KONGRES KOBIET W POZNANIU!
W dniach 9-10 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się IX Kongres Kobiet. Uczestniczki i uczestnicy debatować będą o prawach kobiet i ich sytuacji na rynku pracy, a także wielu innych kwestiach. Wydarzenie zagości w Poznaniu na zaproszenie prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka. To będzie pierwszy Ogólnopolski Kongres Kobiet organizowany poza Warszawą.
Już od dziewięciu lat kobiety z całej Polski, z różnych środowisk i różnych zawodów spotykają się, aby porozmawiać o ważnych problemach obywatelskich, społecznych, edukacyjnych i politycznych. Misją Kongresu jest działanie na rzecz realnej równości kobiet i mężczyzn oraz budowanie solidarności kobiet.
I Kongres Kobiet odbył się w 2009 roku. Wzięło w nim udział około czterech tys. kobiet z Polski, które dyskutowały o wkładzie kobiet w historię ostatniego 20-lecia w naszym kraju. Od tego czasu Kongresy odbywają się co roku i stanowią integracyjno-edukacyjno-motywacyjne spotkania kobiet z całej Polski, ponad podziałami.
- Na kongresach uczestniczki wymieniają się doświadczeniami, uczą się, wspierają wzajemnie, podnoszą świadomość, budują sieć relacji personalnych, zawodowych, publicznych, które są im później pomocne w życiu – mówi Marta Mazurek, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom. Kongres to nie tylko jedno spotkanie, raz do roku. To też liczne konferencje, warsztaty, czy wykłady w wymiarze lokalnym. Działa też Letnia Akademia Kongresu Kobiet, podczas której uczestniczki poznają prawa kobiet, wzmacniają się i integrują, zyskując motywację do działania społecznego, politycznego i biznesowego.
Wielką zaletą Kongresu jest to, że skupia on tysiące osób z całej Polski. Jego ogromną wartością są regiony. W kraju działa ponad 20 regionalnych pełnomocniczek, które organizują regionalne Kongresy. W Wielkopolsce pełnomocniczką regionalną jest Violetta Ratajczak. W ciągu roku organizowane są dziesiątki regionalnych kongresów, budowana jest sieć instytucjonalnych relacji. W Poznaniu kilka lat temu organizowany był Wielkopolski Kongres Kobiet. W tym roku miasto będzie gospodarzem ogólnopolskiego spotkania.
- Celem powołania Kongresu było wzmocnienie głosu i pozycji kobiet w całej Polsce, nie tylko w Warszawie. Dziś Kongres jedzie tam, gdzie są silne organizacje kobiece, silne pełnomocniczki kongresowe i silna władza samorządowa – tłumaczy Magdalena Środa, członkini Zarządu oraz Rady Programowej Stowarzyszenia. - Dla Kongresu to również wspaniała okazja, aby zmienić, być może, optykę widzenia wielu spraw, zobaczyć jak Wielkopolska troszczy się o prawa i pozycję kobiet, co ma do zaproponowania, z jakimi problemami się boryka. Dla samych uczestniczek z kolei, jest to okazja do rozmów, wzajemnego poznania, burzy mózgów, poznania znanych kobiet, dobrej rozrywki i spędzenia wspaniałego, owocnego czasu.
Oprócz debat głównych poświęconych polityce światowej i krajowej oraz tematom ważnym i aktualnym, nad których doborem organizatorki zaczęły pracować dzisiaj w Poznaniu, jest około 15 centrów tematycznych, w tym m.in. gospodarka, edukacja, zdrowie, polityka, kultura, macierzyństwo, feminizm czy ekologia oraz sprawy duchowe. Kongres to również wiele praktycznych, wielotematycznych warsztatów, wiele swobodnej dyskusji i wymiany informacji. Udział w Kongresie Kobiet jest bezpłatny, jedynym warunkiem jest zarejestrowanie się. Rejestracja będzie dostępna na stronie: www.kongreskobiet.pl.
Kongres Kobiet skupia się na poprawie sytuacji kobiet w dziedzinach takich jak:
– tworzenie mechanizmów służących wyrównywaniu szans i możliwości kobiet w życiu publicznym np. poprzez parytety i kwoty,
– przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet,
– równoważenie roli wychowawczej i pracy zawodowej kobiet i mężczyzn,
– tworzenie instytucji stojących na straży równych praw oraz rów¬nych szans i możliwości kobiet,
– aktywizacja polityczna, samorządowa i obywatelska kobiet,
– poprawa sytuacji zdrowotnej kobiet, w tym walka o prawa reprodukcyjne, refundację zapłodnienia in vitro i in.,
– aktywizacja zawodowa i społeczna kobiet,
– edukacja w duchu równości, przeciwdziałania wykluczającym stereotypom, m.in. w edukacji i kulturze masowej.
Do największych sukcesów Kongresu – poza podnoszeniem świadomości kobiet – zaliczyć należy na pewno podpisanie ustawy gwarantującej 35-procentowy udział kobiet na listach wyborczych. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ją w 2011 r. Osiągnięciem jest także ratyfikacja przez poprzedni rząd konwencji antyprzemocowej, którą obecna władza uważa za zbędną. O dorobku Kongresu i jego aktualnych działaniach (m.in. cykl konferencji dot. kobiet na rynku pracy pod hasłem „Czas na kobiety”) przeczytać można na www.kongreskobiet.pl.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
NA JEŻYCACH MIESZKAŃCY CHCĄ WIĘCEJ ZIELENI
