DLACZEGO WARTO ŚLEDZIĆ FORMACJE NA WYKRESIE?
Jednym z ważniejszych zagadnień analizy technicznej jest rozpoznanie formacji na wykresach notowań par walutowych lub papierów wartościowych. Pomaga to traderom w ocenie sytuacji panującej na rynku finansowym. Występują tu różnego rodzaju sytuacje i warto być przygotowanym na najbardziej typowe scenariusze. Ich odpowiednia identyfikacja pozwala zająć lepsza pozycję i zyskać przewagę nad konkurencją.
Podstawowe formacje analizy technicznej
Formacje mogą być wykorzystane w strategii inwestycyjnej. Ze względu na charakter mogą pokazywać sygnały dwojakiego rodzaju:
- zapowiadające zmianę trendu - jest to sygnał świadczący o tym, że obecny trend uległ wyczerpaniu i warto wyczekiwać odwrócenia pozycji.
- kontynuujące trend - zazwyczaj występują w fazie konsolidacji. Oznacza to przerwę w ruchu, po której trend postępuje nadal.
Niekiedy zdarzają się sytuacje, gdy występuje trend boczny - oznacza to, że nie widać, żeby kurs danego instrumentu wyraźnie wskazywał na wzrosty lub na spadki. Wtedy trudno jest ocenić możliwości rozpoznania formacji.
Gdzie można wykorzystać wiedzę na temat analizy technicznej?
Inwestowanie na rynku walutowym wymaga znacznie większej wiedzy niż gra na giełdzie. Wiąże się z tym korzystanie takich narzędzi, jak dźwignia finansowa czy konieczność stosowania stop lossów. Zaawansowana analiza techniczna pomaga określić aktualne trendy i tendencje występujące na rynku. Doświadczeni gracze potrzebują dobrych warunków technicznych i przystępnej platformy transakcyjnej. Brokerzy oferują atrakcyjne warunki kupowania różnorodnych par walutowych, instrumentów oraz derywatów. Posiadają szeroki dostęp do rynków finansowych na całym świecie. Jeśli forex to miejsce dla Ciebie, to kliknij i sprawdź - oferta pozwala zapoznać się z warunkami handlu na wielokrotnie nagradzanej platformie.
Czy warto łączyć różne metody analizy technicznej?
Gdy sytuacja jest niejasna inwestorzy stosują połączenie różnych metod. Niekiedy warto porównać wykres liniowy z metodą Ichimoku lub dodać do nich różne wskaźniki - np. RSI, MACD czy ADX. To pozwala lepiej zrozumieć, co naprawdę dzieje się na rynku. Formacje można porównywać ze świecami, które prezentuje bogactwo informacji - ceny otwarcia, zamknięcia, maksima oraz minima. To daje znacznie pełniejszy obraz. Dopełnieniem może być wielkość wolumenu w trakcie sesji - pokazuje rzeczywiste zaangażowanie inwestorów na rynku i grę popytowo - podażową. Najważniejsze, żeby postępować z umiarem - wybierać na tyle proste metody, które nie będą zaciemniać najważniejszych wniosków, jakie można wyciągnąć z analizy rynku.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
PROJEKTOWANIE OGRODU - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
