CZYM SĄ PATROLE OBYWATELSKIE NA STARYM MIEŚCIE?
Patrol obywatelski brzmi groźnie. Mogłoby się wydawać, że w Poznaniu jest tak niebezpiecznie, iż obywatele samoorganizują się w grupy, by walczyć z przestępczością. Nic bardziej mylnego, obywatelski patrol na Starym Mieście z nikim nie walczy a wspiera!
Mieszkańców problemy różne
Tradycja patroli osiedlowych w Poznaniu ma już 9 lat. W 2008 roku ówczesna małe rady osiedli podjęły inicjatywę wspólnych patroli porządkowych. Nie oznacza to jednak, że na miasto ruszyli pilnujący bezpieczeństwa cywile. Obywatelskie patrole to spacery z mieszkańcami i przedstawicielami władz oraz rozmowy dotyczące konkretnych problemów. Radni staromiejscy mają nadzieję, że to dobry sposób na rozwiązanie najpilniejszych potrzeb mieszkańców. W spotkaniach biorą udział dyrektorzy miejskich wydziałów, urzędnicy, a także dzielnicowi i komendant Straży Miejskiej.
- Liczymy, że miejscy urzędnicy skrupulatnie odnotowują przedstawione problemy. Wspólny patrol i zebranie są wstępnym elementem działań. Po spotkaniu na Szyperskiej radni zaplanowali już kolejne, 17 maja, podczas którego zamierzają podsumować wnioski i działania służb przedstawione we wnioskach – mówi radny Tomasz Dworek, przewodniczący Komisji Spraw Lokatorskich i Współpracy z Przedsiębiorcami.
Od początku roku radni ze Starego Miasta zorganizowali kilka takich spotkań, dotyczących zarówno problemów małych społeczności jak i całego osiedla. Ostatnie patrole, na Szyperskiej – Piaskowej, na Chwaliszewie i nad Wartą zgromadziły po kilkadziesiąt osób, które miały możliwość bezpośredniego przedstawienia ważnych dla nich spraw. Jak się okazuje, sytuacja nad Wartą z punktu widzenia mieszkańców Starego Miasta to przede wszystkim ogromny hałas, problemy z porządkiem i bezpieczeństwem. Jednak, zdają oni sobie sprawę, iż dla Poznaniaków tereny nadwarciańskie to coraz popularniejsze i bardziej przyjazne miejsce wypoczynku.
Nie musisz wiedzieć kto jest kim
- Cieszymy się z dobrej, merytorycznej współpracy z pracownikami Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa, a także Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Choć od razu nie uda się rozwiązań wszystkich problemów, ważna jest dobra współpraca i chęć wsłuchania się w opinie mieszkańców Starego Miasta – mówi Andrzej Rataj, przewodniczący Rady Osiedla.
Radni Staromiejscy wychodzą z założenia, że zgłaszanie problemów, kontakt z Urzędem Miasta nie musi polegać na składaniu pism i długim czekaniu na odpowiedź. Uważają też, iż mieszkańcy nie muszą mieć wiedzy, do kogo powinni konkretnie się zgłosić lub do kogo adresować korespondencje. Liczą, że wspólne spotkanie zakończone protokołem jest podstawą do zgłoszenia konkretnych tematów.
Mieszkańcy uczestniczący w spotkaniach mogą usłyszeć konkretne deklaracje dotyczące chociażby budowy oświetlenia, monitoringu czy parku. Społeczność Starego Miasta może tu uzyskać także wiedzę o problemach na jakie natykają się urzędnicy. Jak na przykład problem z ustaleniem zaniedbywanego przez lata ustalenia stanu prawnego działek i tym samym braku zgody jednego z właścicieli na przeprowadzenie ścieżki rowerowej.
Kolejne patrole obywatelskie Rady Osiedla zaplanowano na ulicy Składowej 26 kwietnia. 17 maja patrol powróci na Szyperską. Następnego dnia radni odwiedzą Park imienia Tadeusza Mazowieckiego i ponownie tereny nad Wartą.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
ŻELAZNY ROZPOCZĄŁ SEZON!
