Zastosowanie i rodzaje elewacji budynków
Odpowiednio wykonana elewacja, nie tylko zapewnia walory estetyczne budynku, ale też zabezpiecza go przed niszczeniem wskutek działania czynników atmosferycznych. Najczęściej pełni ona też funkcję izolacji termicznej budynku, która uwydatnia się szczególnie w miesiącach letnich i zimowych. Dobre ocieplenie budynku pozwala znacznie obniżyć koszty ogrzewania.
Możliwe rozwiązania
Najczęstszym wariantem elewacji, jest styropian mocowany za pomocą kleju i kołków do murów budynku. Na styropian taki nakłada warstwę gipsową, wzmocnioną siatką z włókna szklanego. Finalnym takich prac, jest nałożenie kolorowego tynku elewacyjnego. Dolną część ściany zdobi najczęściej wielobarwny tynk mozaikowy. Użyty w tej inwestycji styropian, powinien mieć grubość dopasowaną do konkretnych wymagań. Niekoniecznie grubszy znaczy lepszy. Zamiast jednej grubej warstwy, lepszym pomysłem może być użycie dwóch cieńszych “na zakładkę”. Unikniemy w ten sposób powstawania mostków termicznych, które negatywnie będą wpływać na skuteczność właściwości izolacyjnych elewacji.
Coraz większą popularność zyskują ciągle elewacje z klinkieru i drewna.
Elewacja klinkierowa jest bardzo trwała, ale też i bardziej kosztowna. Wymaga też więcej pracy. Wykonywana jest ona w dwóch wariantach - z cegły klinkierowej oraz z płytek. Wariant z cegłami jest bardzo rzadko stosowany, ponieważ nie w każdym przypadku da się go zastosować. Płytki są prostsze w montażu oraz nieco tańsze. Efekt klinkierowej elewacji jest niepodrabialny, jeśli nam się podoba, to warto w niego zainwestować
Elewacje drewniane, to swojego rodzaju powrót do korzeni. Drewno od wieków jest stosowane jako materiał w budownictwie i przez długi czas było materiałem używanym najczęściej. Drewno to nie tylko jednak materiał wykończeniowy dla tradycyjnego budownictwa - wręcz przeciwnie. Jest on na szeroką skalę stosowany w nowoczesnym budownictwie, które pełne jest nieregularnych kształtów i dużych przeszklonych powierzchni. komponuje się ono znakomicie z każdym innym materiałem budowlanym i wykończeniowym i może mieć zastosowanie we wszystkich projektach.
Tradycyjne metody, a nieszablonowy efekt
Tradycyjna elewacja styropianowo - tynkowa, również nie musi być nudna. W przypadku takiego rozwiązania, zastosowana może być sztukateria styropianowa. Ozdobi ona zarówno okna jak i futryny. Może być zastosowana w punkcie łączenia się dachu z resztą budynku. Listwy sztukateryjne można stosować w przeróżnych konfiguracjach na całej płaszczyźnie budynku. Dzięki łatwości montażu, można udekorować ściany we własnym zakresie. Potrzebny jest tylko odpowiedni projekt - niekoniecznie na papierze, wystarczy mieć odpowiednią koncepcje w głowie.
Odpowiedni podwykonawca
Jeśli zawodowo nie zajmujemy się wykonywaniem elewacji, to do jej wykonania, konieczne będzie zatrudnienie odpowiednich specjalistów. Na własną rękę możemy co najwyżej wykonać ozdobne elementy z sztukaterii. Odpowiednia firma, powinna posiadać wszystkie konieczne narzędzia oraz dobrą opinię i doświadczenie w podobnych realizacjach. Wybierzmy mądrze.