KTO OD RĘKI ZNAJDZIE PRACĘ W POZNANIU?
Stolica województwa wielkopolskiego to dla wielu osób dobre miejsce do życia i pracy. Mogą tak powiedzieć szczególnie przedstawiciele zawodów, w których ciągle brakuje pracowników; dla nich pracodawcy stale przygotowują atrakcyjne benefity, które mają zachęcić do podejmowania pracy. Praca w Poznaniu czeka nie tylko na specjalistów, ale również szeregowych pracowników.
1. Bezrobocie na terenie miasta Poznania
2. Na tych pracowników czeka praca. Poznań poszukuje nie tylko specjalistów
W wielu branżach przeciętne wynagrodzenie w Poznaniu jest znacznie wyższe od średniej krajowej. Obowiązuje w nich rynek pracownika, co oznacza, że to pracownik wybiera pracodawcę, u którego chce pracować, a nie pracodawca swojego pracownika.
Bezrobocie na terenie miasta Poznania
Szukasz dobrze płatnej pracy w Wielkopolsce? Sprawdź oferty z Poznania na GoWork!
Według danych opublikowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu i Urząd Statystyczny w Poznaniu, w grudniu 2021 roku stopa bezrobocia w tym mieście osiągnęła wartość 1,6%. Jest to znacznie mniej niż w analogicznym okresie wyniosła krajowa stopa bezrobocia (5,4%), a także mniej niż wartość tego wskaźnika w największych miastach w Polsce, m.in. we Wrocławiu (2,0%), w Warszawie (1,8%) lub Krakowie (2,9%). Podobna sytuacja ma miejsce w całym województwie wielkopolskim - pracodawcy coraz częściej mówią, że mają trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników posiadających potrzebne kwalifikacje, a wielu kandydatów nie podejmuje zatrudnienia nawet wtedy, kiedy pracodawca oferuje liczne benefity pozapłacowe. Z drugiej strony, rosną oczekiwania pracowników, którzy oczekują stabilnego zatrudnienia. Nie satysfakcjonuje ich już umowa zlecenie, nawet jeśli firma oferuje atrakcyjną stawkę godzinową; na rynku pracy w cenie wciąż pozostaje umowa o pracę, a atutem jest praca zdalna lub hybrydowy model pracy.
Na tych pracowników czeka praca. Poznań poszukuje nie tylko specjalistów
W Poznaniu, podobnie jak w innych miastach w Polsce, nie maleje popyt zarówno na specjalistów, jak i pracowników fizycznych, posiadających konkretne umiejętności. Przeglądając ogłoszenia na stronach urzędu pracy czy innych portalach, można przekonać się, że w Poznaniu zatrudnienie niemal od ręki mogą znaleźć m.in. kierowcy. Głównie poszukiwani są ci z usprawnieniami do prowadzenia ciągników siodłowych oraz samochodów ciężarowych z naczepą, a więc posiadający kategorię prawa jazy C lub C+E. Nie brakuje również ofert dla kierowców aut osobowych lub dostawczych busów, których prowadzenie wymaga jedynie prawa jazdy kategorii B. Na terenie powiatu poznańskiego jest niewielu wykwalifikowanych pracowników z potrzebnymi uprawnieniami, którzy szukają pracy, dlatego pracodawcy uciekają się do zatrudniania cudzoziemców, głównie pracowników z Ukrainy.
Wiele miejsc pracy czeka również na pracowników ochrony zdrowia, głównie opiekunów medycznych i pielęgniarek. O ile lekarze są często doceniani, tak zawody medyczne o niższym prestiżu społecznym już nie. Duże braki widać głównie w zakładach zajmujących się opieką nad ludźmi starszymi i na oddziałach geriatrycznych w szpitalach, gdzie brakuje nie tylko specjalistów, ale również ratowników medycznych, opiekunów osób starszych i pielęgniarek. Od wakatów nie są wolne również pozostałe segmenty rynku medycznego.
W Poznaniu brakuje również nauczycieli, głównie tych mogących uczyć w szkołach zawodowych i technikach, a więc prowadzących zajęcia z praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych. Do podjęcia pracy w zawodzie nauczyciela niezbędne są odpowiednie kwalifikacje, najczęściej kierunkowe studia wyższe, a także przygotowanie pedagogiczne.
Wśród wielu stanowisk, jakie oferuje Poznań, praca czeka również na pracowników fizycznych, szczególnie tych, którzy posiadają konkretne umiejętności i nie boją się pracy w trudnych warunkach. Wolne miejsca czekają więc na masarzy, a także przetwórców ryb i innych produktów spożywczych. Szeregowy pracownik fizyczny wykonujący proste prace również może przebierać w ofertach. Dużym problemem są jednak płace na tych stanowiskach, które wciąż wydają się być zbyt małe w stosunku do oczekiwanych przez pracodawców umiejętności, jakie powinien posiadać pracownik. W cenie pozostaje dobry pracownik magazynu posiadający uprawnienia na prowadzenie wózków widłowych, a także specjalista ds. gospodarki magazynowej, odpowiadający za administrowanie stanami magazynowymi, weryfikację zasobów i wprowadzanie danych do systemu. Pracowników z odpowiednimi umiejętnościami poszukuje również branża budowlana i tapicerska, a także sektor odpowiedzialny za utrzymanie czystości.
Na terenie Poznania można odnotować duży brak pracowników, którzy wykonywaliby z pozoru proste prace, jak dozór na obiektami, czy gospodarowanie nimi. Wiele firm poszukuje pracowników ochrony, portierów, woźnych i dozorców. Na tych stanowiskach często pracują osoby posiadające orzeczenie o niskim lub średnim stopniu niepełnosprawności, dla których w prawie pracy zostały przewidziane szczególne warunki, lub emeryci, którzy w ten sposób chcą zwiększyć swoje dochody.