NOWA PLANETA W KOZIEGŁOWACH?
Już w czwartek w Koziegłowach stanie mobilne centrum nauki „Planeta Energii”. W miasteczku, które odnajdziecie na parkingu przy ulicy Piłsudskiego, dowiecie się jak wytworzyć prąd z cytryny i dlaczego elektryzują się włosy na głowie, zobaczycie też kosmiczny Energobus i będziecie mogli wziąć udział w najróżniejszych eksperymentach.
Naukowe prądy w dzieciach
Podpoznańska miejscowość zawdzięcza te niezwykłe odwiedziny Pani Annie Sęczkowskiej oraz jej wychowankom z klasy II e ze Szkoły Podstawowej im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Koziegłowach. Dzięki takim przedsięwzięciom jak wizyta w poznańskiej elektrociepłowni, projekt makiety przedstawiającej drogę, jaką pokonuje prąd z elektrowni do domu, spotkanie ze strażakami i nauka udzielania pierwszej pomocy, udział w lekcji robotyki ze studentami Politechniki Poznańskiej oraz przygotowanie teatrzyku pod tytułem „Dobre rady prądu elektrycznego”, II e znalazła się wśród 10 zwycięzców ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego organizowanego przez Grupę Energa.
- O konkursie „Planeta Energii” dowiedziałam się z elektronicznego dziennika Librus. Pomyślałam, że nauczać w II klasie podstawowej o prądzie, którego nie widać, to super sprawa! Takie konkursy pozwalają uczniom poznać to, co dotychczas nieznane, odkryć, to co nieodkryte. Materiały dydaktyczne udostępnione przez organizatora były bardzo pomocne w wyjaśnianiu najmłodszym trudnych zjawisk związanych z energią elektryczną. Mnie zmobilizowały do działań, kreatywności, wychodzenia poza wyznaczone programem nauczania treści. Dzięki temu lekcje były ciekawe, w pełni angażujące dzieci, a co najważniejsze efektywne, bo najmłodsi wiele się nauczyli – przekonuje Anna Sęczkowska.
Naukowe prądy na wolności
- W naukowym centrum „Planeta Energii” wprowadzamy odwiedzających w świat energii elektrycznej. Poprzez zabawę uczymy jak bezpiecznie korzystać z prądu oraz przybliżamy zagrożenia związane z jego niewłaściwym użytkowaniem. Przekonujemy, jak ważne jest oszczędzanie energii i recykling śmieci. - doktor Tomasz Rożek, fizyk, popularyzator nauki i ambasador programu „Planeta Energii”.
W miasteczku na wszystkich czekać będą mobilne laboratorium, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez planetowych ekspertów, film 3D oraz liczne quizy i zabawy. Najmłodsi będą mogli odwiedzić „Świat wtyczek elektrycznych”, gdzie poznaje się wtyczki z całego świata, czy przejść labirynt elektryczny. W miasteczku dzieci znajdą także mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak kula plazmowa, która pokazuje widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie. Będzie również induktor Ruhmkorffa generujący miniaturowe „pioruny” oraz maszyna elektrostatyczna, od której włosy mogą stanąć nam dęba.
Naukowe prądy konkursowe
- Konkurs i miasteczko „Planeta Energii” to pełnowartościowy pod względem wiedzy i merytoryki program edukacyjny dla najmłodszych. Naszym dzieciom od urodzenia towarzyszą nowe technologie, a co za tym często idzie uproszczone komunikaty, instrukcje i pobieżna wiedza. „Planeta Energii” wyróżnia się pod tym względem na tle standardowej edukacji. Zachęcamy i inspirujemy do zdobywania wiedzy przez spontaniczne doświadczanie, eksperymentowanie i odkrywanie świata wokół siebie – dodaje doktor Rożek.
Dla prawdziwych lokalnych patriotów organizator przygotował jeszcze jeden konkurs „Energetyczny Turniej Miast”, w którym będzie można wywalczyć dodatkową nagrodę dla naszej zwycięskiej szkoły. Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu rowerków. Stacjonarne jednoślady zostaną podpięte do specjalnej baterii, która będzie gromadziła energię elektryczną, wyprodukowaną za pomocą siły mięśni uczestników zabawy. Mieszkańcy miasta, które wytworzy najwięcej prądu zdobędą dla swojej klasy multimedialną tablicę z akcesoriami i oprogramowaniem. Koziegłowy, by zwyciężyć będą musiały pokonać między innymi takie miasta jak Gdańsk, Suwałki, czy Płock. To trudne zadanie, w którym Poznaniacy powinni wesprzeć braci Wielkopolan, wszak walczymy o szczęście najmłodszych, a i wytrwałych rowerzystów w naszym mieście nie brakuje. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu!
- Jeśli chodzi o przyszłość, to już mam na oku kilka wydarzeń, które pozwolą poszerzyć wiedzę naszych uczniów w zakresie otaczającej nas przyrody. Nie będę ukrywała, że mnie samą bardzo tematy przyrodnicze interesują. A jak wiadomo, jeśli nauczyciela coś bardzo interesuje, to przelewa swoje zainteresowanie również na uczniów. W przyszłym roku nasza szkoła będzie uczestniczyć również w dużym unijnym projekcie związanym z przyrodą i fizyką. Ja również będę się w niego mocno angażowała. Więc będziemy kontynuować w tym i wielu innych projektach poszerzanie wiedzy w kwestii przyrody. – podkreśla niesamowita, pełna energii nauczycielka z Koziegłów Anna Sęczkowska.
*Honorowy patronat nad wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Koziegłowach sprawuje Jacek Sommerfeld, Wójt Gminy Czerwonak.