoleń, jak miałoby to miejsce w przypadku zbiorników zewnętrznych.
Jak budowane są wewnętrzne zbiorniki na deszczówkę?
Zbiorniki na deszczówkę, o których mowa budowane są z wykorzystaniem pojedynczych paneli płyt modułowych. Służą one do zabudowy ścian zbiornika. Dach oraz dno zbiornika wykonywane jest litych płyt PP-H. Co ważne, pod pokrywą zbiornika znajdują się dodatkowe wzmocnienia. Dzięki temu cała konstrukcja jest stabilniejsza. Oczywiście tego typu zbiorniki wymagają okresowych kontroli. Aby ułatwić ich przeprowadzenie, montowane są włazy rewizyjne. Tego typu zbiorniki najczęściej wykorzystywane są w takich budynkach jak szkoły, hotele, szpitale i biurowce.
Jakie są zalety wewnętrznych zbiorników na deszczówkę?
Przede wszystkim budowa takiego zbiornika to znaczące obniżenie zużycia wody miejskiej. Dodatkowo instalacja zbiornika wewnętrznego łączy się z możliwością zwolnienia z opłaty od deszczu. Poza tym nie można zapomnieć o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Zbiornik chroni budynek przed negatywnymi skutkami opadów deszczu oraz przed podtopieniami sąsiadującego terenu. Nie da się również ukryć tego, że obecność zbiornika zwiększa wartość nieruchomości.