STRAŻ MIEJSKA MOŻE ZBADAĆ POPIÓŁ Z PIECÓW
Straż Miejska w Poznaniu rozpoczęła pobieranie próbek popiołu z pieców, których właściciele mogli spalać niedozwolone materiały. Pierwsze osoby, które spalały odpady zostały już ukarane mandatem.
Funkcjonariusze zaznaczają, że, że badanie składu chemicznego popiołu wykaże nawet najmniejszą ilość zabronionych substancji, które wcześniej zostały spalone. Podpisana została już umowa z akredytowanym laboratorium na badania składu chemicznego próbek popiołu. Badania próbek prowadzone są od początku roku.
Do tej pory w przypadku podejrzenia, że właściciel pieca spalał odpady, prowadzący działania funkcjonariusz musiał na miejscu udowodnić taki czyn. Zdarzało się, że zawartość pieca była wypalona a właściciel nieruchomości nie przyznawał się do wykroczenia twierdząc, że spala tylko węgiel i drewno.
Od początku roku funkcjonariusze mogą pobrać z pieca popiół, w celu przekazania go do laboratorium.
Pierwsze badanie popiołu pobranego przez strażników Eko Patrolu już zostało wykonane. Wynik ekspertyzy w zakresie badania próbki odpadu paleniskowego (popiołu) pobranej przez SMMP był jednoznaczny:
- stwierdzono termiczne przekształcanie (spalanie) niedozwolonych substancji (śmieci / odpadów) w piecu, z którego została pobrana próbka w tym malowane / lakierowane płyty typu sklejka pochodząca z mebli bądź stolarki drzwiowej.
Właściciel nieruchomości, który spalał w piecu odpady został ukarany mandatem w najwyższej wysokości.
Nowe narzędzie, którym dysponuje SMMP, pozwoli na bardziej skuteczną walkę ze sprawcami wykroczeń, którzy w sposób szczególnie uciążliwy i istotny zanieczyszczają powietrze w naszym mieście poprzez spalanie w przydomowym piecach substancji zabronionych m.in takich jak folie, plastiki, elementy mebli, drewno pokryte farbami olejnymi itp.
(źródło: Straż Miejska w Poznaniu)
Przeczytaj poprzedni artykuł!
ZDECYDUJ NA CO WYDAĆ PIENIĄDZE NA STARYM MIEŚCIE
