Ile wody należy pić w ciągu dnia?
Możemy wytrzymać kilkanaście dni bez jedzenia, ale tylko dwa do trzech bez wody. Woda jest niezbędna dla ludzkiego organizmu i potrzebujemy około 2,5 litra wody dziennie. Większość tej ilości pochodzi z płynów, ale część z pokarmów stałych lub płynnych. Spożywanie zrównoważonej diety zawierającej wiele różnych owoców i warzyw może pomóc nam w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia. Całkowita ilość 2,5 litra wody dziennie jest przybliżona i zależy od kilku czynników:
- Wiek
- Płeć
- Waga
- Wzrost
- Poziom aktywności fizycznej
- Temperatura i klimat
Woda w naszym organizmie
Zawartość wody w naszym organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem. Najwięcej wody mają noworodki - 75%, a najmniej osoby starsze - 55%. Dorośli mają średnio 60% wody w organizmie.1,2 Więc gdzie dokładnie w organizmie przechowywana jest woda? 1/3 znajduje się w naszej krwi i pomiędzy komórkami, podczas gdy większość, 2/3, znajduje się w naszych komórkach. Jeśli Twój organizm jest odwodniony, może to mieć wpływ na wiele funkcji organizmu, ponieważ woda reguluje:
- Temperaturę ciała
- Regulację hormonów
- Stymulację wydatkowania energii
- Gęstość krwi
- Wilgotność skóry
- Trwałość komórek
- Prawidłowe trawienie
- Funkcję amortyzującą dla rdzenia kręgowego, mózgu i oczu
Eliminacja produktów przemiany materii
Nasz organizm nieustannie traci wodę poprzez oddech, pot, mocz i kał. Jeszcze więcej wody tracimy podczas choroby, poprzez wymioty i biegunkę, co zwiększa ryzyko odwodnienia. Jeśli chcesz dwukrotnie sprawdzić swój stan nawodnienia, prostym sposobem jest spojrzenie na kolor moczu. Jasnożółty oznacza, że jesteś nawodniony, ale jeśli przybiera on barwę ciemnożółtą, jesteś odwodniony.
Dieta roślinna lub dieta zupowa znacząco wpływa na stan nawodnienia, stosując ten styl żywienia w ciągu dnia nasz organizm nie będzie potrzebował, aż tyle wody co w przypadku osób stosujących diety białkowe czy wysokowęglowodanowe. Zasadą jest, że 20-30% wody, której potrzebujemy, pochodzi z pożywienia.
Jak bardzo chce ci się pić?
Ponieważ woda jest tak ważna dla naszego przetrwania, nasze ciało ma bardzo dobry sposób, aby dać nam znać, że jesteśmy odwodnieni. Pragnienie. Jeśli czujesz pragnienie, wiesz, że musisz się napić. Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd Twój organizm wie, że jesteś odwodniony? W naszym mózgu receptory mierzą konsystencję krwi i reagują, gdy staje się ona gęstsza. W rezultacie do naszego organizmu uwalniany jest hormon zwany wazopresyną. Wazopresyna dba o to, byśmy zatrzymywali więcej wody w organizmie, zatrzymując ją w nerkach i wywołując uczucie pragnienia.
Jak groźne jest odwodnienie?
Odwodnienie, które ma miejsce, gdy organizm nie posiada wystarczającej ilości wody, jest bardzo niebezpieczne. Jeśli stracimy zaledwie 1% wody w organizmie, będziemy odczuwać spadek energii, zmniejszoną kontrolę temperatury ciała i mniejszy apetyt. Przy utracie 5% wody spada nasza sprawność umysłowa, pojawiają się kłopoty z koncentracją, drażliwość, senność, a często także bóle głowy. Jeśli stracimy więcej niż 8% wody, możemy umrzeć.
Czy kiedykolwiek byłeś tak skoncentrowany lub zajęty, że po prostu zapomniałeś się napić? Objawy, które mogą się pojawić to:
- Suchość, lepkość w ustach
- Skurcze mięśni
- Ból głowy
- Sucha skóra
- Zmęczenie
- Utrata koncentracji
Czy wody może być za dużo?
Zasada "więcej nie zawsze znaczy lepiej" dotyczy również wody. Picie zbyt dużej ilości wody może doprowadzić do zatrucia wodnego, czyli hiponatremii. Jest to stan nadmiernego nawodnienia powodujący obniżenie poziomu stężenia sodu i innych elektrolitów we krwi oraz przemieszczanie się nadmiaru wody do wnętrza komórek, co może prowadzić do zatorów w płucach i utraty komórek mięśniowych. Dlatego zaleca się, aby zawsze dodawać odrobinę soli do wody, gdy musimy wypić jej wyjątkowo dużo. Na przykład, szczególnie podczas ćwiczeń w gorącym klimacie i przez długi czas (np. kolarstwo długodystansowe i maratony) należy przyjmować dużo płynów, ponieważ tracimy je wraz z potem. Utrata potu oznacza również utratę sodu, co może powodować skurcze i wyczerpanie. Dlatego ważne jest, aby pić napoje izotoniczne, które zawierają sód i odpowiadają składowi naszych płynów ustrojowych.