FOTOWOLTAIKA DLA DOMU JEDNORODZINNEGO - CO NALEŻY WIEDZIEĆ?
Panele fotowoltaiczne, które możemy zauważyć na dachach domów jednorodzinnych, stają się coraz bardziej powszechnym widokiem. Z roku na rok rośnie popularność inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE). Zwłaszcza fotowoltaika, dzięki wspierającym ją programom, stała się bardzo popularnym rozwiązaniem, które przyczynia się do zażegnania kryzysu energetycznego. Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego pozwala na niezależność energetyczną i znacznie obniża rachunki za prąd. Zanim zdecydujemy się na fotowoltaikę, co należy o niej wiedzieć?
Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego
Główną zaletą instalacji fotowoltaicznej jest jej bezobsługowość z niemal nieistniejącym ryzykiem awarii oraz gwarancją na panele sięgającą do 25 lat, która podnosi wartość nieruchomości. Jeśli w najbliższym czasie nie planujemy przeprowadzki, możemy złożyć wniosek o dofinansowanie instalacji i zaplanować jej montaż. Podstawą do określenia, jaką moc i wielkość instalacji fotowoltaicznej dobrać dla naszego domu jest nasze roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną i to, jak wysokie płaciliśmy dotychczas rachunki za prąd.
Audyt fotowoltaiczny
Zanim zdecydujemy się na fotowoltaikę, warto skorzystać z audytu fotowoltaicznego. Dzięki niemu dowiemy się, czy spełniamy odpowiednie warunki do montażu fotowoltaiki, oraz czy będzie to dla nas opłacalna inwestycja z perspektywy rachunków za prąd i zwrotów kosztu zakupu instalacji. Następnie pozostaje kwestia odpowiedniego zaplanowania instalacji fotowoltaicznej przy pomocy specjalistów z tej dziedziny. Wielkopolską firmą, która zajmuje się przeprowadzaniem audytów i montażem instalacji fotowoltaicznych jest SunErgo.
Opłacalność fotowoltaiki
Ceny prądu raczej będą wzrastać, więc jeśli dotychczas płaciliśmy dość wysokie rachunki za energię elektryczną - fotowoltaika będzie opłacalną inwestycją. Koszt instalacji fotowoltaicznej to zazwyczaj 15 000 - 25 000 zł, jednak jej ostateczna cena zależy od mocy instalacji oraz dofinansowania z programu, z którego zdecydujemy się skorzystać. Weźmy również pod uwagę, czy konstrukcja naszego dachu, bądź wielkość wolnego gruntu, jakim dysponujemy, będą dostosowane do paneli fotowoltaicznych. W przeciwnym razie instalacja nie spełni swojej roli i całkowicie nam się nie opłaci.
Montaż i koszt instalacji fotowoltaicznej
Instalacja fotowoltaiczna składa się głównie z krzemowych paneli słonecznych, które przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Kolejnym ważnym elementem jest falownik, dzięki któremu możemy korzystać z energii słonecznej i zasilać urządzenia elektryczne w naszych domach. Musimy liczyć się z kosztem systemu mocującego, przewodów łączeniowych, oraz montażem wymagającym usług specjalistów.
Rodzaje instalacji fotowoltaicznych
Decydując się na fotowoltaikę, mamy możliwość podłączenia jej do publicznej sieci elektroenergetycznej (on-grid), co pozwoli nam na wysyłanie nadwyżek prądu do sieci, z której potem możemy je pobierać. Jeśli jednak zależy nam na całkowitej niezależności od dostawców energii elektrycznej, rozwiązaniem będzie system off- grid. Dzięki niemu będziemy mieli możliwość wykorzystania zmagazynowanej na kilkanaście godzin w akumulatorze energii elektrycznej, gdy nastąpi okres zerowej produkcji (zima, noc, przerwa w dostarczaniu energii elektrycznej z sieci energetycznej).
Na gruncie czy na dachu?
Panele fotowoltaiczne muszą być nachylone do promieni słonecznych pod kątem 40° i nie mogą zostać zacienione przez sąsiadujące drzewa i budynki.
Niezbędnym warunkiem do zamontowania fotowoltaiki jest dach z dostosowaną do tego konstrukcją. To rozwiązanie nie ingeruje w naszą przestrzeń mieszkalną i jest wystarczające by zapewnić nam energię elektryczną. Jeśli jednak nasz dach nie spełnia warunków do montażu instalacji, warto zastanowić się, czy w przypadku jego wymiany, inwestycja wciąż będzie dla nas opłacalna.
Dysponując wolną przestrzenią w obszarze domu, warto zastanowić się nad fotowoltaiką na gruncie. Panele montowane na gruncie zazwyczaj dzięki zajmowanej przez nie dużej powierzchni zyskują więcej energii, a co za tym idzie - przynoszą więcej oszczędności. Grunt, na którym będą montowane stelaże musi być odpowiednio stabilny.
Jak widzimy, fotowoltaika wymaga od nas odpowiednich warunków do montażu. Wystarczy skorzystać z profesjonalnego audytu i pomocy specjalistów, a sam proces planowania i podjęcia decyzji o instalacji fotowoltaicznej stanie się dla nas jaśniejszy i prostszy.