OPŁATA ZA ODPADY - CO WARTO O NIEJ WIEDZIEĆ
Opłata śmieciowa dotyczy każdego właściciela nieruchomości, który jest zobowiązany uiścić na rzecz gminy miesięcznej daniny za gospodarowanie odpadami. Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego, co ważne w kontekście opłaty śmieciowej i segregowania odpadów.
Opłata za śmieci – czy warto ją płacić?
Jeśli masz mieszkanie lub dom, to z całą pewnością niejednokrotnie zdziwiło Cię, ile śmieci jesteś w stanie wygenerować w krótkim czasie. Na pewno też zastanawiałeś się nad tym, kto wywozi śmieci i jak przebiega cały proces segregacji. Być może zadumałeś się też nad finansowym aspektem całego przedsięwzięcia. Otóż, żebyśmy wszyscy mogli żyć w czystości, potrzebna jest solidarnie uiszczana opłata śmieciowa. Jej wysokość jest różna w zależności oraz ustaleń w obrębie danej gminy lub miasta.
Czym właściwie są odpady komunalne?
Odpady komunalne to takie, które powstają w ramach funkcjonowania gospodarstw domowych i nie są wytwarzane w wyniku działalności przemysłowej. Odpady dzieli się ze względu na ich toksyczność oraz szkodliwość dla zdrowia człowieka i innych organizmów żywych. Zgodnie z tym podziałem wyróżnia się więc odpady:
- zagrażające zakażeniem z powodu obecności drobnoustrojów lub jaj pasożytów,
- grożące skażeniem ze względu na obecność substancji promieniotwórczych,
- szkodliwe dla środowiska ze względu obecności surowych produktów.
Segregacja po polsku
Już kilka dobrych lat temu doszliśmy do wniosku, że segregacja śmieci jest bardzo ważna przede wszystkim w kontekście ekologii. Rządzący zauważyli też, że odpowiedzialne zarządzanie odpadami ma zalety ekonomiczne mimo tego, że na początku trudno jest przekonać obywateli do segregacji we własnych domach. Korzyści ekonomiczne są związane przede wszystkim z recyklingiem. Dzięki niemu możliwe jest ponowne wykorzystanie surowców i redukcja ilości śmieci generowanych przez gospodarstwa domowe. Im sprawniejsze działania recyklingowe, tym niższa opłata śmieciowa, co jest korzyścią dla wszystkich obywateli.
Jak dzielimy odpady?
Śmieci dzieli się na:
- Papier – opakowania z papieru, tektury i kartonu. Czasopisma, gazety, zeszyty i ulotki. Wrzucaj je do niebieskiego pojemnika;
- Tworzywa sztuczne i metal – tego typu odpady to plastikowe opakowania po produktach spożywczych oraz środkach czystości, plastikowe butelki, nakrętki, folie aluminiowe, puszki, kapsle oraz metal w każdej innej formie. Wyrzucaj je do żółtego pojemnika;
- Szkło – bezbarwne i kolorowe butelki, słoiki oraz opakowania po kosmetykach. Bywają przypadki, gdy segregacja obejmuje dzielenie szkła na kolorowe oraz bezbarwne. Ustawia się wtedy zielony (dla kolorowego) oraz biały (dla bezbarwnego) pojemnik;
- Bio – resztki jedzenia, obierki po warzywach i owocach, skoszona trawa, gałęzie i trociny. Wyrzucaj je do brązowego pojemnika.
Jak złożyć deklarację śmieciową?
Do niedawna deklarację śmieciową można było złożyć jedynie przez osobistą wizytę w urzędzie. Na szczęście sytuacja znacznie się zmieniła i mieszkańcy mają do dyspozycji również kilka innych rozwiązań. Najlepiej jest skorzystać z jednego z ogólnodostępnych kalkulatorów deklaracji. Narzędzie pomoże Ci wyliczyć należną opłatę oraz będzie wsparciem na każdym etapie składania i rozliczania deklaracji śmieciowej. Sprawdź portal do składania opłat za odpady komunalne.
Jak reguluje się opłatę śmieciową?
Według obowiązujących przepisów opłatę za śmieci można regulować na dwa sposoby:
- Co miesiąc – jeśli nieruchomość jest zamieszkana lub niezamieszkana, ale generuje śmieci;
- Raz w roku – w przypadku domków letniskowych oraz innego rodzaju nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowych.
Warto też, żebyś wiedział, że złożenie deklaracji śmieciowej jest obowiązkiem każdego podatnika. Jeśli będziesz uchylać się od niego, powinieneś liczyć się z nałożeniem wysokiej grzywny. Rekomendacją Ministerstwa Środowiska jest nakładanie na osoby, które nie chcą płacić za wywóz śmieci kary w wysokości nawet do 5000 zł.
Ile wynosi opłata za odpady?
Wysokość opłaty śmieciowej jest zależna od kilku czynników. Najważniejszy z nich to liczba osób, która zamieszkuje daną nieruchomość i tym samym generuje odpady. Drugim czynnikiem jest ilość zużywanej przez gospodarstwo domowe wody. Liczy się również powierzchnia nieruchomości oraz to, jak wiele odpadów jest wytwarzanych w obrębie jednej gminy. To wszystko razem z kosztem systemu gospodarowania śmieciami na danym obszarze daje ostateczną wysokość opłaty śmieciowej, którą przyjdzie Ci zapłacić.
Podsumowanie
Opłata śmieciowa ma za zadanie unormowanie gospodarowania odpadami oraz zniwelowanie problemu dzikich wysypisk, które zanieczyszczają środowisko i są poza wszelką kontrolą. Deklarację śmieciową muszę składać wszyscy podatnicy, a wysokość opłaty jest zależna od opisanych wyżej kilku czynników. Na osoby, które nie chcą płacić, rządzący wymyślili sposób, a mianowicie wysokie kary pieniężne, sięgające nawet 5000 zł. Pamiętaj, że środowisko to nasze wspólne dobro i warto już dzisiaj pomyśleć o przyszłości następnych pokoleń.