DOM KRÓTKIEGO POBYTU DLA OSÓB NIEPEŁNOSRAWNYCH
Poranek jest domem krótkiego pobytu dla osób niepełnosprawnych. Pomysł na jego powstanie zrodził się wewnątrz stowarzyszenia Na Tak, które tworzą rodzice osób niepełnosprawnych.
Dom znajduje się przy ulicy Płowieckiej 15 – to właśnie tam osoby niepełnosprawne mogą odnaleźć spokój i zacząć się usamodzielniać. Jego historia rozpoczęła się w 2013 roku, wówczas zajął on drugie miejsce w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. - Pomysł na powstanie placówki zrodził się wewnątrz stowarzyszenia Na Tak, które tworzą rodzice osób niepełnosprawnych. Zdarzały się sytuacje, że samego opiekuna dopadała choroba lub z innych powodów nie mógł zajmować się podopiecznym – wyjaśnia Renata Bojarska, kierownik Poranka. - Nasz dom jest rozwiązaniem na takie sytuacje – dodaje.
Główną misją placówki jest zapewnienie tzw. pobytu wytchnieniowego, gdy rodzice lub opiekunowie osób niepełnosprawnych są zmuszeni załatwić własne sprawy takie jak np. wyjazd czy pobyt w szpitalu. Poranek jest bardzo dobrze wyposażony i dostosowany do osób wielorako niepełnosprawnych. Jak informuje kierownik placówki – nad bezpieczeństwem podopiecznych przez całą dobę czuwa personel. - Na stałe dostępne jest pięć miejsc, przeznaczonych tylko dla osób pełnoletnich. W pakiecie dziennym od 8.00 – 16.00 możliwe jest uczestnictwo osób niepełnoletnich. Opiekunowie zostawiający tu swoich podopiecznych mogą więc być pewni, że znajdują się oni pod odpowiednią opieką – podaje portal poznańskiego magistratu.
Ważnym elementem jest integracja. - Obserwujemy budowę wzajemnych więzi pomiędzy podopiecznymi, w miarę możliwości pomagają sobie wzajemnie nawet podczas najprostszych czynności, często też zyskują nowe umiejętności np. zrobienie prania – podkreśla Bojarska. Kluczowe jest także aktywne spędzanie czasu; organizowane są zajęcia kulinarne, plastyczne oraz rehabilitacja i muzykoterapia. Ponadto zapewniona jest pełna opieka medyczna i kadra z wieloletnim doświadczeniem.
Poranek w ramach PBO otrzymał od miasta milion złotych na okres pięciu lat. Placówka współpracuje także z PFRON-em oraz poszukuje sponsorów zewnętrznych. W ten sposób chce maksymalnie zredukować koszty pobytu podopiecznych.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
WIELKI WIETRZENIE SZAF JUŻ DZISIAJ NA MTP!
