IDĘ NA TARGI I ROBIĘ KARIERĘ
Rozpoczęło się Career EXPO! Od godziny 11:00 do 19:00 pracodawcy szukają pracowników i nie tylko! Można się też uczyć przemawiać publicznie i negocjować!
Lokalny rynek pracy to nie tylko głośny Amazon i galerie handlowe. W pawilonie numer 1 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, można spróbować sił w zupełnie innych sektorach zatrudnienia.
Gwiazdą, tym razem nie tylko internetu, będzie Łukasz Jakóbiak. Motywator i mówca, prowadzący własne show w sieci. Jakóbiak pomoże „Znaleźć siłę”, opowie jak z porażek, uczynić sukcesy i realizować własne marzenia.
Zejdźmy na ziemię
Pamiętajmy, że to spotkanie, teoretycznie nie tylko dla studentów, czy świeżo upieczonych absolwentów. Bo rzeczywista oferta pracodawców jest zróżnicowana. Od branży IT, przez sprzedaż, po bankowość, inżynierię czy administrację biurową.
Przyjrzyjmy się jednej z firm która będzie się prezentować. - Wiodący światowy producent podzespołów i rozwiązań stosowanych w silnikach spalinowych - czyli producent tłoków, zaworów i innych części. - Preferowani kandydaci to studenci, absolwenci i doświadczeni – cokolwiek „doświadczeni” mam w tym momencie oznaczać.
Wyszczególniono też preferowane wykształcenie – techniczne, mechaniczne, etc – dokładnie w taki sposób, określono poszukiwany profil pracownika. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest miejsce pracy, którym nie jest stolica Wielkopolski.
Na pewno dla wszystkich?
Jeśli szukamy pracy w Poznaniu to nastawmy się na branżę IT, finanse czy bankowość. Zatem mile widziani są absolwenci kierunków zbliżonych do tej gałęzi gospodarki. Dla techników oraz osób mających „fach w ręku”, znajdziemy pracę w fabrykach, na terenie Gniezna, Krotoszyna, Wrześni, Bolechowa, Szamotuł… W Poznaniu? Nie. Może za wyjątkiem uznanego producenta samochodów.
Czy Targi skierowane są do wszystkich? Bez względu na wykształcenie, wiek i doświadczenie? Chyba jednak nie, uczniowie szkół wyższych, rzeczywiście mogą nabyć wiedzę przydatną w przyszłości. Zaprojektować swoją drogę kariery, stworzyć własne CV.
Przybliżę kilka szkoleń, na które można się zapisać. – Charyzma, pożądany dar, czy umiejętność do zdobycia? Różnice kulturowe a praca w międzynarodowym środowisku. Jak rozmawiać z headhunterem? Jak rozmawiać z szefem o podwyżce? – To kilka z zagadnień, na które można się rejestrować. Z perpektywy młodego człowieka powinno być interesująco.
Trzeba przyznać, że organizacyjnie wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Doświadczenie organizatorów jest widoczne. Ogólnopolski zasięg przedsięwzięcia Career EXPO, sięga też do Wrocławia i Krakowa, stąd obecność firm z całego kraju. Szkoda, że tych pochodzących z naszego miasta, lokalnych i niewielkich przedsiębiorstw tam nie uświadczymy. Wszystkie spojrzenia skupiają się na korporacjach, tylko takie firmy mogą pozwolić sobie na tak aktywne poszukiwanie stażystów i pracowników. Można żałować, bo na MTP jest wiele miejsca by promować lokalne przedsiębiorstwa.
Na koniec coś przyjemniejszego. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, z danych dotyczących końca września, wynika jasno. – Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w Wielkopolsce 7,9% i pozostała najniższa w kraju. Dla całego kraju stopa bezrobocia wynosi 11,5% - Pamiętajmy, że to bezrobocie rejestrowane, czyli dane z GUS mogą się różnić od rzeczywistości.
Wracając jeszcze do Career EXPO. Zachowując odpowiedni dystans, z pewnością warto pójść. Można dowiedzieć się wiele o pracy i planach na przyszłość. To mimo wszystko wiele. Targi trwają od 11:00 do 19:00. Rejestracja trwa przez internet i tam można uzyskać darmowe wejściówki.