POZNAJ MIASTO Z PRZEWODNIKIEM
Na wycieczki po Poznaniu zapraszają przewodnicy z grupy PoPoznaniu.pl. Cykl tematycznych spacerów rozpocznie się już 10 września.
Zbrodnie i występki
Na najbliższą sobotę zaplanowane są dwa spacery pod hasłem „Zbrodnia i kara”. W trakcie wycieczki uczestnicy będą mieli okazje zapoznać się z historiami przestępców, rzezimieszków oraz osób, które padły ich ofiarą. - Podczas gdy porządni obywatele dawnego Poznania zajmowali się handlem lub rzemiosłem, w ciemnych zaułkach i podejrzanych spelunkach toczyło się zupełnie inne życie: oszuści planowali kolejny przekręt, złodzieje obserwowali przyszłe ofiary, a kat namawiał swoje podopieczne do kradzieży. Miejcie się na baczności! Nasza wycieczka będzie pełna nieco ponurych, ale fascynujących historii o zbrodni i karze w dawnym Poznaniu. - zachęca Katarzyna Tymek, przewodnik miejski współpracujący z Grupą Przewodników PoPoznaniu.pl. Wycieczka wystartuje z placu Międzymoście po raz pierwszy o godzinie 11 i potem o 16. Ze względu na tematykę spaceru organizatorzy zapraszają osoby, które ukończyły 16 lat.
Oprócz tego do końca września w każdą sobotę i niedzielę wraz z przewodnikami będzie można odbyć spacer po Starym Mieście. Przewodnicy będą czekać na chętnych pod ratuszem, rozpoczęcie wycieczki planowane jest kilka minut po godzinie 12. W soboty planowany jest spacer trasą królewską, w niedziele szlakiem cesarskim. Obie wycieczki odbywają się w języku polskim i angielskim.
Szyfrokontener i ślady Enigmy
Spacery organizowane przez Grupą Przewodników PoPoznaniu.pl tematycznie są bardzo różnorodne. W ubiegłym sezonie wycieczkowicze podążali drogami bohaterów książek Małgorzaty Musierowicz, tropili ślady Żydów mieszkających w Poznaniu czy też podążali ścieżkami strasznych historii. Od września nowością są spacery pod hasłem „Poznańskie ślady Enigmy". - W dwudziestoleciu międzywojennym, w naszym mieście, rozpoczęły się działania, które doprowadziły do jednego z największych sukcesów polskiego wywiadu w historii – złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. - tłumaczy Jarosław Redliński przewodnik z Grupy PoPoznaniu.pl i dodaje - W czasie naszej wycieczki pokażemy miejsca związane z tą historią – wnętrza Zamku Cesarskiego czy kamienicę, w której mieszkał Henryk Zygalski – jedyny z trzech kryptologów urodzony w Poznaniu. Nie zabraknie historii powstania Uniwersytetu Poznańskiego i opowieści o mniej znanych bohaterach, którzy przyczynili się do tego sukcesu, a byli związani z Poznaniem i Wielkopolską.
Końcowym etapem wycieczki jest zwiedzanie wraz z przewodnikiem Szyfrokonteneru, ekspozycji multimedialnej, która 1 września stanęła pod Zamkiem Cesarskim tuż przy pomniku polskich kryptologów. Spacery śladami Enigmy odbywać się będą w każdą sobotę do końca października. Wycieczki rozpoczynają się o godzinie 14.30 przy Szyfrokontenerze.
Udział w spacerach po Poznaniu nie wymaga zapisów czy rejestracji i jest bezpłatny. W ramach podziękowań można obdarować przewodników napiwkiem. Spacery trwają ok. 2 godzin.
Więcej informacji na temat spacerów po poznaniu na stronie www.popoznaniu.pl
Przeczytaj poprzedni artykuł!
WRZESIEŃ W POZNANIU (6.09- 8.09)
