AKTYWNY SENIOR RÓWNIEŻ W POZNANIU!
Wchodzenie w wiek senioralny nie musi być ciężkim doświadczeniem. Przejście na emeryturę nie oznacza nudy i poczucia, że nie ma jak wypełnić czasu. A czas wolny niekoniecznie musi być zawsze wypełniony opieką nad wnukami czy poczuciem samotności. Jest wiele możliwości. Dlatego też poznańscy Seniorzy: Aktywizujcie się!
W Poznaniu od niedawna działa Dzienny Dom Opieki Medycznej Senior Active. Jak sama nazwa wskazuje, pracownikom ośrodka zależy na zaktywowaniu seniorów pod względem fizycznym, emocjonalnym ale i towarzyskim. A wszystko to za sprawą wykwalifikowanej, entuzjastycznie nastawionej kadry.
- Celem DDOM Senior Active jest utrzymywanie sprawności psychoruchowej seniorów, którzy nie wymagają opieki szpitalnej czy ambulatoryjnej, ale wymagają ciągłego usprawniania - intelektualnego, fizycznego, emocjonalnego i społecznego. Te dwa ostatnie wynikają z częstego niestety wykluczenia społecznego spowodowanego chociażby wiekiem – wyjaśnia dr Marta Bogusz-Czerniewicz – współzałożycielka DDOM Senior Active.
Nie każdy 60- latek czuje się seniorem
Często osoby powyżej 65 roku życia czują się seniorami. Polacy żyją coraz dłużej i dłużej są też aktywni zawodowo. Niemniej sprawność ich również obniża się z wiekiem. Takim aktywnym seniorom zajęcia w tego typu ośrodkach również mogą pomóc. Dom organizuje takim osobom czas w gronie rówieśników, organizując gry w bingo, domino, turnieje szachowe, brydżowe czy inne formy spędzania czasu i zabaw sprawnościowych i intelektualnych. – Zależy nam na aktywizowaniu naszych podopiecznych również pod względem towarzyskim. W kontekście usprawniania ruchowego naszych podopiecznych prowadzimy codzienne zajęcia gimnastyczne, fizjoterapeutyczne, kinezyterapii, a także relaksacyjne. Organizujemy również darmowe warsztaty dla seniorów (w każdy wtorek w godz.11.00-13.00) - w tym w zakresie ćwiczeń gimnastycznych, relaksacji czy automasażu, którzy seniorzy mogą wykonywać w warunkach domowych. W najbliższym czasie organizujemy również warsztaty dotyczące makijażu w wieku dojrzałym (10.05.2016).
Senior niezłe ziółko i nie tylko
Codzienne zajęcia fizjoterapii, kinezyterapii, gimnastyki, spotkania grup wsparcia, terapie indywidualne, konsultacje logopedyczne, cotygodniowe konsultacje lekarskie, dietetyczne realizowane są w ramach pobytu dziennego. Są one wliczone w cenę dziennej opieki podopiecznego, włącznie z posiłkami. Jednak, jak deklaruje założycielka DDOM Senior Active, ośrodek organizuje również nieodpłatne warsztaty skierowane do wszystkich chętnych.
Za nami pierwszy z takich warsztatów otwartych. Odbył się on pod hasłem „Senior niezłe ziółko”. Podczas zajęć seniorzy mieli okazje zapoznać się z właściwościami ziół z przydomowych ogródków. Dowiedzieli się jak stosować je odpowiednio w kuchni i kosmetyce.
Najbliższe warsztaty odbędą się we wtorek 26 kwietnia w godzinach 11.00-13.00. Dotyczyć będą one samodzielnego radzenia sobie z bólem za pomocą automasażu oraz sposób na relaks przy użyciu aromatoterapii. W maju planowane są kolejne bezpłatne spotkania. Ich tematyka to pielęgnacja cery dojrzałej, jak oszczędzać i zarobić na emeryturze, profilaktyki dotyczącej nowotworów, samobadania piersi i inne. Szczegóły dostępne są tutaj www.senioractive.com.pl oraz na Facebooku pod adresem https://web.facebook.com/senioractivepolska/?fref=ts&ref=br_tf.
Dom dziennej opieki medycznej Senior Active działa w tygodniu od 7 rano do 19 i w soboty od 8 do 16. Wynika to z zapotrzebowania ze strony opiekunów osób, którzy na co dzień zajmują się osobami korzystającymi z usług ośrodka. Maksymalna liczba podopiecznych na jaką nastawiony jest ośrodek to 20 – 25 osób. Ma to na celu zindywidualizowanie terapii, lepsze poznanie potrzeb podopiecznych i kontakt z nimi. Dzięki „grupie wyjazdowej” możliwa jest również opieka całodobowa u seniora w domu. Najczęściej opieka 24 - godzinna skierowana jest dla osób, które nie mogą się poruszać i przyjechać na miejsce.
Podopieczni już od samego rana uczestniczą w zajęciach. Jak one wyglądają, ustalane jest na początku tygodnia i zależą od potrzeb uczestników. Pierwsze zajęcia to prasówka, grupowe zajęcia kinezyterapii i gimnastyki, grupy wsparcia. Po nich przychodzi chwila na złapanie oddechu i posiłek. Kolejny punkt dnia to seria ćwiczeń zależna od potrzeb danego podopiecznego. Ćwiczone są czynności, które mogą sprawiać problemy na co dzień, czesanie się, jedzenie, ubieranie się. Duży nacisk terapeuci kładą również na ćwiczenie pamięci – Są to ćwiczenia ułatwiające zapamiętywanie np. nazw przedmiotów, których codziennie używają lub też ułatwiające wyrażanie własnych myśli co też często u osób mających problemy z pamięcią bywa problemem i ich frustruje. Proces demencji np. przy chorobie Alzheimera nie jest niestety możliwy do zatrzymania, ale można go spowolnić właśnie dzięki takim ćwiczeniom - wyjaśnia współzałożycielka domu.
Potem przychodzi czas na zajęcia indywidualne. Podopieczni mogą skorzystać wtedy z hydromasażu stóp, masażu suchego, kinezyterapii, ćwiczeń fizjoterapeutycznych, spacerów, nordic walkingu i innych. Jest też chwila na relaks i terapie zajęciowe tj. muzykoterapia, aromaterapia, silwoterapia, arteterapia, ergoterapia i inne. . Wszystkie zabiegi i rodzaj zajęć jest ustalany po wcześniejszym wywiadzie i konsultacjach ze specjalistami z ośrodka. Do dyspozycji podopieczni mają m.in. lekarza internistę, geriatrę, terapeutów zajęciowych, psychologa, neurologopedę, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych, pracownika socjalnego, dietetyka.
- W mojej ocenie najważniejsze jest, aby położyć nacisk na indywidualizację opieki. Bez względu na dziedzinę, to jest najważniejsze przy pracy z ludźmi. Należy indywidualizować opiekę nad pacjentem, jego problemy, potrzeby oczywiście starając się brać pod uwagę również grupę. Tym bardziej, że często problemy jednej osoby dotyczą całej grupy w zbliżonym wieku. U nas jest to możliwe dzięki niewielkiej liczbie podopiecznych, a co za tym idzie, dobremu kontaktowi z nimi – podkreśla Marta Bogusz- Czerniewicz.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
KOMPLEKS SPORTOWY NA MORASKU
