Stwierdzenie nieważności małżeństwa. Kiedy można skorzystać z tej procedury?
Osoby poszukujące informacji na temat „rozwodu kościelnego” zazwyczaj na myśli mają sądowe stwierdzenie nieważności małżeństwa. To bowiem jedyna dopuszczalna przez prawo kanoniczne procedura umożliwiająca zakończenie związku zawartego przed ołtarzem. Może mieć ona zastosowanie w sytuacji, gdy Sąd Biskupi uzna, że dane małżeństwo nigdy nie mogło być uznawane za pełnoprawne. Jakie mogą być przyczyny wydania przez władzę sądowniczą tego typu orzeczenia? I dlaczego strony w trakcie procesów małżeńskich tak często korzystają z pomocy adwokata kościelnego? Wyjaśniamy.
Powody wszczęcia procesów małżeńskich
Stwierdzenie nieważności małżeństwa to w świetle prawa kościelnego pod żadnym pozorem nie furtka dla wszystkich współmałżonków niezadowolonych ze związku, lecz ostateczność. Może ono stać się faktem wyłącznie wtedy, gdy określone przez Kodeks prawa kanonicznego przeszkody zrywające (np. przeszkoda wieku, niemocy płciowej czy pokrewieństwa), braki dotyczące zgody (najczęściej niedojrzałość psychiczna jednej ze stron czy jej choroba psychiczna) lub wady związane z formą kanoniczną (np. brak święceń osoby udzielającej ślubu) czynią małżeństwo nieważnym w świetle prawa. Co niezwykle istotne – aby tzw. rozwód kościelny, czyli stwierdzenie nieważności małżeństwa, mógł dojść do skutku, wspomniane przeszkody musiały istnieć w momencie składania przez partnerów przysięgi małżeńskiej.
W czym może pomóc adwokat kościelny?
Postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności małżeństwa wymaga od stron pewnego rozeznania w przepisach prawa kościelnego oraz znajomości sądowych procedur. To od osoby, która kieruje do Sądu Biskupiego skargę powodową, zależy bowiem w dużej mierze, czy postępowanie sądowe w ogóle się rozpocznie. Musi ona wskazać odpowiedni tytuł prawny, na podstawie którego chce dowodzić, że zawarte przez nią małżeństwo jest nieważne, a ponadto wyznaczyć świadków i zgromadzić ewentualne dowody, które mogą pomóc przekonać sąd. To właśnie m.in. w tych działaniach każdego zagubionego w materii prawa kanonicznego może wesprzeć adwokat kościelny, który będzie w stanie jak najkorzystniej przedstawić argumenty powoda przed trybunałem kanonicznym, a także dopomóc mu w wyborze świadków i w każdej innej kwestii formalnej. W trakcie postępowania sądowego adwokat kościelny będzie mógł obserwować przesłuchanie, zapoznawać się ze zgromadzonymi aktami, a także odnosić się do uwag obrońcy węzła małżeńskiego. Jeśli zajdzie taka potrzeba po ogłoszeniu wyroku – skieruje sprawę do sądu drugiej instancji. Pamiętajmy, że adwokat kościelny jest osobą, która w trakcie wstępnej konsultacji z klientem będzie w stanie ocenić, czy istnieją wystarczające powody do wszczęcia postępowania, a także – jakie są szanse na zakończenie go z rezultatem korzystnym dla zainteresowanego.
Adwokat kościelny – kompleksowa pomoc z zakresu prawa kanonicznego
Prawnicy reprezentujący Kancelarię Kanoniczą oraz portal Adwokatkościelny.pl są w stanie zapewnić wszystkim potrzebującym rzetelne doradztwo prawne związane nie tylko z postępowaniem dotyczącym stwierdzenia małżeństwa kościelnego (o szczegółach przeczytasz tutaj)– czyli tzw. rozwodu kościelnego – lecz także z innymi zagadnieniami regulowanymi przez normy prawa kanonicznego. Mogą zwrócić się do nich zarówno osoby świeckie, jak i duchowni z całej Polski (ci drudzy np. w sprawach dotyczących obsługi prawnej parafii czy fundacji, czy też w sytuacjach konfliktowych z organami władzy świeckiej). Wspomniani adwokaci kościelni w swojej praktyce umiejętnie łączą wiedzę z zakresu prawa kościelnego i cywilnego, dlatego w ramach działalności Kancelarii Prawnej LexForm oferują również pomoc prawną związaną z różnymi dziedzinami prawa świeckiego. Potrzebujący może zatem liczyć na kompleksowe wsparcie nawet w najtrudniejszych przypadkach.