MARZEC W POZNANIU (29.03 - 31.03)
Co prawda już po świętach, ale nie oznacza to, że musimy myśleć wyłącznie o pracy. Dlatego tradycyjnie podpowiadamy, gdzie i jak spędzić wolną chwilę. Zachęcamy do lektury!
Wtorek
- Zaczynamy od bardzo dobrej informacji. Światowy kongres IPSA w Poznaniu:
Poznań wygrał rywalizację o organizację 24. Światowego Kongresu Politologów, który rozpocznie się 23 lipca. Międzynarodowe Towarzystwo Nauk Politycznych wybrało Poznań spośród ośmiu innych miast. Kongres po raz pierwszy odbędzie się w państwie Europy Wschodniej. Na obrady w Poznaniu przyjadą tysiące naukowców z całego świata. Trwa dobra passa Poznania, stale przybywa wydarzeń o międzynarodowej randze. W zeszłym roku udało się pozyskać Światowy Kongres Historyków, w tym roku we wrześniu odbędzie się światowy zjazd dentystyczny FDI, który będzie największym kongresem medycznym w historii Polski. Teraz udało się wygrać prestiżowe sympozjum nauk politycznych.
Głównym tematem 24. Światowego Kongresu jest polityka w świecie nierówności. To wyzwanie, z którymi muszą zmierzyć się politycy na całym świecie, a kongres jest okazją, by po raz kolejny udowodnić przydatność nauk społecznych w kształtowaniu realnej polityki. Międzynarodowe Towarzystwo Nauk Politycznych (IPSA) powstało w 1949 roku pod egidą UNESCO. Skupia politologów z całego świata, reprezentujących nie tylko uczelnie, ale także środowiska analityków i doradców politycznych. W IPSA zrzeszone są 42 narodowe towarzystwa zajmujące się politologią, w tym Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych. Członkiem zarządu PTNP jest prof. Tadeusz Wallas, dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.
Info: Biuro Prasowe UMP
- Posiedzenie Komisji Samorządowej:
Radni będą dyskutować między innymi na temat realizacji zadania: "Budowa ogólnodostępnego kompleksu rekreacyjnego przy ul. Chlebowej i ul. Zawady" oraz nt. modernizacji parku na os. Czecha/Rusa.
Początek o 16.30. Jest to posiedzenie wyjazdowe.
- Koncert muzyki amerykańskiej:
Wykonawcy: Maria Kanyova (USA) - sopran Robert Kania (USA) - fortepian. Wstęp wolny.
Początek o godzinie 19.00 w Auli Nova.
- Szymon Mówi Show:
Cykliczna impreza prowadzona przez młodego poznańskiego komika Szymon Łątkowskiego. Kabaretowy solista młodego pokolenia to laureat największych polskich festiwali kabaretowych oraz uczestnik kilku dużych realizacji telewizyjnych. Szymon Mówi Show to wyjątkowa propozycja dla miłośników stand-upu, kabaretu a przede wszystkim pasjonatów dobrej zabawy, inteligentnego poczucia humoru. Każdy wieczór pełen jest premierowych skeczy i monologów podzielonych na kilka kategorii, takich jak: Teraz Polska, Zimny Drań Stand-Upu, Kabaret Goście Goście, Alternatywny Serwis Informacyjny, Torpeda Głupoty, Kategoria Hardkor oraz wiele innych przeplatanych krótkimi formami satyrycznymi. Scenariusz tworzony przez Szymona Łątkowskiego pełen jest zaskoczenia, energii, świeżych pomysłów oraz podszyty ciekawymi refleksjami i obserwacjami dotyczącymi otaczającej nas rzeczywistości.
Początek o 20.00 w Klubie Blue Note.
- Nowa metoda w leczeniu białaczki:
Środa
- Posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej:
Członkowie komisji skupią się m.in. na szlaku rekreacyjno-turystyczny w leśnictwie Antoninek. Zaopiniują także projekt uchwały (PU 408/16) zmieniająca uchwałę Nr XVI/177/VII/2015 Rady Miasta Poznania z dnia 8 września 2015r. w sprawie ustanowienia zwolnień i ulg w opłatach za przejazdy lokalnym transportem zbiorowym.
Obrady rozpoczną się o godzinie 14.00 w pokoju radnych nr 9 w UMP przy pl. Kolegiackim.
- Koncert zespołu Fingerstyle Bob Trio:
W 2013 roku, basista, gitarzysta, wokalista i kompozytor Robert Kordylewski założył kapelę Fingerstyle Bob Trio, pierwotnie Fingerstyle Bob & The Blues Society. W maju 2014 zespół wydał autorską płytę CD "Live Won't Give A Break" (Flower Records FCD045), która zawiera 11 kompozycji Roberta. Utwory te były prezentowane w wielu bluesowych audycjach radiowych w kraju i zagranicą, spotykając się z dobrym odbiorem słuchaczy i redaktorów. Zespół zagrał na kilku festiwalach bluesowych w Polsce: Rawa Blues Festival, Suwałki Blues Festival, Las,Woda,Blues Festival, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Jesień z Bluesem, Lauba Pełno Bluesa, czy Bluesonalia, z entuzjastycznym przyjęciem przez publiczność.
Początek o 21.00 w Klubie Alligator.
- Wiosna Młodych 2016:
Tegoroczne wiosenne spotkanie młodych odbywać się będzie w poetyce Studia Teatralnego "Próby" Zamkowy dwudziestolatek zaprasza na niekonwencjonalne spektakle, filmy, wystawy i zdarzenia parateatralne. Zaprezentujemy twory najnowsze, zdarzenia sprzed lat, zdjęcia archiwalne, plakaty ponadczasowe, muzykę eksperymentalną i awangardowe kostiumy. Zaprosimy Próbowiczów, którzy występują na profesjonalnych scenach, tworzą scenografię, reżyserują przedstawienia i filmy, realizują audycje radiowe, prowadzą własne trupy artystyczne, organizują festiwale i przeglądy sztuki, piszą, recenzują, bawią się Teatrem i w Teatr. Zaprosimy przyjaciół, którzy dzielą się z nami swoim talentem. Spotkamy ludzi niebanalnych, ciekawych świata, z pasją oddających się tworzeniu, wymyślaniu, interpretowaniu, przewracaniu schematów, przywracaniu sensów –marzycieli, poetów, migrantów wyobraźni. Przyjrzymy się ich energii, odkryjemy aktywność, posmakujemy entuzjazm, pokrzepimy się temperamentem. Zmienność nastrojów i wielość zaskoczeń uczyni 5 młodowiosennych dni czasem niecodziennej przygody ze sztuką".
SPEKTAKLE 30.03.
POŻĄDANIE SCHWYTANE ZA OGON
Utwór Pabla Picassa w tłumaczeniu Mieczysława Bibrowskiego. Studio Teatralne PRÓBY, reżyseria – Bogdan Żyłkowski, scenografia – Agnieszka Gierach, muzyka – Joanna Waluszko, g. 18 Scena Nowa
KUBUŚ CZYLI ULEGŁOŚĆ Eugene`a Ionesco
Zespół PRZY OKAZJI z LO w Tarnowie Podgórnym, reżyseria – Grażyna Smolibocka, scenografia i kostiumy – Agnieszka Gierach, muzyka – Jarosław Krawczyk, g. 19 Sala pod Zegarem
GYUBAL WAHAZAR Stanisława Ignacego Witkiewicza ‒ premiera
Studio Teatralne PRÓBY, scenografia – Agnieszka Gierach, reżyseria – Bogdan Żyłkowski, muzyka – Joanna Waluszko, g. 20 Sala Wielka
Szczegółowy program na inne dni dostępny jest na stronie Centrum Kultury Zamek.
- Wiadomo już coraz więcej. :)
Czwartek
- Posiedzenie Komisji Kultury i Nauki:
A tam będzie mowa m.in. o inwestycjach w kulturze, dotacjach na remont zabytkowych obiektów i działalności w b. Domu Tramwajarza. Ponadto radni wyłonią przedstawiciela Komisji do udziału w pracach komisji konkursowej na stanowisko Dyrektora Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego w Poznaniu.
Początek posiedzenia o godzinie 17.00 w Sali Błękitnej UMP.
- Koncert zespołu Hard Times Trio:
Hard Times Trio to trzech muzycznych gentlemanów z Krakowa grających trochę bluesa, trochę folku, trochę na smutno o miłości i trochę na wesoło o urokach życia. Grają piękne, pozbawione niepotrzebnej egzaltacji piosenki, pełne szorstkiej, męskiej liryki, ściskające za gardło lub porywające do tańca. Są zapraszani na międzynarodowe festiwale, bo nikt wcześniej nie mieszał gospel z flamenco, ani bluesa z krakowską balladą. Pomimo tej stylistycznej niejednoznaczności Łukasz Wiśniewski w ankiecie czasopisma Twój Blues został uznany za najlepszego harmonijkarza roku 2011, a Piotr Grząślewicz za najlepszego gitarzystę. Rok później album "Trio" zdobył tytuł Płyty Roku 2012 w plebiscycie portalu bluesonline.pl.
Początek o 20.00 w 9 stóp" Akademickie Centrum Kultury i Sportu.
- Koncert zespołu Doxy - Paweł wraca Brudny:
Skład zespołu:
* Dula Szymańska - wokal i konferansjerka
* Paweł Brudny Rudny - klawisze i harmonijka ustna
* Krzysiek Ficner - gitara
* Jarek Szczeciński - bębny, czworonogi i fajki
* Filip Postaremczak - bas i żarty
- Co słychać u Yzika?
Miłego tygodnia!