CZY KOMUNIKACJA W CZASIE SMOGU BĘDZIE DARMOWA?
Radni dyskutowali już o tym w styczniu. Uznano jednak, że kryteria przyznawania darmowych przejazdów należy jeszcze dopracować. Temat ma wrócić na lutowej sesji Rady Miasta.
Bezpłatnych przejazdy miejskimi autobusami i tramwajami dla kierowców w czasie wysokiego stężenia zanieczyszczenia powietrza były już omawiane podczas styczniowej sesji. Jednak tak radni oraz prezydent uznali, że należy jeszcze dopracować kryteria przyznawania takich przejazdów.
Jak informują przedstawiciele władz miasta, zgodnie z nowym projektem prawo do bezpłatnego korzystania z miejskiej komunikacji w strefie A będą mieli posiadacze ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego wraz z jedną osobą towarzyszącą. Będzie ono obowiązywało w czasie następnej doby od dnia, w którym doszło do przekroczenia na terenie miasta poziomu informowania, dla dobowych stężeń zanieczyszczeń pyłowych PM10.
Poziom informowania oznacza więcej niż 200 mikrogramów/m3 w ciągu doby na którejkolwiek ze stacji monitoringu państwowego na terenie Poznania. Drugim warunkiem musi być występujące w tym czasie ryzyko kontynuacji przekroczenia w następnym dniu, identyczne normy tj. poziomu informowania zanieczyszczeń pyłowych PM10 (200 mikrogramów/m3 w ciągu doby).
Zapewnienie bezpłatnych przejazdów miejską komunikacją na czas wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza będzie oznaczało wydatki z budżetu miasta. Jak informuje Piotr Snuszka, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, przeprowadzone szacunki wskazują, że koszt jednego dnia, w którym obowiązywać będzie zwolnienie kierowców z opłat za jazdę komunikacją miejską, wyniesie około 50 tys. zł
Bezpłatna komunikacja miejsca w czasie smogu wprowadzono została już w kilku innych miastach.