Dezynfekcja- jak prawidłowo wykonać
W ostatnich miesiącach słowo dezynfekcja pojawia się w naszym codziennym funkcjonowaniu niemal bez przerwy, duży wpływ wywarła na to pandemia koronawirusa, ale warto pamiętać o tym też gdy już przejdzie ona do historii.
Co to jest dezynfekcja
Dezynfekcja, inaczej odkażanie, to proces, który prowadzi do zniszczenia drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych. Zależnie od potrzeb i możliwości dobiera się odpowiednią metodę, tak, by była jak najbardziej skuteczna. Wyróżnia się
- odkażanie fizyczne- wykonuje się je za pomocą promieni UV lub pary wodnej o temperaturze 100-150 stopni Celsjusza.
- odkażanie chemiczne- w celu eliminacji wirusów i bakterii używa się substancji chemicznych opartych na alkoholach, aldehydach, metalach ciężkich, tenzydach (czyli mydła), kwasach i zasadach oraz wielu innych
- odkażanie termiczno-chemiczne- to jednoczesne wykorzystanie wysokiej temperatury z czynnikami chemicznymi.
Skuteczność dezynfekcji zależy od ilości, gatunku i aktywności drobnoustrojów, od rodzaju dezynfekcji i stężenia preparatu dezynfekującego, od temperatury otoczenia, wilgotności itp.
Prawidłowa dezynfekcja
W celu skutecznego i bezpiecznego wykonania dezynfekcji należy się do tego dobrze przygotować, zaplanować czynności, dobrać właściwe metody oraz środki. Przed dezynfekcją warto najpierw umyć powierzchnię odkażaną.
Dezynfekcja rąk i skóry to już niemal nawyk. Tu istotne jest prawidłowe mycie rąk, tak by przestrzenie między palcami czy nadgarstki nie zostały pominięte. Nie tylko częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem, ale też użycie specjalistycznych żeli i płynów- to klucz do prawidłowej dezynfekcji. Jeśli chodzi o odkażanie dużych powierzchni zwróćmy szczególną uwagę na otoczenie, a sam proces zlećmy profesjonalistom. Takie miejsca najchętniej dezynfekuje się za pomocą gazów, które mają większe właściwości penetracyjne niż ciecze, szczególnie popularny jest ozon, jest on praktycznie bezwonny i nie pozostawia śladów. W czasie ozonowania w pomieszczeniu nie powinny przebywać żadne osoby ani zwierzęta. Wśród cieczy prym wiedzie chlor, którego specyficzny zapach większość z nas kojarzy. Po zakończeniu odkażania należy solidnie przewietrzyć pomieszczenia, co zapewni nam bezpieczne przebywanie w nim. Nie zapominajmy, że dezynfekuje się nie tylko podłogi i ściany, ale też przedmioty.
Komu zlecić dezynfekcję?
Na rynku niejedna firma dezynfekcyjna oferuje swoim klientom coraz bardziej rozszerzony profil działań- zróżnicowane metody, indywidualne podejście do klienta. Firma DDD Protect24h to doświadczenie, fachowość, dyskrecja i atrakcyjna cena.