WEEKEND POZA WIELKOPOLSKĄ. CO WARTO ZOBACZYĆ?
W tak słoneczne dni jak dzisiaj nie warto siedzieć w domu. Może wypada poza miasto? Gdzie warto się wybrać? Postaramy się nieco podpowiedzieć.
Warto odwiedzić na przykład Dolny Śląsk. Tam znajdziemy między innymi podziemia Kompleksu Riese czy podziemne laboratoria na zamku Książ. W tym województwie znajdują się także imponujące jaskinie, z których największy zabytek stanowi znajdująca się w Kletnie Jaskinia Niedźwiedzia. To także idealne miejsce dla miłośników dzieł sztuki i architektury. Będąc na Dolnym Śląsku można zajrzeć chociażby do Kościoła Pokoju w Świdnicy, Zamku Czocha czy Książęcej Wieży w Siędlęcinie.
Zachwycający Wrocław
Warta uwagi jest również stolica województwa – Wrocław. Będąc tam, kilka godzin można spędzić między innymi w zoo, w którym stosunkowo od niedawna znajduje się nowa atrakcja, mianowicie Afrykarium. - To unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów i Dżunglę dorzecza Kongo - czytamy na stronie internetowej obiektu. Główną atrakcją jest podwodny tunel o długości 18 metrów, w którym można podziwiać zachwycające rekiny.
Na wieczór można polecić Halę Stulecia, w której odbywają się pokazy wrocławskiej fontanny. Wodnym widowiskom towarzyszy muzyka klasyczna, współczesna, pop oraz ambient. Wszystko to plus spektakularne oświetlenie oraz multumedialne animacje, jest ze sobą znakomicie zsynchronizowane, dostarczając widzom niesamowite wrażenia artystyczne. Pokazy dzienne prezentowane są od 10.00 do 17.00, wieczorne rozpoczynają się od godziny 18.00 i trwają do 22.00.
Jean Michel Jarre w stolicy!
Jeżeli już jesteśmy przy temacie fontann, to warto nieco zmienić kierunek i zaprosić do Warszawy. Pierwszego maja w stolicy naszego pięknego kraju uruchomiona została fontanna na Podzamczu. Wówczas ponad 25 tysięcy osób oglądało pokaz opowiadający o historii warszawskiej syrenki. Efekty wizualne połączone zostały z muzyką Jean'a Michel'a Jarre'a. To całkiem sympatyczna pociecha dla tych, którzy liczyli na obecność artysty w Poznaniu.
Multimedialny Park Fontann będzie działał przez cały sezon letni. Specjalne pokazy odbywają się po zachodzie słońca w piątek i sobotę – do końca sierpnia o godzinie 21.30 i we wrześniu o 21.00. W trakcie seansu usłyszymy najbardziej znane przeboje francuskiego kompozytora m.in. z albumu „Oxygene” i „Electronica Vol 1: The Time Machine”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Inne atrakcje
Korzystając z obecności w stolicy można także odwiedzić Centrum Nauki Kopernik, które jest jedną z najnowocześniejszych tego typu instytucji w Europie lub Muzeum Powstania Warszawskiego – mieszącego się w budynku dawnej elektrowni tramwajowej. Otwarte w 60. rocznicę wybuchu walk o miasto, jest wyrazem hołdu warszawiaków dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę oraz jej stolicę. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność uczestników powstania na tle okupacyjnej grozy, złożonej sytuacji międzynarodowej, po powojenny terror komunistyczny.
Interesujące miejsca znajdują się także nieopodal Warszawy. Wśród nich polecić można między innymi Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach czy Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.