NOWE ŁAWKI W MIEŚCIE
Ławki należą do tych elementów małej architektury, które najbardziej wpływają na estetykę przestrzeni miejskiej. Trudno dziś sobie wyobrazić skwer, park czy deptak bez ławek. Są miejscami wypoczynku, relaksu. Mogą być miejscem spotkań.
Poznańskie ławki w pasie drogowym ustawia zarządca drogi we współpracy z mieszkańcami reprezentowanymi przez rady osiedli. Rady osiedli dofinansowują zakupy ławek i wskazują konkretne ich lokalizacje. Rada Osiedla Antoninek – Zieliniec – Kobylepole dofinansowała i wskazała lokalizacje dla dwóch ławek (ul. Arkońska przy ul. Warpińskiej, ul. św. Kingi przy ul. Bożeny), Rada Osiedla Krzesiny – Garaszewo – Pokrzywno dofinansowała i wskazała lokalizację dla trzech ławek (bez oparcia) na ulicy Krzesiny, a ławki na ul. Grunwaldzkiej (przy ulicach Strzegomskiej i Bułgarskiej) to efekt współpracy ZDM z Radą Osiedla Ławica.
ZDM zamontował również dwie ławki na ulicy Czechosłowackiej. Ich lokalizacja – pomiędzy ulicami Łozową a Jaworową – została uzgodniona z Radą Osiedla Zielony Dębiec.
Kolejne ławki zostaną ustawione jeszcze w tym roku. Będzie można z nich korzystać na nowych skwerach, które powstaną na skrzyżowaniach ulic Dolna Wilda i Górna Wilda, Działowej i Solnej, Nowowiejskiego i Kościuszki, Strzeleckiej i Łąkowej.
Wzory poznańskich ławek, podobnie jak innych elementów małej architektury, zostały określone w „Katalogu mebli miejskich”, który powstał w celu uporządkowania podstawowych elementów małej architektury umieszczanych w przestrzeni publicznej miasta pod kątem ich funkcjonalności i estetyki.
źródło: ZDM
Przeczytaj poprzedni artykuł!
PRZEBUDOWA RONDA ŻEGRZE. JAK WYGLĄDA RUCH W OKOLICY?
