Upadłość konsumencka - kto może ją ogłosić?
Z roku na rok Polacy coraz chętniej sięgają po kredyty, pożyczki, także umowy, które dostarczają szereg różnorodnych usług. Niestety, sytuacje losowe, często niezależnie od nas, powodują problem z regulowaniem zobowiązań. W efekcie dochodzi do utworzenia się długu. Z pomocą przychodzi upadłość konsumencka. Na czym polega i kto może ją ogłosić?
Upadłość konsumencka to nic innego jak postępowanie sądowe, którego celem jest umorzenie części lub całego zadłużenia osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej. Wynikiem powstania długu może być m.in. niespłacanie kredytów oraz pożyczek. Do 20 marca 2020 roku, upadłość konsumencką mogły ogłosić tylko i wyłącznie osoby fizycznej, których utrata płynności finansowej nie była następstwem rażącego niedbalstwa lub lekkomyślności dłużnika. Wraz z nowelizacją ustawy, sytuacja zmieniła się.
Od tej pory, upadłość konsumencka ogłaszana jest również przez osoby prowadzące jednoosobową działalność osobową. Ponadto, nowe przepisy umożliwiają złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości nawet w przypadku, gdy niewypłacalność wynika z niefrasobliwości dłużnika. Przyczyna niewypłacalności jest badana dopiero po ogłoszeniu upadłości. W ustawie znalazły się również inne zmiany:
• Dłużnik ma możliwość wnioskowania o zawarcie ugody z wierzycielem, zamiast złożenia wniosku o upadłość,
• Całkowite umorzenie długu następuje tylko i wyłącznie wtedy, gdy dłużnik nie posiada żadnego majątku,
• Składając wniosek, dłużnik nie ma obowiązku podania powodu swojej niewypłacalności.
Kiedy warto ogłosić upadłość konsumencką?
Każdy kredyt hipoteczny czy wzięta pożyczka, wiąże się z ryzykiem braku spłaty. Niestety często zdarzają się sytuacje losowe, całkiem od nas nie zależne, które nie pozwalają na regulowanie wszelkich zobowiązań. Nagła utrata pracy czy zdrowia to tylko niektóre z nich. A rata kredytu czy pożyczki sama się nie spłaci. Brak dochodu prowadzi o spirali zadłużenia, z której bardzo ciężko jest się wydostać.
Jeśli nie masz możliwości skorzystania z żadnej innej formy pomocy finansowej, zastanów się nad upadłością konsumencką. Jednak traktuj ja jako ostatnią deskę ratunku, bowiem cała procedura jest skomplikowana, żmudna i długa. Ponadto, całkowite umorzenie długów dotyczy niewielu dłużników. A jeśli dojdzie do częściowego umorzenia, to i tak resztę musisz spłacić.
Upadłość konsumencką możesz ogłosić więcej niż raz w życiu, ale nie częściej niż 10 lat od ogłoszenia poprzedniej. W tym celu musisz złożyć wniosek, a następnie czekać na jego weryfikację przed sądem. Następny etap to postępowanie, w którym ustala się m.in. majątek dłużnika, obciążające zobowiązania oraz przyczynę niewypłacalności. Ostatnim etapem jest wyznaczenie plany spłaty, a także umorzenie zobowiązań
Jakie są konsekwencje upadłości konsumenckiej?
Należy mieć świadomość, że upadłość konsumencka ma nie tylko zalety, ale również wady. Pociąga za sobą konsekwencje nie tylko w sferze życiowej, ale również prawnej. Każdy wniosek o upadłość niesie za sobą konsekwencje nie tylko życiowe, ale również prawne. Warto pamiętać, że tylko nieliczni mogą liczyć na całkowite umorzenie długu. Ponadto wraz z rozpoczęciem postępowania, nadzór nad majątkiem dłużnika przekazany jest syndykowi. W rezultacie traci on możliwość korzystania ze swojego majątku.
Jeżeli dłużnik jest w związku małżeńskim, dochodzi do rozdzielności majątkowej. Majątek przypadający dłużnikowi staje się elementem masy upadłościowe. Ta zaś pokrywa dług orz opłaty sądowe. Dodatkowo dłużnik nie może zrezygnować z pracy, bowiem skutkuje to umorzeniem postępowania upadłościowego lub skorzystaniem z niego w przyszłości. Do tego dochodzi wykreślenie z listy niewypłacalnych dłużników z KRS. Kolejną konsekwencją jest przekazanie informacji o upadłości do Biura Informacji Kredytowej. W efekcie w przyszłości może być problem z uzyskaniem kredytu w banku.
Więcej informacji znajdziesz w artykule https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/co-to-jest-upadlosc-konsumencka/