NOWE "ŻYCIE OKIEN" WEDŁUG MACIEJA KRAJEWSKIEGO
Od najbliższej soboty przy u. Św. Marcin 75 będzie można zobaczyć wystawę „Okien Życie”. Autorem prezentowanych na niej fotografii jest Maciej Krajewski znany poznaniakom jako Łazęga poznańska.
- Łazęgując po mieście swoimi ścieżkami widzę stare kamienice, które są remontowane. Właściciele tych budynków często pozbywają się starych okien i wymieniają je na plastikowe. Jest mi żal tych starych okien, które trafia na śmietnik. Od półtora roku gromadziłem te ramy okienne, uzbierało się ich sporo. Poza tym pomagali mi również dobrzy, wrażliwi ludzie, którzy dawali mi znać, że gdzieś jest remont i stare okna są usuwane, czasem przechowywali je dla mnie. Stąd też na wystawie znajdzie się wiele okien z różnych dzielnic Poznania ale i nie tylko. Zaprezentowane zostanie blisko 50 ram okiennych w tym kilkanaście ponad 100 letnich. Nie tylko z Poznania. Jedna przyjechała z Wrocławia, pięć z Zielonej Góry. – zapowiada Maciej Krajewski.
Bohaterowie
Na wystawie zaprezentowanych zostaną fotografie z różnych miejsc Poznania wykonanych w przeciągu ostatnich dwóch lat. Drugim bohaterem prezentacji będą właśnie stare, wiekowe ramy, w które zdjęcia będą oprawione. – Bez okien trudno wyobrazić sobie nasze życie. Wiążą się one z domem, z siadaniem na parapecie, obserwowaniem. Patrzeniem na ludzi w nich stojących, patrzenie przez nie. To jest w pewien sposób zapis naszej historii i losów. – wyjaśnia autor zdjęć.
Wystawa mieścić się będzie w podwórku kamienicy przy Św. Marcinie. Jest to o tyle niezwykłe miejsce, ze oprócz samej możliwości oglądania zdjęć Macieja Krajewskiego, podwórko to przywołuje w pewien sposób duchy przeszłości. W drewnianym pawilonie przy niegdysiejszej ulicy Józefa Piłsudskiego 7 mieściło się atelier fotograficzne Foto-WiMar należące do rodziny Czarneckich, która w 1920 roku rozpoczęła w Poznaniu działalność fotograficzną. Dziś to jest Św. Marcin 75. – W pewien sposób odtwarzam tę działalność i powracam do rodziny Czarneckich. Udało mi się skontaktować z potomkami poznańskich fotografów. Dzięki nim na wystawie będzie można zobaczyć również zdjęcia archiwalne z tamtego okresu. – mówi Maciej Krajewski.
M. Krajewski: Takie przedsięwzięcia podkreślają zalety zaniedbanych, opuszczonych miejsc
Wystawę Macieja Krajewskiego udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu z miasta w ramach konkursu Centrum Warte Poznania. – Cieszę się, że miasto, w którym mieszkam od wielu lat stwarza możliwości nie tylko stowarzyszeniom ale i osobom prywatnym stworzenia czegoś, co sprawia, że centrum , które momentami straszy pustostanami, może na pewien czas i nawet w niewielkiej formie być przyjazne, warte zauważenia. Tego typu działania sprawiają, że walory , które tkwią w tych miejscach są zauważalne i doceniane. – podkreśla Maciej Krajewski. I dodaje .- Chciałbym aby to miejsce mogło być w przyszłości wykorzystywane do tego typu przedsięwzięć. Może to być dodatkowym atutem dla potencjalnych kupców tej kamienicy. W ubiegłym roku realizowałem wystawę przy ul. Podgórnej 8. Podobnie jak tu, miejsce to było zaniedbane. Teraz, w miejscu gdzie prezentowałem swoje prace jest nowy właściciel, który otworzył galerię. Jak widać odpowiednie podkreślenie zalet zadziałało.
Wernisaż wystawy rozpocznie się w sobotę o godzinie 18. Jak zapewnia autor, nie zabraknie innych atrakcji. Wystawę Macieja Krajewskiego oglądać będzie można do 30 października. Więcej informacji na temat wydarzenia pod adresem: https://web.facebook.com/events/679322722218556/