PROJEKTOWANIE OGRODU - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
Planowanie i zakładanie ogrodu powinno być odpowiednio wcześnie zaplanowane. Przemyślana aranżacja ogrodu zapewni pełną funkcjonalność, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się czasem spędzonym na swoim przydomowym terenie. Dopasowanie przestrzeni do swoich potrzeb i oczekiwań zapewni stworzenie niezwykłego miejsca na odpoczynek, spotkania z rodziną i znajomymi oraz własne uprawy. Dowiedz się na co zwrócić uwagę podczas projektowania ogrodu. Zapraszamy do lektury!
Projektowanie ogrodu - co jest istotne?
W projektowaniu ogrodu należy uwzględnić wiele ważnych kwestii, które później mogą mieć znaczący wpływ na jego funkcjonalność. Przede wszystkim należy określić swoje preferencje dotyczące wyglądu ogrodu, jego wielkość oraz budżet, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na realizację planu ogrodu. Należy również wziąć pod uwagę ilość czasu, którą jesteśmy w stanie zagospodarować na pielęgnację roślin, aby móc dobrać właściwe gatunki. Istotną kwestią jest również określenie swoich umiejętności dotyczących pielęgnacji i utrzymania ogrodu. Jeśli mamy obawy, że nasze wyobrażenie ogrodu nie będzie mogło stać się rzeczywistością, warto skorzystać z usług projektowania i zakładania ogrodów. Firma ogrodnicza Green Solutions to zespół profesjonalistów z Poznania, którzy dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu potrafią stworzyć niesamowity projekt ogrodu i kompleksowo go zrealizować.
Warunki panujące w ogrodzie
Zanim zaczniemy wybierać styl ogrodu oraz wymarzoną roślinność, trzeba najpierw przeanalizować jakie warunki panują w ogrodzie. W ten sposób, można określić jaka roślinność będzie najbardziej odpowiednia dla tego miejsca. Co należy sprawdzić przed rozpoczęciem planowania ogrodu?
● Odczyn pH gleby - przed sadzeniem roślin, warto zastanowić się czy gleba nie potrzebuje wzbogacenia o dodatkowe składniki odżywcze.
● Żyzność - żyzność gleby jest bardzo ważna i należy zadbać o jej odpowiedni poziom, jeśli chcemy sadzić w ogrodzie warzywa.
● Poziom nasłonecznienia - należy sprawdzić, które miejsca są zacienione, a które wystawione na intensywne działanie promieni słonecznych - ta wiedza pomoże w wyborze odpowiedniej roślinności.
● Źródło wody - już na etapie planowania ogrodu należy mieć na uwadze system nawadniania i zastanowić się czy będziemy w stanie podlewać rośliny konewką czy może lepiej zainwestować w automatyczny system nawadniania.
Wybór stylu ogrodu
Wybór jednego konkretnego stylu ogrodu to nie lada wyzwanie. Warto jednak podjąć tę decyzję, ponieważ dzięki temu zielona przestrzeń wokół domu zyska na spójności. Istnieje wiele stylów ogrodów, które można wziąć pod uwagę. Najlepiej dostosować go pod swoje wymagania i preferencję, aby spełniał nasze wymagania i jednocześnie wyglądał estetycznie.
● styl francuski - wyróżnia się swoim uporządkowanym krajobrazem, jest bardzo symetryczny i brak z nim chaosu, można w nim spotkać idealnie przystrzyżony trawnik oraz krzewy,
● styl prowansalski - charakteryzuje się bardzo spokojnym i sielskim charakterem, nie może w nim zabraknąć lawendy i wrzosów, a także miejsca na odpoczynek,
● styl skandynawski - jest minimalistyczny i trochę surowy, głównie występują w nim rośliny, które są odporne na różne warunki atmosferyczne oraz skalniaki,
●styl wiejski - jest najbardziej zbliżony do natury, charakteryzuje się przede wszystkim rozległymi kwietnymi rabatami oraz warzywnikiem, jest bardzo dekoracyjny, a przebywanie w nim daje odpoczynek i ukojenie.
Jeśli mamy przeczucie, że nie zdołamy samodzielnie podołać wyzwaniu projektowania i założenia ogrodu, warto zlecić to zadanie specjalistom, którzy zajmują ogrodnictwem. W ten sposób będziemy mieć pewność, że zaaranżowana przestrzeń wokół domu będzie spełniać wszelkie oczekiwania. Więcej o usługach firmy Green Solutions można dowiedzieć się tutaj: (https://greensolutions.com.pl/uslugi/)