SZUKASZ MIESZKANIA W POZNANIU? POMOŻEMY WYBRAĆ!
Poznań to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, które ma do zaoferowania szeroki wybór nowych mieszkań. Jakie są aktualne ceny u deweloperów? Na co zwrócić uwagę, wybierając lokalizację? Prześledzimy, jakie oferty z rynku pierwotnego warto dziś wziąć pod uwagę.
Mimo zawirowań związanych z „koronakryzysem” poznański rynek nieruchomości wciąż przeżywa rozkwit. Kto miał nadzieję, że ceny zaczną spadać, musi zmierzyć się z faktem, że są nawet wyższe niż przed pandemią. Jak pokazują statystyki, średnia cena nowego mieszkania w Poznaniu w trzecim kwartale 2020 roku wynosiła 7700 zł za m2 i była wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku[1]. To pokazuje, że nie warto tracić czasu i pieniędzy, odwlekając z decyzją o zakupie nowego mieszkania. Zwłaszcza że początek roku obfituje w różnego rodzaju promocje cenowe.
Wady i zalety mieszkania w centrum Poznania
Lokalizacja to podstawowe kryterium, jakie należy przeanalizować przed rozpoczęciem poszukiwań nowego mieszkania. Poznań, jak każda aglomeracja, kusi atrakcyjnym i wygodnym życiem w centrum. Niezaprzeczalnym atutem mieszkania w Śródmieściu jest wygodny dojazd do i z pozostałych dzielnic oraz miejskie atrakcje i zabytki, które są na wyciągniecie ręki. Niestety, w dobie pandemii dostęp do rozrywek kulturalnych czy gastronomicznych bywa utrudniony. Swego rodzaju ograniczenia cechują też ofertę mieszkaniową w ścisłym centrum miasta. Oprócz astronomicznych cen za mkw. przekraczających nawet kilkanaście tys. Zł, mieszkanie w pobliżu Starego Miasta bywa uciążliwe w codziennej eksploatacji. W urokliwych kamienicach brakuje wind, co odczują zwłaszcza seniorzy lub rodzice małych dzieci. Centrum to też wieczne kłopoty z parkowaniem. Dodatkowo mieszkania w zabytkowych kamienicach, choć urokliwe, dają niewielkie możliwości zaaranżowania wnętrz zgodnie z własnym gustem. Dlatego w Poznaniu to spokojniejsze dzielnice, położone w niewielkim oddaleniu od Śródmieścia, cieszą się największym zainteresowaniem zarówno deweloperów, jak i samych kupujących.
Rynek pierwotny, czyli większe możliwości. Gdzie w Poznaniu powstają nowe osiedla?
Choć na portalach z ogłoszeniami znajdziemy wiele ofert z rynku wtórnego, zapotrzebowanie na nowoczesne mieszkania zaspokajane jest tu przede wszystkim przez rynek pierwotny. Poznań pod względem liczby realizowanych nowych inwestycji należy od lat do 6 najbardziej rozwiniętych miast w Polsce[2]. A gdzie się buduje najwięcej? Wśród deweloperów dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza grunty położone w sąsiedztwie największych w mieście terenów rekreacyjnych. Należy do nich, chociażby, rejon Jeziora Malta. Popularne są też działki położone blisko zielonych i jeszcze niezagospodarowanych urbanistycznie miejsc nad Wartą. Stąd duże zainteresowanie takimi dzielnicami jak Rataje oraz Naramowice. Co łączy te lokalizacje? Z pewnością bliskość natury. To dziś jeden z podstawowych czynników branych pod uwagę przez osoby szukające nowego mieszkania w Poznaniu. Deweloperem, który intensywnie buduje właśnie we wspomnianych częściach miasta jest Grupa Murapol.
Mieszkania z widokiem na zieleń i rozwiązaniami smart home
Z badań Ministerstwa Klimatu wynika, że posiadanie terenów zielonych w okolicy zamieszkania dla 91% Polaków jest ważna, a dla 84% wręcz kluczowa[3]. Nie inaczej jest w Poznaniu. – Naturalna i spokojna lokalizacja to jeden z podstawowych aspektów, jaki biorą pod uwagę nasi klienci. Właśnie dlatego nasze osiedla w Poznaniu powstają w sąsiedztwie miejsc sprzyjających rekreacji na świeżym powietrzu – opowiada Anna Gwiazda, Regionalny Dyrektor Sprzedaży z Grupy Murapol. Przykładem inwestycji, które w Poznaniu spełniają te kryteria są kameralne osiedla, jak Murapol Malta, zlokalizowane w sąsiedztwie akwenu i zoo czy najnowsze przedsięwzięcie tego dewelopera w Naramowicach przy ul. Sielawy. Kilka chwil od Rezerwatu Przyrody oraz łąk nad Wartą deweloper zaplanował osiedle kameralnych, 5-piętrowych budynków. Jednak zielone otoczenie to nie wszystko. Równie ważne dla kupujących są również nowoczesne technologie. Dlatego przed wyborem nowego mieszkania w Poznaniu warto zapytać przedstawiciela dewelopera o dostępność rozwiązań smart home. To umożliwi np. sterowanie temperaturą w mieszkaniu za pomocą aplikacji w telefonie czy zwiększy bezpieczeństwo dzięki możliwości wyłączenia zaworu wody, nawet gdy jesteśmy poza domem.
[1] Rynek pierwotny, Ceny nowych mieszkań w Poznaniu wyższe niż przed pandemią, https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/rynek-mieszkan-w-poznaniu-2020/11502/
[2] Business Insider, Najwięcej mieszkań deweloperzy budują na terenie 6 polskich metropolii, https://businessinsider.com.pl/finanse/gdzie-deweloperzy-buduja-najwiecej-mieszkan-metropolie-i-inne-miasta/zhv04pj
[3] Nieruchomości Interia, Mieszkanie z widokiem na zieleń. Takich szukamy najczęściej!