BIOLOGÓW NOCNE HARCE
Dzisiaj rusza Noc Biologów w naszym mieście. Collegium Biologicum oraz Instytut Genetyki PAN łączą siły, by po raz czwarty przybliżyć Poznaniakom tajniki biologii.
Marek Mikulski: Jakie atrakcje czekają na uczestników Nocy Biologów?
Profesor Przemysław Wojtaszek: W tym roku spotykamy się z uczestnikami w dwóch miejscach. Od godziny 11 do 17 można brać udział w wykładach oraz warsztatach w Instytucie Genetyki Roślin PAN albo od 15 do 23 w Collegium Biologicum. Trudno mi wymieniać wszystkie atrakcje, gdyż tego jest naprawdę sporo. Instytut Genetyki Roślin organizuje różnego typu warsztaty skupiające się wokół roślin, ale będą też zajmować się kuchnią molekularną, a także zastosowaniem biologi w kryminalistyce.
Natomiast, na Wydziale Biologii mamy dwa typy działań. Na pierwsze, trzeba zapisać się wcześniej, bo do realizacji założeń warsztatowych potrzebny będzie specjalistyczny sprzęt, co ogranicza liczbę uczestników. W drugich, będą mogli brać udział wszyscy zainteresowani.
Kleszcze i trucizny to dość niespotykane tematy warsztatów?
Wiele z tematów to odbicie osobistych fascynacji studentów, którzy prowadzą te zajęcia. Ja jako koordynator ogólnokrajowy, przyznam szczerze, sam jestem czasem zaskoczony tematyką przez nich podejmowaną. Jeśli chodzi o kleszcze, to stały się one poniekąd kwestią publiczną. Dużo się o nich mówi w mediach i nie zawsze prawdę. Warto kilka kwestii wyjaśnić. Po za tym, wydaje mi się ciekawe spojrzenie na kleszcze od strony ich biologicznego życia, co jedzą, jak polują, gdzie żyją.
Rzeczy jakie możemy uzyskać z roślin, zielarstwo, to trochę zapomniana wiedza. A nowoczesne technologie pozwalają uzyskać jeszcze więcej niezwykłych substancji. Świetnym przykładem jest tu mak, z którego soku powstają opiaty, czyli trucizna. Ale właściwie oczyszczony sok z maku pozwoli uzyskać morfinę, która uśmierza ból chorych. A nowoczesna technologia daje szansę na uzyskanie z takiego soku kodeiny, pomocnej przy uporczywym kaszlu. To niezwykłe, jakie możliwości przyniósł rozwój techniki.
Skąd pomysł na podział wiekowy na zajęciach?
To organizatorzy poszczególnych zajęć proponują podział wiekowy obowiązujący w danej grupie. Staramy się by zajęcia były dostosowane do ich odbiorców. Na przykład, to co mówiłem przed chwilą o maku byłoby mało zrozumiałe dla przedszkolaków. Ale są też wykłady i warsztaty, w których nie ma ograniczeń wiekowych.
Jak na „Noc” Biologów zaczynacie dość wcześnie.
To już czwarta taka noc i na podstawie doświadczeń z poprzednich lat próbujemy jakoś logistycznie rozwiązać problemy związane przyjazdem osób zainteresowanych. Nie jest tajemnicą, że na Noc Biologów zjeżdżają ludzie z całego województwa i jego okolic. Musimy wszystko tak zaplanować, by mogli spokojnie dojechać i bezpiecznie wrócić do domów. Inną rzeczą jest fakt, że organizujemy to wydarzenie w całej Polsce i u kolegów z Olsztyna, gdzie zima jest intensywna, nie tak jak u nas, o 15 czy 16 jest już praktycznie noc. A chcielibyśmy w całym kraju zaczynać mniej, więcej równocześnie. Brak śniegu w Poznaniu uniemożliwił nam też po raz kolejny organizację warsztatów z rozpoznawania zwierząt po śladach. W zamian będzie wycieczka mająca pokazać jak można wykorzystać nawigację GPS do badań w terenie. Zapraszam wszystkich bez względu na to, czy zdążyli się zapisać, zawsze znajdzie się jakieś wolne miejsce.
Więcej szczegółów o Nocy Biologów szukajcie na www.nocbiologow.pl.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
PGR U PODNÓŻA NOWOCZESNEJ DZIELNICY. CZYLI WOKÓŁ CZEGO WYRÓSŁ STRZESZYN.
